gnome-applets - en to th translation catalogue (136 entries)

en: Location Entry
th: วิดเจ็ตป้อนตำแหน่งที่ตั้ง

en: Timezone Menu
th: เมนูเขตเวลา

en: Timezone
th: เขตเวลา

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: Greenwich Mean Time
th: เวลามาตรฐานกรีนิช

[ctx: timezone]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Variable
th: ไม่คงทิศ

en: North
th: เหนือ

en: North - NorthEast
th: เหนือ - ตะวันออกเฉียงเหนือ

en: Northeast
th: ตะวันออกเฉียงเหนือ

en: East - NorthEast
th: ตะวันออก - ตะวันออกเฉียงเหนือ

en: East
th: ตะวันออก

en: East - Southeast
th: ตะวันออก - ตะวันออกเฉียงใต้

en: Southeast
th: ตะวันออกเฉียงใต้

en: South - Southeast
th: ใต้ - ตะวันออกเฉียงใต้

en: South
th: ใต้

en: South - Southwest
th: ใต้ - ตะวันตกเฉียงใต้

en: Southwest
th: ตะวันตกเฉียงใต้

en: West - Southwest
th: ตะวันตก - ตะวันตกเฉียงใต้

en: West
th: ตะวันตก

en: West - Northwest
th: ตะวันตก - ตะวันตกเฉียงเหนือ

en: Northwest
th: ตะวันตกเฉียงเหนือ

en: North - Northwest
th: เหนือ - ตะวันตกเฉียงเหนือ

[ctx: wind direction]
en: Invalid
th: ไม่ถูกต้อง

en: Clear Sky
th: ท้องฟ้าแจ่มใส

en: Broken clouds
th: ท้องฟ้ามีเมฆเป็นส่วนมาก

en: Scattered clouds
th: ท้องฟ้ามีเมฆบางส่วน

en: Few clouds
th: ท้องฟ้าโปร่ง

en: Overcast
th: ท้องฟ้ามีเมฆเต็มท้องฟ้า

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
th: ไม่ถูกต้อง

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
th: พายุฝนฟ้าคะนอง

note: DRIZZLE
en: Drizzle
th: ฝนละออง

en: Light drizzle
th: ฝนละอองเบาบาง

en: Moderate drizzle
th: ฝนละอองปานกลาง

en: Heavy drizzle
th: ฝนละอองหนัก

en: Freezing drizzle
th: ฝนละอองเยือกแข็ง

note: RAIN
en: Rain
th: ฝนตก

en: Light rain
th: ฝนตกเล็กน้อย

en: Moderate rain
th: ฝนตกปานกลาง

en: Heavy rain
th: ฝนตกหนัก

en: Rain showers
th: ฝนซู่

en: Freezing rain
th: ฝนเยือกแข็ง

note: SNOW
en: Snow
th: หิมะตก

en: Light snow
th: หิมะตกเล็กน้อย

en: Moderate snow
th: หิมะตกปานกลาง

en: Heavy snow
th: หิมะตกหนัก

en: Snowstorm
th: พายุหิมะ

en: Blowing snowfall
th: หิมะฟุ้ง

en: Snow showers
th: หิมะตกประปราย

en: Drifting snow
th: พริ้วหิมะ

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
th: เม็ดหิมะ

en: Light snow grains
th: เม็ดหิมะ ตกเบาบาง

en: Moderate snow grains
th: เม็ดหิมะ ตกปานกลาง

en: Heavy snow grains
th: เม็ดหิมะ ตกหนัก

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
th: ผลึกน้ำแข็ง

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
th: ฝนน้ำแข็ง

en: Little sleet
th: ฝนน้ำแข็งตกเล็กน้อย

en: Moderate sleet
th: ฝนน้ำแข็งตกปานกลาง

en: Heavy sleet
th: ฝนน้ำแข็งตกหนัก

en: Sleet storm
th: พายุฝนน้ำแข็ง

en: Showers of sleet
th: ฝนน้ำแข็งโปรย

note: HAIL
en: Hail
th: ลูกเห็บ

en: Hailstorm
th: พายุลูกเห็บ

en: Hail showers
th: ลูกเห็บโปรย

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
th: ลูกเห็บชนิดเล็ก

en: Small hailstorm
th: พายุลูกเห็บชนิดเล็ก

en: Showers of small hail
th: ลูกเห็บชนิดเล็กโปรย

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
th: หยาดน้ำฟ้าไม่ทราบชนิด

note: MIST
en: Mist
th: หมอกน้ำค้าง

note: FOG
en: Fog
th: หมอก

en: Fog in the vicinity
th: หมอกในบริเวณรอบข้าง

en: Shallow fog
th: หมอกตื้น

en: Patches of fog
th: หมอกเป็นหย่อม

en: Partial fog
th: หมอกบางส่วน

en: Freezing fog
th: หมอกเยือกแข็ง

note: SMOKE
en: Smoke
th: ควัน

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
th: เถ้าภูเขาไฟ

note: SAND
en: Sand
th: ทราย

en: Blowing sand
th: ทรายปลิว

en: Drifting sand
th: ทรายฟุ้ง

note: HAZE
en: Haze
th: ฟ้าหลัว

note: SPRAY
en: Blowing sprays
th: อนุภาคเกลือ

note: DUST
en: Dust
th: ฝุ่น

en: Blowing dust
th: ฝุ่นปลิว

en: Drifting dust
th: ฝุ่นฟุ้ง

note: SQUALL
en: Squall
th: ลมสควอลล์

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
th: พายุทราย

en: Sandstorm in the vicinity
th: พายุทรายในบริเวณใกล้เคียง

en: Heavy sandstorm
th: พายุทรายพัดหนัก

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
th: พายุฝุ่น

en: Duststorm in the vicinity
th: พายุฝุ่นในบริเวณใกล้เคียง

en: Heavy duststorm
th: พายุฝุ่นพัดหนัก

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
th: เมฆงวงช้าง

note: TORNADO
en: Tornado
th: ทอร์นาโด

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
th: ลมฝุ่นหมุน

en: Dust whirls in the vicinity
th: ลมฝุ่นหมุนในบริเวณใกล้เคียง

en: %a, %b %d / %H∶%M
th: %a %d %b / %H:%M น.

en: Unknown observation time
th: ไม่ทราบเวลาบันทึกสภาพอากาศ

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

[ctx: temperature]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

[ctx: dew]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

[ctx: humidity]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
th: %0.1f นอต

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
th: %.1f ไมล์/ชม.

