libgweather - en to tr translation catalogue (210 entries)

en: variable
tr: değişken

en: north
tr: kuzey

en: north — northeast
tr: kuzey — kuzeydoğu

en: northeast
tr: kuzeydoğu

en: east — northeast
tr: doğu — kuzeydoğu

en: east
tr: doğu

en: east — southeast
tr: doğu — güneydoğu

en: southeast
tr: güneydoğu

en: south — southeast
tr: güney — güneydoğu

en: south
tr: güney

en: south — southwest
tr: güney — güneybatı

en: southwest
tr: güneybatı

en: west — southwest
tr: batı — güneybatı

en: west
tr: batı

en: west — northwest
tr: batı — kuzeybatı

en: northwest
tr: kuzeybatı

en: north — northwest
tr: kuzey — kuzeybatı

en: Variable
tr: Değişken

en: North
tr: Kuzey

en: North — Northeast
tr: Kuzey — Kuzeydoğu

en: Northeast
tr: Kuzeydoğu

en: East — Northeast
tr: Doğu — Kuzeydoğu

en: East
tr: Doğu

en: East — Southeast
tr: Doğu — Güneydoğu

en: Southeast
tr: Güneydoğu

en: South — Southeast
tr: Güney — Güneydoğu

en: South
tr: Güney

en: South — Southwest
tr: Güney — Güneybatı

en: Southwest
tr: Güneybatı

en: West — Southwest
tr: Batı — Güneybatı

en: West
tr: Batı

en: West — Northwest
tr: Batı — Kuzeybatı

en: Northwest
tr: Kuzeybatı

en: North — Northwest
tr: Kuzey — Kuzeybatı

[ctx: wind direction]
en: Invalid
tr: Geçersiz

[ctx: wind direction]
en: invalid
tr: geçersiz

en: clear sky
tr: açık gökyüzü

en: broken clouds
tr: parçalı bulutlu

en: scattered clouds
tr: dağınık bulutlu

en: few clouds
tr: hafif bulutlu

en: overcast
tr: aşırı bulutlu

en: Clear sky
tr: Açık gökyüzü

en: Broken clouds
tr: Parçalı bulutlu

en: Scattered clouds
tr: Dağınık bulutlu

en: Few clouds
tr: Hafif bulutlu

en: Overcast
tr: Aşırı bulutlu

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
tr: Geçersiz

[ctx: sky conditions]
en: invalid
tr: geçersiz

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
tr: fırtına

note: DRIZZLE
en: drizzle
tr: çise

en: light drizzle
tr: hafif çise

en: moderate drizzle
tr: ılımlı çise

en: heavy drizzle
tr: ağır çise

en: freezing drizzle
tr: dondurucu çise

note: RAIN
en: rain
tr: yağmur

en: light rain
tr: hafif yağmur

en: moderate rain
tr: ılımlı yağmur

en: heavy rain
tr: ağır yağmur

en: rain showers
tr: kısa yoğun yağmur

en: freezing rain
tr: dondurucu yağmur

note: SNOW
en: snow
tr: kar

en: light snow
tr: hafif kar

en: moderate snow
tr: ılımlı kar

en: heavy snow
tr: ağır kar

en: snowstorm
tr: kar fırtınası

en: blowing snowfall
tr: rüzgarlı kar fırtınası

en: snow showers
tr: kısa yoğun kar

en: drifting snow
tr: kar tipisi

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
tr: karla karışık yağmur

en: light snow grains
tr: hafif kar taneleri

en: moderate snow grains
tr: ılımlı kar taneleri

en: heavy snow grains
tr: ağır kar taneleri

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
tr: buz kristalleri

note: ICE_PELLETS
en: sleet
tr: karla karışık yağmur

en: little sleet
tr: hafif karla karışık yağmur

en: moderate sleet
tr: ılımlı karla karışık yağmur

en: heavy sleet
tr: ağır karla karışık yağmur

en: sleet storm
tr: karla karışık yağmur fırtınası

en: showers of sleet
tr: karla karışık sağanak yağmur

note: HAIL
en: hail
tr: dolu

en: hailstorm
tr: dolu fırtınası

en: hail showers
tr: dolu yağmuru

note: SMALL_HAIL
en: small hail
tr: ufak dolu taneleri

en: small hailstorm
tr: ufak dolu taneleri fırtınası

en: showers of small hail
tr: ufak dolu taneleri yağmuru

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
tr: bilinmeyen çökelme

note: MIST
en: mist
tr: sis

note: FOG
en: fog
tr: sis

en: fog in the vicinity
tr: çevrede sis

en: shallow fog
tr: alçak sis

