libgweather - en to sv translation catalogue (206 entries)

en: variable
sv: variabel

en: north
sv: nord

en: north — northeast
sv: nord-nordost

en: northeast
sv: nordost

en: east — northeast
sv: ost-nordost

en: east
sv: ost

en: east — southeast
sv: ost-sydost

en: southeast
sv: sydost

en: south — southeast
sv: syd-sydost

en: south
sv: syd

en: south — southwest
sv: syd-sydväst

en: southwest
sv: sydväst

en: west — southwest
sv: väst-sydväst

en: west
sv: väst

en: west — northwest
sv: väst-nordväst

en: northwest
sv: nordväst

en: north — northwest
sv: nord-nordväst

en: Variable
sv: Variabel

en: North
sv: Nord

en: North — Northeast
sv: Nord-nordost

en: Northeast
sv: Nordost

en: East — Northeast
sv: Ost-nordost

en: East
sv: Ost

en: East — Southeast
sv: Ost-sydost

en: Southeast
sv: Sydost

en: South — Southeast
sv: Syd-sydost

en: South
sv: Syd

en: South — Southwest
sv: Syd-sydväst

en: Southwest
sv: Sydväst

en: West — Southwest
sv: Väst-sydväst

en: West
sv: Väst

en: West — Northwest
sv: Väst-nordväst

en: Northwest
sv: Nordväst

en: North — Northwest
sv: Nord-nordväst

[ctx: wind direction]
en: Invalid
sv: Ogiltig

[ctx: wind direction]
en: invalid
sv: ogiltig

en: clear sky
sv: klar himmel

en: broken clouds
sv: uppsprucket molntäcke

en: scattered clouds
sv: spridda moln

en: few clouds
sv: få moln

en: overcast
sv: heltäckande moln

en: Clear sky
sv: Klar himmel

en: Broken clouds
sv: Uppsprucket molntäcke

en: Scattered clouds
sv: Spridda moln

en: Few clouds
sv: Få moln

en: Overcast
sv: Heltäckande moln

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
sv: Ogiltig

[ctx: sky conditions]
en: invalid
sv: ogiltig

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
sv: åskväder

note: DRIZZLE
en: drizzle
sv: duggregn

en: light drizzle
sv: lätt duggregn

en: moderate drizzle
sv: måttligt duggregn

en: heavy drizzle
sv: kraftigt duggregn

en: freezing drizzle
sv: underkylt duggregn

note: RAIN
en: rain
sv: regn

en: light rain
sv: lätt regn

en: moderate rain
sv: måttligt regn

en: heavy rain
sv: kraftigt regn

en: rain showers
sv: regnskurar

en: freezing rain
sv: underkylt regn

note: SNOW
en: snow
sv: snöfall

en: light snow
sv: lätt snöfall

en: moderate snow
sv: måttligt snöfall

en: heavy snow
sv: kraftigt snöfall

en: snowstorm
sv: snöstorm

en: blowing snowfall
sv: högt snödrev

en: snow showers
sv: snöbyar

en: drifting snow
sv: lågt snödrev

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
sv: kornsnö

en: light snow grains
sv: lätt kornsnö

en: moderate snow grains
sv: måttlig kornsnö

en: heavy snow grains
sv: kraftig kornsnö

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
sv: isnålar

note: ICE_PELLETS
en: sleet
sv: snöblandat regn

en: little sleet
sv: lite snöblandat regn

en: moderate sleet
sv: måttligt snöblandat regn

en: heavy sleet
sv: kraftigt snöblandat regn

en: sleet storm
sv: storm med snöblandat regn

en: showers of sleet
sv: skurar med snöblandat regn

note: HAIL
en: hail
sv: hagel

en: hailstorm
sv: hagelby

en: hail showers
sv: hagelskurar

note: SMALL_HAIL
en: small hail
sv: småhagel

en: small hailstorm
sv: lätt småhagelby

en: showers of small hail
sv: skurar med småhagel

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
sv: okänd nederbörd

note: MIST
en: mist
sv: fuktdis

note: FOG
en: fog
sv: dimma

en: fog in the vicinity
sv: dimma i närheten

en: shallow fog
sv: låga bankar med dimma

en: patches of fog
sv: höga bankar med dimma

en: partial fog
sv: partiella bankar med dimma

en: freezing fog
sv: underkyld dimma

note: SMOKE
en: smoke
sv: rök

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
sv: vulkanisk aska

en: blowing sand
sv: högt sanddrev

en: drifting sand
sv: lågt sanddrev

note: HAZE
en: haze
sv: torrdis

note: SPRAY
en: blowing sprays
sv: högt drev med vattendroppar i luften

note: DUST
en: dust
sv: stoft

en: blowing dust
sv: högt stoftdrev

en: drifting dust
sv: lågt stoftdrev

note: SQUALL
en: squall
sv: kastby

en: sandstorm in the vicinity
sv: sandstorm i närheten

en: heavy sandstorm
sv: kraftig sandstorm

note: DUSTSTORM
en: duststorm
sv: dammstorm

en: duststorm in the vicinity
sv: dammstorm i närheten

en: heavy duststorm
sv: kraftig dammstorm

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
sv: skydrag

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
sv: dammvirvlar

en: dust whirls in the vicinity
sv: dammvirvlar i närheten

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
sv: Åskväder

note: DRIZZLE
en: Drizzle
sv: Duggregn

en: Light drizzle
sv: Lätt duggregn

en: Moderate drizzle
sv: Måttligt duggregn

en: Heavy drizzle
sv: Kraftigt duggregn

en: Freezing drizzle
sv: Underkylt duggregn

note: RAIN
en: Rain
sv: Regn

en: Light rain
sv: Lätt regn

en: Moderate rain
sv: Måttligt regn

en: Heavy rain
sv: Kraftigt regn

en: Rain showers
sv: Regnskurar

en: Freezing rain
sv: Underkylt regn

note: SNOW
en: Snow
sv: Snöfall

en: Light snow
sv: Lätt snöfall

en: Moderate snow
sv: Måttligt snöfall

en: Heavy snow
sv: Kraftigt snöfall

en: Snowstorm
sv: Snöstorm

en: Blowing snowfall
sv: Högt snödrev

en: Snow showers
sv: Snöbyar

en: Drifting snow
sv: Lågt snödrev

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
