gnome-applets - en to sr translation catalogue (213 entries)

en: Loading…
sr: Učitavam…

en: Greenwich Mean Time
sr: Griničko srednje vreme

[ctx: timezone]
en: Unknown
sr: Nepoznato

en: variable
sr: promenljiv

en: north
sr: severni

en: north — northeast
sr: severni-severoistočni

en: northeast
sr: severoistočni

en: east — northeast
sr: istočni-severoistočni

en: east
sr: istočni

en: east — southeast
sr: istočni-jugoistočni

en: southeast
sr: jugoistočni

en: south — southeast
sr: jugo-jugoistočni

en: south
sr: južni

en: south — southwest
sr: jugo-jugozapadni

en: southwest
sr: jugozapadni

en: west — southwest
sr: zapadno-jugozapadni

en: west
sr: zapadni

en: west — northwest
sr: zapadni-severozapadni

en: northwest
sr: severozapadni

en: north — northwest
sr: severno-severozapadni

en: Variable
sr: Promenljiv

en: North
sr: Severni

en: North — Northeast
sr: severni-severoistočni

en: Northeast
sr: Severoistočni

en: East — Northeast
sr: istočni-severoistočni

en: East
sr: Istočni

en: East — Southeast
sr: Istočni-jugoistočni

en: Southeast
sr: Jugoistočni

en: South — Southeast
sr: Jugo-jugoistočni

en: South
sr: Južni

en: South — Southwest
sr: Jugo-jugozapadni

en: Southwest
sr: Jugozapadni

en: West — Southwest
sr: Zapadno-jugozapadni

en: West
sr: Zapadni

en: West — Northwest
sr: Zapadni-severozapadni

en: Northwest
sr: Severozapadni

en: North — Northwest
sr: Severno-severozapadni

[ctx: wind direction]
en: Invalid
sr: Neispravno

[ctx: wind direction]
en: invalid
sr: neispravno

en: clear sky
sr: vedro nebo

en: broken clouds
sr: razbijeni oblaci

en: scattered clouds
sr: raspireni oblaci

en: few clouds
sr: mestimično oblačno

en: overcast
sr: oblačno

en: Clear sky
sr: vedro nebo

en: Broken clouds
sr: Razbijeni oblaci

en: Scattered clouds
sr: Raspireni oblaci

en: Few clouds
sr: Mestimično oblačno

en: Overcast
sr: Oblačno

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
sr: Neispravno

[ctx: sky conditions]
en: invalid
sr: neispravno

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
sr: pljusak sa grmljavinom

note: DRIZZLE
en: drizzle
sr: rominjanje

en: light drizzle
sr: slabo rominjanje

en: moderate drizzle
sr: umereno rominjanje

en: heavy drizzle
sr: jako rominjanje

en: freezing drizzle
sr: ledeno rominjanje

note: RAIN
en: rain
sr: kiša

en: light rain
sr: kišica

en: moderate rain
sr: umerena kiša

en: heavy rain
sr: jaka kiša

en: rain showers
sr: pljusak

en: freezing rain
sr: ledena kiša

note: SNOW
en: snow
sr: sneg

en: light snow
sr: slab sneg

en: moderate snow
sr: umeren sneg

en: heavy snow
sr: jak sneg

en: snowstorm
sr: snežna oluja

en: blowing snowfall
sr: razarajući sneg

en: snow showers
sr: snežni pljusak

en: drifting snow
sr: sneg se lagano premešta

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
sr: trunke snega

en: light snow grains
sr: slabe trunke snega

en: moderate snow grains
sr: umerene trunke snega

en: heavy snow grains
sr: jake trunke snega

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
sr: ledenice

note: ICE_PELLETS
en: sleet
sr: susnežica

en: little sleet
sr: slaba susnežica

en: moderate sleet
sr: umerena susnežica

en: heavy sleet
sr: jaka susnežica

en: sleet storm
sr: olujna susnežica

en: showers of sleet
sr: pljusak sa susnežicom

note: HAIL
en: hail
sr: grȁd

en: hailstorm
sr: olujni grȁd

en: hail showers
sr: pljusak grȁda

note: SMALL_HAIL
en: small hail
sr: manji grȁd

en: small hailstorm
sr: slabiji olujni grȁd

en: showers of small hail
sr: pljuskovi slabijeg grȁda

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
sr: nepoznate padavine

note: MIST
en: mist
sr: izmaglica

note: FOG
en: fog
sr: magla

en: fog in the vicinity
sr: magla u blizini

en: shallow fog
sr: slabašna magla

en: patches of fog
sr: tragovi magle

en: partial fog
