libgweather - en to sk translation catalogue (212 entries)

en: variable
sk: premenlivo

en: north
sk: severný

en: north — northeast
sk: severný — severovýchodný

en: northeast
sk: severovýchodný

en: east — northeast
sk: východný — juhovýchodný

en: east
sk: východný

en: east — southeast
sk: východný — juhovýchodný

en: southeast
sk: juhovýchodný

en: south — southeast
sk: južný — juhovýchodný

en: south
sk: južný

en: south — southwest
sk: južný — juhozápadný

en: southwest
sk: juhozápadný

en: west — southwest
sk: západný — juhozápadný

en: west
sk: západný

en: west — northwest
sk: západný — severozápadný

en: northwest
sk: severozápadný

en: north — northwest
sk: severný — severozápadný

en: Variable
sk: Premenlivo

en: North
sk: Severný

en: North — Northeast
sk: Severný — severovýchodný

en: Northeast
sk: Severovýchodný

en: East — Northeast
sk: Východný — severovýchodný

en: East
sk: Východný

en: East — Southeast
sk: Východo — juhovýchodný

en: Southeast
sk: Juhovýchodný

en: South — Southeast
sk: Juho — juhovýchodný

en: South
sk: Južný

en: South — Southwest
sk: Juho — juhozápadný

en: Southwest
sk: Juhozápadný

en: West — Southwest
sk: Západo — juhozápadný

en: West
sk: Západný

en: West — Northwest
sk: Západo — severozápadný

en: Northwest
sk: Severozápadný

en: North — Northwest
sk: Severo — severozápadný

[ctx: wind direction]
en: Invalid
sk: Neplatný údaj

[ctx: wind direction]
en: invalid
sk: neplatný

en: clear sky
sk: jasno

en: broken clouds
sk: veľká oblačnosť

en: scattered clouds
sk: polooblačno

en: few clouds
sk: malá oblačnosť

en: overcast
sk: zamračené

en: Clear sky
sk: Jasno

en: Broken clouds
sk: Veľká oblačnosť

en: Scattered clouds
sk: Polooblačno

en: Few clouds
sk: Malá oblačnosť

en: Overcast
sk: Zamračené

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
sk: Neplatný údaj

[ctx: sky conditions]
en: invalid
sk: neplatné

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
sk: búrka

note: DRIZZLE
en: drizzle
sk: mrholenie

en: light drizzle
sk: slabé mrholenie

en: moderate drizzle
sk: mierne mrholenie

en: heavy drizzle
sk: husté mrholenie

en: freezing drizzle
sk: mrznúce mrholenie

note: RAIN
en: rain
sk: dážď

en: light rain
sk: slabý dážď

en: moderate rain
sk: mierny dážď

en: heavy rain
sk: hustý dážď

en: rain showers
sk: prehánky

en: freezing rain
sk: mrznúci dážď

note: SNOW
en: snow
sk: sneženie

en: light snow
sk: slabé sneženie

en: moderate snow
sk: mierne sneženie

en: heavy snow
sk: husté sneženie

en: snowstorm
sk: fujavica

en: blowing snowfall
sk: záveje

en: snow showers
sk: snehové prehánky

en: drifting snow
sk: snehové jazyky

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
sk: zľadovatelý sneh

en: light snow grains
sk: slabo zľadovatelý sneh

en: moderate snow grains
sk: mierne zľadovatelý sneh

en: heavy snow grains
sk: silno zľadovatelý sneh

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
sk: ľadové kryštály

note: ICE_PELLETS
en: sleet
sk: snehové krúpky

en: little sleet
sk: slabé snehové krúpky

en: moderate sleet
sk: mierne snehové krúpky

en: heavy sleet
sk: husté snehové krúpky

en: sleet storm
sk: búrka snehových krúpkov

en: showers of sleet
sk: prehánky snehových krúpov

note: HAIL
en: hail
sk: krúpy

en: hailstorm
sk: krupobitie

en: hail showers
sk: spŕšky krúp

note: SMALL_HAIL
en: small hail
sk: malé krúpy

en: small hailstorm
sk: krupobitie s malými krúpami

en: showers of small hail
sk: spŕšky malých krúp

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
sk: neznáme zrážky

note: MIST
en: mist
sk: opar

note: FOG
en: fog
sk: hmla

en: fog in the vicinity
sk: hmla v okolí