sv: Kornsnö

en: Light snow grains
sv: Lätt kornsnö

en: Moderate snow grains
sv: Måttlig kornsnö

en: Heavy snow grains
sv: Kraftig kornsnö

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
sv: Isnålar

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
sv: Snöblandat regn

en: Little sleet
sv: Lite snöblandat regn

en: Moderate sleet
sv: Måttligt snöblandat regn

en: Heavy sleet
sv: Kraftigt snöblandat regn

en: Sleet storm
sv: Storm med snöblandat regn

en: Showers of sleet
sv: Skurar med snöblandat regn

note: HAIL
en: Hail
sv: Hagel

en: Hailstorm
sv: Hagelby

en: Hail showers
sv: Hagelskurar

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
sv: Småhagel

en: Small hailstorm
sv: Lätt småhagelby

en: Showers of small hail
sv: Skurar med småhagel

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
sv: Okänd nederbörd

note: MIST
en: Mist
sv: Fuktdis

note: FOG
en: Fog
sv: Dimma

en: Fog in the vicinity
sv: Dimma i närheten

en: Shallow fog
sv: Låga bankar med dimma

en: Patches of fog
sv: Höga bankar med dimma

en: Partial fog
sv: Partiella bankar med dimma

en: Freezing fog
sv: Underkyld dimma

note: SMOKE
en: Smoke
sv: Rök

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
sv: Vulkanisk aska

en: Blowing sand
sv: Högt sanddrev

en: Drifting sand
sv: Lågt sanddrev

note: HAZE
en: Haze
sv: Torrdis

note: SPRAY
en: Blowing sprays
sv: Högt drev med vattendroppar i luften

note: DUST
en: Dust
sv: Stoft

en: Blowing dust
sv: Högt stoftdrev

en: Drifting dust
sv: Lågt stoftdrev

note: SQUALL
en: Squall
sv: Kastby

en: Sandstorm in the vicinity
sv: Sandstorm i närheten

en: Heavy sandstorm
sv: Kraftig sandstorm

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
sv: Dammstorm

en: Duststorm in the vicinity
sv: Dammstorm i närheten

en: Heavy duststorm
sv: Kraftig dammstorm

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
sv: Skydrag

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
sv: Dammvirvlar

en: Dust whirls in the vicinity
sv: Dammvirvlar i närheten

en: %a, %b %d / %H∶%M
sv: %a %d %b / %H∶%M

en: Unknown observation time
sv: Okänd observationstid

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
sv: Okänt

[ctx: temperature]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: dew]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: humidity]
en: Unknown
sv: Okänd

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
sv: %0.1f knop

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
sv: %.1f engelska mil/h

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
sv: Beaufort-kraft %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Calm
sv: Lugnt

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
sv: knop

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: mph
sv: engelska mil/h

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
sv: Beaufort-kraft

[ctx: pressure]
en: Unknown
sv: Okänt

[ctx: visibility]
en: Unknown
sv: Okänd

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
sv: %.1f engelska mil

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
sv: %.0f m

en: Retrieval failed
sv: Mottagning misslyckades

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
sv: Väderinformation från <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map-projektet</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
sv: Väderinformation från <a href="https://www.met.no/">Norska meteorologiska institutet</a>.

en: Temperature unit
sv: Temperaturenhet

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
sv: Enheten för temperatur som används för att visa väder. Giltiga värden är ”kelvin”, ”centigrade” och ”fahrenheit”.

en: Distance unit
sv: Avståndsenhet

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
sv: Enheten för avstånd som används för att visa väder (till exempel för sikt eller för avstånd för viktiga händelser). Giltiga värden är ”meters”, ”km” och ”miles”.

en: Speed unit
sv: Hastighetsenhet

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
sv: Enheten för hastighet som används för att visa väder (till exempel för vindhastighet). Giltiga värden är ”ms” (meter per sekund), ”kph” (kilometer per timme), ”mph” (engelska miles per timme), ”knots” (knop) och ”bft” (Beaufort-skala).

en: Pressure unit
sv: Tryckenhet

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
sv: Enheten för lufttryck som används för att visa väder. Giltiga värden är ”kpa” (kilopascal), ”hpa” (hektopascal), ”mb” (millibar, matematiskt likvärdig med 1 hPa men visas annorlunda), ”mm-hg” (millimeter kvicksilver), ”inch-hg” (tum av kvicksilver), ”atm” (atmosfärer).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
sv: ('', 'ESSA', nothing)

en: Default location
sv: Standardplats

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
sv: Standardplatsen för väderminiprogrammet. Första fältet är namnet som ska visas. Om tom kommer den att tas från platsdatabasen. Det andra fältet är METAR-koden för standardväderstationen. Det får inte vara tomt och måste motsvara en <code>-tagg i filen Locations.xml. Det tredje fältet är en tupel av (latitud, longitud), för att åsidosätta värdet som tas från databasen. Detta används endast för soluppgång och beräkningar för månfaser, inte för väderprognoser.
