libgweather - en to pt_BR translation catalogue (209 entries)

en: variable
pt_BR: variável

en: north
pt_BR: norte

en: north — northeast
pt_BR: norte — nordeste

en: northeast
pt_BR: nordeste

en: east — northeast
pt_BR: leste — nordeste

en: east
pt_BR: leste

en: east — southeast
pt_BR: leste — sudeste

en: southeast
pt_BR: sudeste

en: south — southeast
pt_BR: sul — sudeste

en: south
pt_BR: sul

en: south — southwest
pt_BR: sul — sudoeste

en: southwest
pt_BR: sudoeste

en: west — southwest
pt_BR: oeste — sudoeste

en: west
pt_BR: oeste

en: west — northwest
pt_BR: oeste — noroeste

en: northwest
pt_BR: noroeste

en: north — northwest
pt_BR: norte — noroeste

en: Variable
pt_BR: Variável

en: North
pt_BR: Norte

en: North — Northeast
pt_BR: Norte — Nordeste

en: Northeast
pt_BR: Nordeste

en: East — Northeast
pt_BR: Leste — Nordeste

en: East
pt_BR: Leste

en: East — Southeast
pt_BR: Leste — Sudeste

en: Southeast
pt_BR: Sudeste

en: South — Southeast
pt_BR: Sul — Sudeste

en: South
pt_BR: Sul

en: South — Southwest
pt_BR: Sul — Sudoeste

en: Southwest
pt_BR: Sudoeste

en: West — Southwest
pt_BR: Oeste — Sudoeste

en: West
pt_BR: Oeste

en: West — Northwest
pt_BR: Oeste — Noroeste

en: Northwest
pt_BR: Noroeste

en: North — Northwest
pt_BR: Norte — Noroeste

[ctx: wind direction]
en: Invalid
pt_BR: Inválida

[ctx: wind direction]
en: invalid
pt_BR: inválida

en: clear sky
pt_BR: céu claro

en: broken clouds
pt_BR: parcialmente nublado

en: scattered clouds
pt_BR: nuvens espalhadas

en: few clouds
pt_BR: poucas nuvens

en: overcast
pt_BR: nublado

en: Clear sky
pt_BR: Céu claro

en: Broken clouds
pt_BR: Parcialmente nublado

en: Scattered clouds
pt_BR: Nuvens espalhadas

en: Few clouds
pt_BR: Poucas nuvens

en: Overcast
pt_BR: Nublado

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
pt_BR: Inválidas

[ctx: sky conditions]
en: invalid
pt_BR: inválidas

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
pt_BR: trovoada

note: DRIZZLE
en: drizzle
pt_BR: chuvisco

en: light drizzle
pt_BR: chuvisco leve

en: moderate drizzle
pt_BR: chuvisco moderado

en: heavy drizzle
pt_BR: chuvisco forte

en: freezing drizzle
pt_BR: chuvisco congelado

note: RAIN
en: rain
pt_BR: chuva

en: light rain
pt_BR: chuva leve

en: moderate rain
pt_BR: chuva moderada

en: heavy rain
pt_BR: chuva forte

en: rain showers
pt_BR: chuva breve

en: freezing rain
pt_BR: chuva congelada

note: SNOW
en: snow
pt_BR: neve

en: light snow
pt_BR: neve leve

en: moderate snow
pt_BR: neve moderada

en: heavy snow
pt_BR: neve forte

en: snowstorm
pt_BR: nevasca

en: blowing snowfall
pt_BR: neve com vento

en: snow showers
pt_BR: neve breve

en: drifting snow
pt_BR: neve móvel

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
pt_BR: grãos de neve

en: light snow grains
pt_BR: grãos de neve leves

en: moderate snow grains
pt_BR: grãos de neve moderados

en: heavy snow grains
pt_BR: grãos de neve fortes

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
pt_BR: cristais de gelo

note: ICE_PELLETS
en: sleet
pt_BR: granizo

en: little sleet
pt_BR: granizo leve

en: moderate sleet
pt_BR: granizo moderado

en: heavy sleet
pt_BR: granizo forte

en: sleet storm
pt_BR: tempestade de granizo

en: showers of sleet
pt_BR: chuvas de granizo

note: HAIL
en: hail
pt_BR: granizo

en: hailstorm
pt_BR: tempestade de granizo

en: hail showers
pt_BR: granizo breve

note: SMALL_HAIL
en: small hail
pt_BR: granizo pequeno

en: small hailstorm
pt_BR: pequena tempestade de granizo

en: showers of small hail
pt_BR: granizo pequeno breve

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
pt_BR: precipitação desconhecida