en: shallow fog
sk: slabá hmla

en: patches of fog
sk: občasná hmla

en: partial fog
sk: čiastočná hmla

en: freezing fog
sk: mrznúca hmla

note: SMOKE
en: smoke
sk: dym

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
sk: sopečný popol

note: SAND
en: sand
sk: piesok

en: blowing sand
sk: viaty piesok

en: drifting sand
sk: zvírený piesok

note: HAZE
en: haze
sk: opar

note: SPRAY
en: blowing sprays
sk: viate jemné spŕšky

note: DUST
en: dust
sk: prach

en: blowing dust
sk: viaty prach

en: drifting dust
sk: zvírený prach

note: SQUALL
en: squall
sk: víchor

note: SANDSTORM
en: sandstorm
sk: piesočná búrka

en: sandstorm in the vicinity
sk: piesočná búrka v okolí

en: heavy sandstorm
sk: silná piesočná búrka

note: DUSTSTORM
en: duststorm
sk: prachová búrka

en: duststorm in the vicinity
sk: prachová búrka v okolí

en: heavy duststorm
sk: silná prachová búrka

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
sk: vzdušné tornádo

note: TORNADO
en: tornado
sk: tornádo

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
sk: prachové víry

en: dust whirls in the vicinity
sk: prachové víry v okolí

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
sk: Búrka

note: DRIZZLE
en: Drizzle
sk: Mrholenie

en: Light drizzle
sk: Slabé mrholenie

en: Moderate drizzle
sk: Mierne mrholenie

en: Heavy drizzle
sk: Husté mrholenie

en: Freezing drizzle
sk: Mrznúce mrholenie

note: RAIN
en: Rain
sk: Dážď

en: Light rain
sk: Slabý dážď

en: Moderate rain
sk: Mierny dážď

en: Heavy rain
sk: Hustý dážď

en: Rain showers
sk: Prehánky

en: Freezing rain
sk: Mrznúci dážď

note: SNOW
en: Snow
sk: Sneženie

en: Light snow
sk: Slabé sneženie

en: Moderate snow
sk: Mierne sneženie

en: Heavy snow
sk: Husté sneženie

en: Snowstorm
sk: Fujavica

en: Blowing snowfall
sk: Záveje

en: Snow showers
sk: Snehové prehánky

en: Drifting snow
sk: Snehové jazyky

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
sk: Zľadovatelý sneh

en: Light snow grains
sk: Slabo zľadovatelý sneh

en: Moderate snow grains
sk: Mierne zľadovatelý sneh

en: Heavy snow grains
sk: Silno zľadovatelý sneh

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
sk: Ľadové kryštály

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
sk: Snehové krúpky

en: Little sleet
sk: Slabé snehové krúpky

en: Moderate sleet
sk: Mierne snehové krúpky

en: Heavy sleet
sk: Husté snehové krúpky

en: Sleet storm
sk: Búrka snehových krúpkov

en: Showers of sleet
sk: Prehánky snehových krúpkov

note: HAIL
en: Hail
sk: Krúpy

en: Hailstorm
sk: Krupobitie

en: Hail showers
sk: Spŕšky krúp

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
sk: Malé krúpy

en: Small hailstorm
sk: Krupobitie s malými krúpami

en: Showers of small hail
sk: Spŕšky malých krúp

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
sk: Neznáme zrážky

note: MIST
en: Mist
sk: Opar

note: FOG
en: Fog
sk: Hmla

en: Fog in the vicinity
sk: Hmla v okolí

en: Shallow fog
sk: Slabá hmla

en: Patches of fog
sk: Občasná hmla

en: Partial fog
sk: Čiastočná hmla

en: Freezing fog
sk: Mrznúca hmla

note: SMOKE
en: Smoke
sk: Dym

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
sk: Sopečný popol

note: SAND
en: Sand
sk: Piesok

en: Blowing sand
sk: Viaty piesok

en: Drifting sand
sk: Zvírený piesok

note: HAZE
en: Haze
sk: Opar

note: SPRAY
en: Blowing sprays
sk: Viate jemné spŕšky

note: DUST
en: Dust
sk: Prach

en: Blowing dust
sk: Viaty prach

en: Drifting dust
sk: Zvírený prach

note: SQUALL
en: Squall
sk: Víchor

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
sk: Piesočná búrka

en: Sandstorm in the vicinity
sk: Piesočná búrka v okolí

en: Heavy sandstorm
