gnome-applets - en to ro translation catalogue (208 entries)

en: variable
ro: variabilă

en: north
ro: nord

en: north — northeast
ro: nord — nord-est

en: northeast
ro: nord-est

en: east — northeast
ro: est — nord-est

en: east
ro: est

en: east — southeast
ro: est — sud-est

en: southeast
ro: sud-est

en: south — southeast
ro: sud — sud-est

en: south
ro: sud

en: south — southwest
ro: sud — sud-vest

en: southwest
ro: sud-vest

en: west — southwest
ro: vest — sud-vest

en: west
ro: vest

en: west — northwest
ro: vest — nord-vest

en: northwest
ro: nord-vest

en: north — northwest
ro: nord — nord-vest

en: Variable
ro: Variabilă

en: North
ro: Nord

en: North — Northeast
ro: Nord — Nord-Est

en: Northeast
ro: Nord-Est

en: East — Northeast
ro: Est — Nord-Est

en: East
ro: Est

en: East — Southeast
ro: Est — Sud-Est

en: Southeast
ro: Sud-Est

en: South — Southeast
ro: Sud — Sud-Est

en: South
ro: Sud

en: South — Southwest
ro: Sud — Sud-Vest

en: Southwest
ro: Sud-Vest

en: West — Southwest
ro: Vest — Sud-Vest

en: West
ro: Vest

en: West — Northwest
ro: Vest — Nord-Vest

en: Northwest
ro: Nord-Vest

en: North — Northwest
ro: Nord — Nord-Vest

[ctx: wind direction]
en: Invalid
ro: Nevalidă

[ctx: wind direction]
en: invalid
ro: nevalidă

en: clear sky
ro: cer senin

en: broken clouds
ro: parțial noros

en: scattered clouds
ro: nori răzleți

en: few clouds
ro: câțiva nori

en: overcast
ro: cer înnorat

en: Clear sky
ro: Cer senin

en: Broken clouds
ro: Parțial noros

en: Scattered clouds
ro: Nori răzleți

en: Few clouds
ro: Câțiva nori

en: Overcast
ro: Cer acoperit

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
ro: Nevalide

[ctx: sky conditions]
en: invalid
ro: nevalide

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
ro: ploaie cu descărcări electrice

note: DRIZZLE
en: drizzle
ro: burniță

en: light drizzle
ro: burniță ușoară

en: moderate drizzle
ro: burniță moderată

en: heavy drizzle
ro: burniță puternică

en: freezing drizzle
ro: burniță care îngheață

note: RAIN
en: rain
ro: ploaie

en: light rain
ro: ploaie slabă

en: moderate rain
ro: ploaie moderată

en: heavy rain
ro: ploaie puternică

en: rain showers
ro: averse de ploaie

en: freezing rain
ro: ploaie cu depunere de polei

note: SNOW
en: snow
ro: zăpadă

en: light snow
ro: ninsoare slabă

en: moderate snow
ro: ninsoare moderată

en: heavy snow
ro: ninsoare puternică

en: snowstorm
ro: furtună de zăpadă

en: blowing snowfall
ro: ninsoare viscolită

en: snow showers
ro: averse de ninsoare

en: drifting snow
ro: zăpadă viscolită

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
ro: ninsoare grăunțoasă

en: light snow grains
ro: ninsoare grăunțoasă slabă

en: moderate snow grains
ro: ninsoare grăunțoasă moderată

en: heavy snow grains
ro: ninsoare grăunțoasă puternică

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
ro: cristale de gheață

note: ICE_PELLETS
en: sleet
ro: lapoviță

en: little sleet
ro: măzăriche

en: moderate sleet
ro: ninsoare moderată

en: heavy sleet
ro: grindină

en: sleet storm
ro: furtună de praf

en: showers of sleet
ro: averse de granule de gheață

note: HAIL
en: hail
ro: grindină

en: hailstorm
ro: descărcări electrice cu grindină

en: hail showers
ro: averse de grindină

note: SMALL_HAIL
en: small hail
ro: măzăriche

en: small hailstorm
ro: furtună de măzăriche

en: showers of small hail
ro: averse de măzăriche

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
ro: precipitație necunoscută