en: patches of fog
tr: yer yer sis

en: partial fog
tr: parçalı sis

en: freezing fog
tr: dondurucu sis

note: SMOKE
en: smoke
tr: duman

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
tr: volkan külü

note: SAND
en: sand
tr: kum

en: blowing sand
tr: rüzgarlı kum

en: drifting sand
tr: kum tipisi

note: HAZE
en: haze
tr: pus

note: SPRAY
en: blowing sprays
tr: rüzgarlı püskürtmeli yağış

note: DUST
en: dust
tr: toz

en: blowing dust
tr: rüzgarlı toz

en: drifting dust
tr: toz tipisi

note: SQUALL
en: squall
tr: fırtına

note: SANDSTORM
en: sandstorm
tr: kum fırtınası

en: sandstorm in the vicinity
tr: çevrede kum fırtınası

en: heavy sandstorm
tr: ağır kum fırtınası

note: DUSTSTORM
en: duststorm
tr: toz fırtınası

en: duststorm in the vicinity
tr: çevrede toz fırtınası

en: heavy duststorm
tr: ağır toz fırtınası

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
tr: döneç bulutu

note: TORNADO
en: tornado
tr: kasırga

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
tr: toz kasırgaları

en: dust whirls in the vicinity
tr: çevrede toz kasırgaları

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
tr: Fırtına

note: DRIZZLE
en: Drizzle
tr: Çise

en: Light drizzle
tr: Hafif yağmur

en: Moderate drizzle
tr: Ilımlı çise

en: Heavy drizzle
tr: Ağır çise

en: Freezing drizzle
tr: Dondurucu çise

note: RAIN
en: Rain
tr: Yağmur

en: Light rain
tr: Hafif yağmur

en: Moderate rain
tr: Ilımlı yağmur

en: Heavy rain
tr: Ağır yağmur

en: Rain showers
tr: Kısa yoğun yağmur

en: Freezing rain
tr: Dondurucu yağmur

note: SNOW
en: Snow
tr: Kar

en: Light snow
tr: Hafif kar yağışı

en: Moderate snow
tr: Ilımlı kar yağışı

en: Heavy snow
tr: Ağır kar yağışı

en: Snowstorm
tr: Kar fırtınası

en: Blowing snowfall
tr: Rüzgarlı kar fırtınası

en: Snow showers
tr: Kısa yoğun kar

en: Drifting snow
tr: Kar tipisi

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
tr: Karla karışık yağmur

en: Light snow grains
tr: Hafif kar taneleri

en: Moderate snow grains
tr: Ilımlı kar taneleri

en: Heavy snow grains
tr: Ağır kar taneleri

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
tr: Buz kristalleri

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
tr: Karla karışık yağmur

en: Little sleet
tr: Hafif karla karışık yağmur

en: Moderate sleet
tr: Ilımlı karla karışık yağmur

en: Heavy sleet
tr: Ağır karla karışık yağmur

en: Sleet storm
tr: Karla karışık yağmur fırtınası

en: Showers of sleet
tr: Karla karışık sağanak yağmur

note: HAIL
en: Hail
tr: Dolu

en: Hailstorm
tr: Dolu fırtınası

en: Hail showers
tr: Dolu yağmuru

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
tr: Ufak dolu taneleri

en: Small hailstorm
tr: Ufak dolu taneleri fırtınası

en: Showers of small hail
tr: Ufak dolu taneleri yağmuru

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
tr: Bilinmeyen çökelme

note: MIST
en: Mist
tr: Sislik

note: FOG
en: Fog
tr: Sis

en: Fog in the vicinity
tr: Çevrede sis

en: Shallow fog
tr: Alçak sis

en: Patches of fog
tr: Yer yer sis

en: Partial fog
tr: Parçalı sis

en: Freezing fog
tr: Dondurucu sis

note: SMOKE
en: Smoke
tr: Duman

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
tr: Volkan külü

note: SAND
en: Sand
tr: Kum

en: Blowing sand
tr: Rüzgarlı kum

en: Drifting sand
tr: Kum tipisi

note: HAZE
en: Haze
tr: Hafif pus

note: SPRAY
en: Blowing sprays
tr: Rüzgarlı püskürtmeli yağış

note: DUST
en: Dust
tr: Toz

en: Blowing dust
tr: Rüzgarlı toz

en: Drifting dust
tr: Toz tipisi

note: SQUALL
en: Squall
tr: Fırtına

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
tr: Kum fırtınası