sr: mestimična magla

en: freezing fog
sr: ledena magla

note: SMOKE
en: smoke
sr: smog

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
sr: vulkanski pepeo

note: SAND
en: sand
sr: pesak

en: blowing sand
sr: razarajući pesak

en: drifting sand
sr: pesak se lagano premešta

note: HAZE
en: haze
sr: sumaglica

note: SPRAY
en: blowing sprays
sr: razarajuće zaprašeno

note: DUST
en: dust
sr: prašina

en: blowing dust
sr: razarajuća prašina

en: drifting dust
sr: prašina se lagano premešta

note: SQUALL
en: squall
sr: udar vetra

note: SANDSTORM
en: sandstorm
sr: peščana oluja

en: sandstorm in the vicinity
sr: peščana oluja u blizini

en: heavy sandstorm
sr: jaka peščana oluja

note: DUSTSTORM
en: duststorm
sr: vrtlog prašine

en: duststorm in the vicinity
sr: vrtlog prašine u blizini

en: heavy duststorm
sr: jak vrtlog prašine

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
sr: levkasti oblak

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
sr: kovitlaci prašine

en: dust whirls in the vicinity
sr: kovitlaci prašine u blizini

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
sr: Pljusak sa grmljavinom

note: DRIZZLE
en: Drizzle
sr: Rominjanje

en: Light drizzle
sr: Slabo rominjanje

en: Moderate drizzle
sr: Umereno rominjanje

en: Heavy drizzle
sr: Jako rominjanje

en: Freezing drizzle
sr: Ledeno rominjanje

note: RAIN
en: Rain
sr: Kiša

en: Light rain
sr: Kišica

en: Moderate rain
sr: Umerena kiša

en: Heavy rain
sr: Jaka kiša

en: Rain showers
sr: Pljusak

en: Freezing rain
sr: Ledena kiša

note: SNOW
en: Snow
sr: Sneg

en: Light snow
sr: Slab sneg

en: Moderate snow
sr: Umeren sneg

en: Heavy snow
sr: Jak sneg

en: Snowstorm
sr: Snežna oluja

en: Blowing snowfall
sr: Razarajući sneg

en: Snow showers
sr: Snežni pljusak

en: Drifting snow
sr: Sneg se lagano premešta

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
sr: Trunke snega

en: Light snow grains
sr: Slabe trunke snega

en: Moderate snow grains
sr: Umerene trunke snega

en: Heavy snow grains
sr: Jake trunke snega

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
sr: Ledenice

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
sr: Susnežica

en: Little sleet
sr: Slaba susnežica

en: Moderate sleet
sr: Umerena susnežica

en: Heavy sleet
sr: Jaka susnežica

en: Sleet storm
sr: Olujna susnežica

en: Showers of sleet
sr: Pljusak sa susnežicom

note: HAIL
en: Hail
sr: Grȁd

en: Hailstorm
sr: Olujni grȁd

en: Hail showers
sr: Pljusak grȁda

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
sr: Manji grȁd

en: Small hailstorm
sr: Slabiji olujni grȁd

en: Showers of small hail
sr: Pljuskovi slabijeg grȁda

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
sr: Nepoznate padavine

note: MIST
en: Mist
sr: Izmaglica

note: FOG
en: Fog
sr: Magla

en: Fog in the vicinity
sr: Magla u blizini

en: Shallow fog
sr: Slabašna magla

en: Patches of fog
sr: Tragovi magle

en: Partial fog
sr: Mestimična magla

en: Freezing fog
sr: Ledena magla

note: SMOKE
en: Smoke
sr: Smog

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
sr: Vulkanski pepeo

note: SAND
en: Sand
sr: Pesak

en: Blowing sand
sr: Razarajući pesak

en: Drifting sand
sr: Pesak se lagano premešta

note: HAZE
en: Haze
sr: Sumaglica

note: SPRAY
en: Blowing sprays
sr: Razarajuće zaprašeno

note: DUST
en: Dust
sr: Prašina

en: Blowing dust
sr: Razarajuća prašina

en: Drifting dust
sr: Prašina se lagano premešta

note: SQUALL
en: Squall
sr: Udar vetra

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
sr: Peščana oluja

en: Sandstorm in the vicinity
sr: Peščana oluja u blizini

en: Heavy sandstorm
sr: Jaka peščana oluja

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
sr: Vrtlog od prašine

en: Duststorm in the vicinity
sr: Vrtlog od prašine u blizini

en: Heavy duststorm