note: MIST
en: mist
ro: ceață

note: FOG
en: fog
ro: ceață deasă

en: fog in the vicinity
ro: ceață în apropiere

en: shallow fog
ro: ceață ușoară

en: patches of fog
ro: petice de ceață

en: partial fog
ro: ceață parțială

en: freezing fog
ro: ceață care îngheață

note: SMOKE
en: smoke
ro: fum

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
ro: cenușă vulcanică

note: SAND
en: sand
ro: nisip

en: blowing sand
ro: nisip purtat de vânt

en: drifting sand
ro: nisip răscolit de vânt

note: HAZE
en: haze
ro: pâclă

note: SPRAY
en: blowing sprays
ro: stropi purtați de vânt

note: DUST
en: dust
ro: praf

en: blowing dust
ro: praf purtat de vânt

en: drifting dust
ro: praf răscolit de vânt

note: SQUALL
en: squall
ro: vijelie

note: SANDSTORM
en: sandstorm
ro: furtună de nisip

en: sandstorm in the vicinity
ro: furtună de nisip în apropiere

en: heavy sandstorm
ro: furtună puternică de nisip

note: DUSTSTORM
en: duststorm
ro: furtună de praf

en: duststorm in the vicinity
ro: furtună de praf în apropiere

en: heavy duststorm
ro: furtună puternică de praf

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
ro: nor de tornadă

note: TORNADO
en: tornado
ro: tornadă

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
ro: vârtejuri de praf

en: dust whirls in the vicinity
ro: vârtejuri de praf în apropiere

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
ro: Ploaie cu descărcări electrice

note: DRIZZLE
en: Drizzle
ro: Burniță

en: Light drizzle
ro: Burniță ușoară

en: Moderate drizzle
ro: Burniță moderată

en: Heavy drizzle
ro: Burniță puternică

en: Freezing drizzle
ro: Burniță care îngheață

note: RAIN
en: Rain
ro: Ploaie

en: Light rain
ro: Ploaie slabă

en: Moderate rain
ro: Ploaie moderată

en: Heavy rain
ro: Ploaie puternică

en: Rain showers
ro: Averse de ploaie

en: Freezing rain
ro: Ploaie cu depunere de polei

note: SNOW
en: Snow
ro: Ninsoare

en: Light snow
ro: Ninsoare slabă

en: Moderate snow
ro: Ninsoare moderată

en: Heavy snow
ro: Ninsoare puternică

en: Snowstorm
ro: Furtună de zăpadă

en: Blowing snowfall
ro: Ninsoare viscolită

en: Snow showers
ro: Averse de ninsoare

en: Drifting snow
ro: Zăpadă viscolită

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
ro: Ninsoare grăunțoasă

en: Light snow grains
ro: Ninsoare grăunțoasă slabă

en: Moderate snow grains
ro: Ninsoare grăunțoasă moderată

en: Heavy snow grains
ro: Ninsoare grăunțoasă puternică

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
ro: Cristale de gheață

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
ro: Lapoviță

en: Little sleet
ro: Măzăriche

en: Moderate sleet
ro: Lapoviță moderată

en: Heavy sleet
ro: Grindină puternică

en: Sleet storm
ro: Furtună de lapoviță

en: Showers of sleet
ro: Averse de lapoviță

note: HAIL
en: Hail
ro: Grindină

en: Hailstorm
ro: Descărcări electrice cu grindină

en: Hail showers
ro: Averse de grindină

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
ro: Măzăriche

en: Small hailstorm
ro: Furtună de măzăriche

en: Showers of small hail
ro: Averse de măzăriche

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
ro: Precipitații necunoscute