note: MIST
en: mist
pt_BR: neblina

note: FOG
en: fog
pt_BR: nevoeiro

en: fog in the vicinity
pt_BR: nevoeiro na vizinhança

en: shallow fog
pt_BR: nevoeiro raso

en: patches of fog
pt_BR: nevoeiro isolado

en: partial fog
pt_BR: nevoeiro parcial

en: freezing fog
pt_BR: nevoeiro congelado

note: SMOKE
en: smoke
pt_BR: fumaça

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
pt_BR: cinza vulcânica

note: SAND
en: sand
pt_BR: areia

en: blowing sand
pt_BR: areia com vento

en: drifting sand
pt_BR: areia móvel

note: HAZE
en: haze
pt_BR: névoa

note: SPRAY
en: blowing sprays
pt_BR: maresia com vento

note: DUST
en: dust
pt_BR: poeira

en: blowing dust
pt_BR: poeira com vento

en: drifting dust
pt_BR: poeira móvel

note: SQUALL
en: squall
pt_BR: ventania

note: SANDSTORM
en: sandstorm
pt_BR: tempestade de areia

en: sandstorm in the vicinity
pt_BR: tempestade de areia na vizinhança

en: heavy sandstorm
pt_BR: tempestade de areia forte

note: DUSTSTORM
en: duststorm
pt_BR: tempestade de poeira

en: duststorm in the vicinity
pt_BR: tempestade de poeira na vizinhança

en: heavy duststorm
pt_BR: tempestade de poeira forte

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
pt_BR: nuvem em funil

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
pt_BR: redemoinho de poeira

en: dust whirls in the vicinity
pt_BR: redemoinho de poeira na vizinhança

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
pt_BR: Trovoada

note: DRIZZLE
en: Drizzle
pt_BR: Chuvisco

en: Light drizzle
pt_BR: Chuvisco leve

en: Moderate drizzle
pt_BR: Chuvisco moderado

en: Heavy drizzle
pt_BR: Chuvisco forte

en: Freezing drizzle
pt_BR: Chuvisco congelado

note: RAIN
en: Rain
pt_BR: Chuva

en: Light rain
pt_BR: Chuva leve

en: Moderate rain
pt_BR: Chuva moderada

en: Heavy rain
pt_BR: Chuva forte

en: Rain showers
pt_BR: Chuvas breves

en: Freezing rain
pt_BR: Chuva congelada

note: SNOW
en: Snow
pt_BR: Neve

en: Light snow
pt_BR: Neve leve

en: Moderate snow
pt_BR: Neve moderada

en: Heavy snow
pt_BR: Neve forte

en: Snowstorm
pt_BR: Nevasca

en: Blowing snowfall
pt_BR: Neve com vento

en: Snow showers
pt_BR: Neve breve

en: Drifting snow
pt_BR: Neve móvel

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
pt_BR: Grãos de neve

en: Light snow grains
pt_BR: Grãos de neve leves

en: Moderate snow grains
pt_BR: Grãos de neve moderados

en: Heavy snow grains
pt_BR: Grãos de neve fortes

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
pt_BR: Cristais de gelo

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
pt_BR: Granizo

en: Little sleet
pt_BR: Granizo leve

en: Moderate sleet
pt_BR: Granizo moderado

en: Heavy sleet
pt_BR: Granizo forte

en: Sleet storm
pt_BR: Tempestade de granizo

en: Showers of sleet
pt_BR: Chuvas de granizo

note: HAIL
en: Hail
pt_BR: Granizo

en: Hailstorm
pt_BR: Tempestade de granizo

en: Hail showers
pt_BR: Granizo breve

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
pt_BR: Granizo pequeno

en: Small hailstorm
pt_BR: Pequena tempestade de granizo

en: Showers of small hail
pt_BR: Granizo pequeno breve

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
pt_BR: Precipitação desconhecida