sr: Jak vrtlog od prašine

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
sr: Levkasti oblak

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
sr: Kovitlaci prašine

en: Dust whirls in the vicinity
sr: Kovitlaci prašine u blizini

en: %a, %b %d / %H∶%M
sr: %a, %b %d / %H:%M

en: Unknown observation time
sr: Nepoznato vreme posmatranja

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
sr: Nepoznato

[ctx: temperature]
en: Unknown
sr: Nepoznato

[ctx: dew]
en: Unknown
sr: Nepoznato

[ctx: humidity]
en: Unknown
sr: Nepoznato

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
sr: %0.1f čvora

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
sr: Snaga po Boforu %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
sr: Nepoznato

en: Calm
sr: Mirno

[ctx: pressure]
en: Unknown
sr: Nepoznato

note: TRANSLATOR: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
sr: %.1f atmosfera

[ctx: visibility]
en: Unknown
sr: Nepoznato

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
sr: %.1f milja

en: %H∶%M
sr: %H:%M

en: Retrieval failed
sr: Nije uspelo dobavljanje podataka

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
sr: Nisam uspeo da dobavim meteorološke podatke: %d %s.

en: Weather data from the <a href="http://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
sr: Vremenski podaci sa <a href="http://openweathermap.org">projekta karte otvorenog vremena</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="http://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>
sr: Vremenski podaci sa <a href="http://www.met.no/">norveškog metereološkog instituta</a>

en: URL for the radar map
sr: Adresa za radarsku mapu

en: The custom URL from where to retrieve a radar map, or empty for disabling radar maps.
sr: Proizvoljna adresa sa koje se dovlači radarska mapa, ili prazno za njeno isključivanje.

en: Temperature unit
sr: Jedinica temperature

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
sr: Jedinica temperature koja se koristi za prikazivanje vremenskih prilika. Ispravne vrednosti su „kelvin“, „centigrade“ i „fahrenheit“.

en: Distance unit
sr: Jedinica rastojanja

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
sr: Jedinica rastojanja koja se koristi za prikazivanje vremenskih prilika (na primer za vidljivost ili za udaljenost važnih događaja). Ispravne vrednosti su „meters“, „km“ i „miles“.

en: Speed unit
sr: Jedinica brzine

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
sr: Jedinica brzine koja se koristi za prikazivanje vremenskih prilika (na primer za brzinu vetra). Ispravne vrednosti su „ms“ (metara u sekundi), „kph“ (kilometara na sat), „mph“ (milja na sat), „knots“ (čvorova) i „bft“ (Boforova skala).

en: Pressure unit
sr: Jedinica pritiska

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
sr: Jedinica pritiska koja se koristi za prikazivanje vremenskih prilika. Ispravne vrednosti su „kpa“ (kilopaskal), „hpa“ (hektopaskal), „mb“ (milibar, matematički jednak 1 hPa ali prikazan drugačije), „mm-hg“ (milimetar živinog stuba), „inch-hg“ (inči živinog stuba), „atm“ (atmosfere).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
sr: ('Belgrade', 'LYBE', nothing)

en: Default location
sr: Osnovno mesto

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
sr: Osnovno mesto za programče vremenskih prilika. Prvo polje predstavlja naziv koji će biti prikazan. Ako je prazno, biće uzet iz baze podataka mesta. Drugo polje predstavlja metereološki kod osnovne metereološke stanice. Ne sme biti prazno i mora da odgovara oznaci „koda“ iz datoteke „Locations.xml“. Treće polje predstavlja uređenu dvojku (geografska širina, geografska dužina), kojom se prepisuje vrednost uzeta iz baze podataka. Ovo se koristi samo za proračune izlaska sunca i mesečevih mena, a ne za prognoziranje vremena.