note: MIST
en: Mist
ro: Ceață

note: FOG
en: Fog
ro: Ceață deasă

en: Fog in the vicinity
ro: Ceață în apropiere

en: Shallow fog
ro: Ceață ușoară

en: Patches of fog
ro: Petice de ceață

en: Partial fog
ro: Ceață parțială

en: Freezing fog
ro: Ceață care îngheață

note: SMOKE
en: Smoke
ro: Fum

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
ro: Cenușă vulcanică

note: SAND
en: Sand
ro: Nisip

en: Blowing sand
ro: Nisip purtat de vânt

en: Drifting sand
ro: Nisip răscolit de vânt

note: HAZE
en: Haze
ro: Pâclă

note: SPRAY
en: Blowing sprays
ro: Stropi purtați de vânt

note: DUST
en: Dust
ro: Praf

en: Blowing dust
ro: Praf purtat de vânt

en: Drifting dust
ro: Praf răscolit de vânt

note: SQUALL
en: Squall
ro: Vijelie

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
ro: Furtună de nisip

en: Sandstorm in the vicinity
ro: Furtună de nisip în apropiere

en: Heavy sandstorm
ro: Furtună puternică de nisip

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
ro: Furtună de praf

en: Duststorm in the vicinity
ro: Furtună de praf în apropiere

en: Heavy duststorm
ro: Furtună puternică de praf

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
ro: Nor de tornadă

note: TORNADO
en: Tornado
ro: Tornadă

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
ro: Vârtejuri de praf

en: Dust whirls in the vicinity
ro: Vârtejuri de praf în apropiere

en: %a, %b %d / %H∶%M
ro: %a, %d %b / %H∶%M

en: Unknown observation time
ro: Oră de observație necunoscută

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
ro: Necunoscute

[ctx: temperature]
en: Unknown
ro: Necunoscută

[ctx: dew]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: humidity]
en: Unknown
ro: Necunoscută

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
ro: %0.1f noduri

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
ro: Forța Beaufort %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
ro: Necunoscută

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
ro: noduri

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
ro: Forța Beaufort

[ctx: pressure]
en: Unknown
ro: Necunoscută

[ctx: visibility]
en: Unknown
ro: Necunoscută

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ro: %.1f mile

en: Retrieval failed
ro: Preluarea a eșuat

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
ro: Date meteorologice de la <a href="https://openweathermap.org">proiectul Open Weather Map</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
ro: Date meteorologice de la <a href="https://www.met.no/">Institutul Meteorologic Norvegian</a>.

en: Temperature unit
ro: Unitate de temperatură

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
ro: Unitatea de temperatură utilizată pentru afișarea vremii. Valorile valide sunt „kelvin”, „celsius” și „fahrenheit”.

en: Distance unit
ro: Unitate de distanță

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
ro: Unitatea de distanță utilizată pentru afișarea vremii (de exemplu pentru vizibilitate sau pentru distanța până la evenimente importante). Valorile valide sunt „metri”, „km” și „mile”.

en: Speed unit
ro: Unitate de viteză

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
ro: Unitatea de viteză utilizată pentru afișarea vremii (de exemplu pentru viteza vântului). Valorile valide sunt „ms” (metri pe secundă), „kph” (kilometri pe oră), „mph” (mile pe oră), „noduri” și „bft” (scala Beaufort).

en: Pressure unit
ro: Unitate de presiune

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
ro: Unitatea de presiune utilizată pentru afișarea vremii. Valorile valide sunt „kpa” (kilopascal), „hpa” (hectopascal), „mb” (milibar, echivalent matematic cu 1 hPa dar arătat diferit), „mm-hg” (milimetri de mercur), „inch-hg” (inci de mercur), „atm” (atmosfere).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
ro: ('', 'LRBS', nothing)

en: Default location
ro: Locație implicită

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
ro: Locația implicită pentru aplicația de vreme. Primul câmp este numele care va fi afișat. Dacă este gol, el va fi luat din baza de date de locații. Al doilea câmp este codul METAR pentru stația meteorologică implicită. Acesta nu trebuie să fie gol și trebuie să corespundă la un tag <code> în fișierul Locations.xml. Al treilea câmp este un tuplu de (latitudine, longitudine), pentru a suprascrie valoarea luată din baza de date. Acesta este utilizat doar pentru calcularea răsăritului și fazelor lunii, nu pentru prognoza meteo.