note: MIST
en: Mist
pt_BR: Neblina

note: FOG
en: Fog
pt_BR: Nevoeiro

en: Fog in the vicinity
pt_BR: Nevoeiro na vizinhança

en: Shallow fog
pt_BR: Nevoeiro raso

en: Patches of fog
pt_BR: Nevoeiro isolado

en: Partial fog
pt_BR: Nevoeiro parcial

en: Freezing fog
pt_BR: Nevoeiro congelado

note: SMOKE
en: Smoke
pt_BR: Fumaça

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
pt_BR: Cinza vulcânica

note: SAND
en: Sand
pt_BR: Areia

en: Blowing sand
pt_BR: Areia com vento

en: Drifting sand
pt_BR: Areia móvel

note: HAZE
en: Haze
pt_BR: Névoa

note: SPRAY
en: Blowing sprays
pt_BR: Maresia com vento

note: DUST
en: Dust
pt_BR: Poeira

en: Blowing dust
pt_BR: Poeira com vento

en: Drifting dust
pt_BR: Poeira móvel

note: SQUALL
en: Squall
pt_BR: Ventania

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
pt_BR: Tempestade de areia

en: Sandstorm in the vicinity
pt_BR: Tempestade de areia na vizinhança

en: Heavy sandstorm
pt_BR: Tempestade de areia forte

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
pt_BR: Tempestade de poeira

en: Duststorm in the vicinity
pt_BR: Tempestade de poeira na vizinhança

en: Heavy duststorm
pt_BR: Tempestade de poeira forte

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
pt_BR: Nuvem em funil

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
pt_BR: Redemoinho de poeira

en: Dust whirls in the vicinity
pt_BR: Redemoinho de poeira na vizinhança

en: %a, %b %d / %H∶%M
pt_BR: %a, %e de %b / %H:%M

en: Unknown observation time
pt_BR: Hora da observação desconhecida

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecidas

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Fahrenheit * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the * degrees sign (U+00B0), followed by the letter F
en: %d °F
pt_BR: %d °F

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Celsius * with a non-break space (U+00A0) between the digits and * the degrees sign (U+00B0), followed by the letter C
en: %d °C
pt_BR: %d °C

[ctx: temperature]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecida

[ctx: dew]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: humidity]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecida

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
pt_BR: %0.1f nós

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
pt_BR: Força Beaufort %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecida

en: Calm
pt_BR: Calmo

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
pt_BR: nós

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
pt_BR: Força Beaufort

[ctx: pressure]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecida

[ctx: visibility]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecida

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
pt_BR: %.1f milhas

en: Retrieval failed
pt_BR: Obtenção falhou

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
pt_BR: Dados climáticos do <a href="https://openweathermap.org">projeto Open Weather Map</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
pt_BR: Dados climáticos do <a href="https://www.met.no/">Instituto de Meteorologia Norueguês</a>.

en: Temperature unit
pt_BR: Unidade de temperatura

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
pt_BR: A unidade de temperatura usada para exibir o clima. Valores válidos são “kelvin”, “centigrade” e “fahrenheit”.

en: Distance unit
pt_BR: Unidade de distância

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
pt_BR: A unidade da distância usada para exibir o clima (por exemplo, para visibilidade ou para distância de eventos importantes). Valores válidos são “meters”, “km” e “miles”.

en: Speed unit
pt_BR: Unidade de velocidade

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
pt_BR: A unidade de velocidade usada para exibir o clima (por exemplo, para velocidade do vento). Valores válidos são “ms” (metros por segundo), “kph” (quilômetros por hora), “mph” (milhas por hora), “knots” (nós) e “bft” (escala Beaufort).

en: Pressure unit
pt_BR: Unidade de pressão

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
pt_BR: A unidade de pressão usada para exibir o clima. Valores válidos são “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (milibar, matematicamente equivalente a 1hPa, mas exibido diferente), “mm-hg” (milímetros de mercúrio), “inch-hg” (polegadas de mercúrio), “atm” (atmosferas).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
pt_BR: ('', 'SBBR', nothing)

en: Default location
pt_BR: Local padrão

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
pt_BR: O local padrão do miniaplicativo do clima. O primeiro campo é o nome que será exibido. Se vazio, irá pegar do banco de dados de locais. O segundo campo é o código METAR para a estação padrão de clima. Ele não deve ser vazio e deve corresponder a uma marcação <code> no arquivo Locations.xml. O terceiro campo é uma tupla (latitude, longitude), para sobrescrever o valor dado pelo banco. Este somente é usado para cálculos de pôr do sol e fases da lua, não para questões de clima.