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
th: %.1f กม./ชม.

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
th: %.1f เมตร/วินาที

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
th: แรงโบฟอร์ต %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Calm
th: สงบ

[ctx: pressure]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: TRANSLATOR: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
th: %.2f นิ้วปรอท

note: TRANSLATOR: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
th: %.1f มม.ปรอท

note: TRANSLATOR: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
th: %.2f กิโลปาสคาล

note: TRANSLATOR: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
th: %.2f เฮกโตปาสคาล

note: TRANSLATOR: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
th: %.2f มิลลิบาร์

note: TRANSLATOR: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
th: %.3f บรรยากาศ

[ctx: visibility]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
th: %.1f ไมล์

note: TRANSLATOR: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
th: %.1f กม.

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
th: %.0f เมตร

en: Retrieval failed
th: เรียกอ่านข้อมูลไม่สำเร็จ

en: Failed to get METAR data: %d %s.
th: อ่านข้อมูล METAR ไม่สำเร็จ: %d %s

en: Weather data from the <a href="http://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
th: ข้อมูลสภาพอากาศจาก <a href="http://openweathermap.org">โครงการแผนที่สภาพอากาศแบบเปิด</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="http://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>
th: ข้อมูลสภาพอากาศจาก <a href="http://www.met.no/">สถาบันอุตุนิยมวิทยานอร์เวย์</a>

en: URL for the radar map
th: URL สำหรับแผนที่เรดาร์

en: The custom URL from where to retrieve a radar map, or empty for disabling radar maps.
th: URL กำหนดเองสำหรับใช้ดึงข้อมูลแผนที่เรดาร์ หรือเป็นค่าว่างถ้าปิดการใช้แผนที่เรดาร์

en: Temperature unit
th: หน่วยอุณหภูมิ

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are 'kelvin', 'centigrade' and 'fahrenheit'.
th: หน่วยอุณหภูมิที่จะใช้ในการแสดงสภาพอากาศ ค่าที่ใช้ได้คือ 'kelvin', 'centigrade' และ 'fahrenheit'

en: Distance unit
th: หน่วยระยะทาง

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are 'meters', 'km' and 'miles'.
th: หน่วยระยะทางที่จะใช้ในการแสดงสภาพอากาศ (เช่น ทัศนวิสัยหรือระยะทางของเหตุการณ์สำคัญ) ค่าที่ใช้ได้คือ 'meters', 'km' และ 'miles'

en: Speed unit
th: หน่วยความเร็ว

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are 'ms' (meters per second), 'kph' (kilometers per hour), 'mph' (miles per hour), 'knots' and 'bft' (Beaufort scale).
th: หน่วยความเร็วที่จะใช้ในการแสดงสภาพอากาศ (เช่น ความเร็วลม) ค่าที่ใช้ได้คือ 'ms' (เมตรต่อวินาที), 'kph' (กิโลเมตรต่อชั่วโมง), 'mph' (ไมล์ต่อชั่วโมง), 'knots' และ 'bft' (มาตราโบฟอร์ต)

en: Pressure unit
th: หน่วยความกดอากาศ:

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are 'kpa' (kilopascal), 'hpa' (hectopascal), 'mb' (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), 'mm-hg' (millimeters of mercury), 'inch-hg' (inches of mercury), 'atm' (atmospheres).
th: หน่วยความกดอากาศที่จะใช้ในการแสดงสภาพอากาศ ค่าที่ใช้ได้คือ 'kpa' (กิโลปาสคาล), 'hpa' (เฮกโตปาสคาล), 'mb' (มิลลิบาร์ ซึ่งเท่ากับ 1 hPa ในทางคณิตศาสตร์ แต่แสดงเป็นคนละหน่วยเท่านั้น), 'mm-hg' (มิลลิเมตรของปรอท), 'inch-hg' (นิ้วของปรอท), 'atm' (บรรยากาศ)

en: Default location
th: ตำแหน่งที่ตั้งปริยาย

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a &lt;code&gt; tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
th: ตำแหน่งที่ตั้งปริยายสำหรับแอพเพล็ตรายงานสภาพอากาศ ค่าแรกคือชื่อที่จะแสดง ซึ่งถ้าว่างเปล่า ก็จะอ่านเอาจากฐานข้อมูลตำแหน่งที่ตั้ง ค่าที่สองคือรหัส METAR ของตำแหน่งที่ตั้งปริยาย ซึ่งต้องไม่เป็นค่าว่างเปล่า และต้องตรงกับแท็ก &lt;code&gt; ค่าใดค่าหนึ่งในแฟ้ม Locations.xml ค่าที่สามคือพิกัดภูมิศาสตร์ (ละติจูด, ลองจิจูด) ซึ่งจะมีผลทับค่าที่ได้จากฐานข้อมูล ค่านี้จะใช้สำหรับคำนวณการขึ้น-ตกของดวงอาทิตย์และข้างขึ้น-ข้างแรมของดวงจันทร์เท่านั้น ไม่ใช้สำหรับการพยากรณ์อากาศ