en: Sandstorm in the vicinity
tr: Çevrede kum fırtınası

en: Heavy sandstorm
tr: Ağır kum fırtınası

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
tr: Toz fırtınası

en: Duststorm in the vicinity
tr: Çevrede toz fırtınası

en: Heavy duststorm
tr: Ağır toz fırtınası

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
tr: Döneç bulutu

note: TORNADO
en: Tornado
tr: Kasırga

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
tr: Toz kasırgaları

en: Dust whirls in the vicinity
tr: Çevrede toz kasırgaları

en: %a, %b %d / %H∶%M
tr: %d %b, %a / %H∶%M

en: Unknown observation time
tr: Bilinmeyen gözetleme zamanı

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: temperature]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: dew]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: humidity]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

note: TRANSLATOR: This is the humidity in percent
en: %.f%%
tr: %%%.f

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
tr: %0.1f knot

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
tr: %.1f Beaufort gücü

[ctx: wind speed]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Calm
tr: Sakin

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
tr: knot

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
tr: Beaufort gücü

[ctx: pressure]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: visibility]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
tr: %.1f mil

en: Retrieval failed
tr: Alım başarısız oldu

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
tr: <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map projesinden</a> alınan hava durumu verisi

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
tr: <a href="https://www.met.no/">Norveç Meteoroloji Enstitüsü</a>nden alınan hava durumu verisi.

en: Temperature unit
tr: Sıcaklık birimi

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
tr: Hava durumunu gösterirken kullanılan sıcaklık birimi. “kelvin”, “centigrade” (santigrat) ve “fahrenheit” geçerli değerlerdir.

en: Distance unit
tr: Uzaklık birimi

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
tr: Hava durumunu (örneğin görüş mesafesi ya da önemli olaylara olan uzaklık) gösterirken kullanılan mesafe birimi. Geçerli değerler “meters” (metre), “km” ve “miles” (mil)dir.

en: Speed unit
tr: Hız birimi

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
tr: Hava durumunda (örneğin rüzgar hızını) gösterirken kullanılan hız birimi. “ms” (metre/saniye), “kph” (kilometre/saat), “mph” (mil/saat), “knots” ve “bft” (Beaufort ölçeği) geçerli değerlerdir.

en: Pressure unit
tr: Basınç birimi

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
tr: Hava durumunda basıncı gösterirken kullanılan birim. Geçerli değerler “kpa” (kilopaskal), “hpa” (hectopaskal), “mb” (milibar, matematiksel olarak 1hPa’a eşittir ama başka yazılır), “mm-hg” (milimetre civa), “inch-hg” (milimetre inç), “atm” (atmosfer)dir.

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
tr: ('', 'LTAC', nothing)

en: Default location
tr: Öntanımlı konum

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
tr: Hava durumu uygulamacığı için öntanımlı konum. İlk alan, gösterilecek addır. Eğer boşsa, konum veri tabanından alınır. İkinci alan, öntanımlı hava istasyonunun METAR kodudur. Boş bırakılmamalıdır ve Locations.xml dosyasındaki bir <code> etiketine karşılık gelmelidir. Üçüncü alan, veri tabanından alınan değeri geçersiz kılmak için bir (enlem, boylam) çiftidir. Bu hava tahmini için değil yalnızca gün doğumu ve ayın evrelerinin hesaplanmasında kullanılır.