sk: Silná piesočná búrka

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
sk: Prachová búrka

en: Duststorm in the vicinity
sk: Prachová búrka v okolí

en: Heavy duststorm
sk: Silná prachová búrka

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
sk: Vzdušné tornádo

note: TORNADO
en: Tornado
sk: Tornádo

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
sk: Prachové víry

en: Dust whirls in the vicinity
sk: Prachové víry v okolí

en: %a, %b %d / %H∶%M
sk: %a, %e. %b / %H∶%M

en: Unknown observation time
sk: Neznámy čas pozorovania

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
sk: Neznáme

[ctx: temperature]
en: Unknown
sk: Neznáma

[ctx: dew]
en: Unknown
sk: Neznáma

[ctx: humidity]
en: Unknown
sk: Neznáma

note: TRANSLATOR: This is the humidity in percent
en: %.f%%
sk: %.f %%

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
sk: %0.1f uzlov

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
sk: Beaufortova sila %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
sk: Neznáma

en: Calm
sk: Bezvetrie

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
sk: uzlov

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
sk: Beaufortova sila

[ctx: pressure]
en: Unknown
sk: Neznámy

note: TRANSLATOR: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
sk: %.2f mbar

[ctx: visibility]
en: Unknown
sk: Neznáma

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
sk: %.1f míľ

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
sk: %.0f m

en: Retrieval failed
sk: Získanie zlyhalo

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
sk: Údaje o počasí sú z <a href="http://openweathermap.org">projektu Open Weather Map</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
sk: Údaje o počasí sú z <a href="https://www.met.no/">Nórskeho meteorologického inštitútu</a>.

en: Temperature unit
sk: Jednotka teploty

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
sk: Jednotka ktorá sa použije na zobrazenie teploty. Platné hodnoty sú „kelvin“, „centigrade“ (stupeň celzia) a „fahrenheit“.

en: Distance unit
sk: Jednotka vzdialenosti

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
sk: Jednotka vzdialenosti pri zobrazovaní počasia (napr. viditeľnosť alebo vzdialenosť dôležitých udalostí). Platné hodnoty sú „meters“ (metre), „km“ (kilometre) a „miles“ (míle).

en: Speed unit
sk: Jednotka rýchlosti

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
sk: Jednotka rýchlosti pri zobrazovaní počasia (napr. rýchlosť vetra). Platné hodnoty sú „ms“ (metre za sekundu), „kph“ (kilometre za hodinu), „mph“ (míle za hodinu), „knots“ (uzly) a „bft“ (Beaufortova stupnica).

en: Pressure unit
sk: Jednotka tlaku

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
sk: Jednotka tlaku pri zobrazovaní počasia. Platné hodnoty sú „kpa“ (kilopascal), „hpa“ (hektopascal), „mb“ (milibar, matematicky rovnaké ako 1 hPa len zobrazené inak), „mm-hg“ (milimetre ortuti), „inch-hg“ (palce ortuti), „atm“ (atmosféry).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
sk: ('', 'LZIB', nothing)

en: Default location
sk: Predvolené umiestnenie

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
sk: Predvolené umiestnenie pre aplet počasie. Prvé pole obsahuje názov, ktorý bude zobrazený. V prípade že je prázdne sa použije názov z databázy. Druhé obsahuje kód METAR pre predvolenú meteorologickú stanicu. Nesmie byť prázdne a musí zodpovedať značke <code> v súbore Locations.xml. Tretie je dvojica hodnôt (zemepisná šírka, zemepisná dĺžka), ktorými sa nahradí hodnota získaná s databázy. Toto sa používa len na výpočet východu Slnka a fáz Mesiaca, nie na predpoveď počasia.
