libgweather - en to it translation catalogue (212 entries)

en: variable
it: variabile

en: north
it: Nord

en: north — northeast
it: Nord — Nord-Est

en: northeast
it: Nord-Est

en: east — northeast
it: Est — Nord-Est

en: east
it: Nord-Est

en: east — southeast
it: Est — Sud-Est

en: southeast
it: Sud-Est

en: south — southeast
it: Sud — Sud-Est

en: south
it: Sud

en: south — southwest
it: Sud — Sud-Ovest

en: southwest
it: Sud-Ovest

en: west — southwest
it: Ovest — Sud-Ovest

en: west
it: Sud-Ovest

en: west — northwest
it: Ovest — Nord-Ovest

en: northwest
it: Nord-Ovest

en: north — northwest
it: Nord — Nord-Ovest

en: Variable
it: Variabile

en: North
it: Nord

en: North — Northeast
it: Nord — Nord-Est

en: Northeast
it: Nord-Est

en: East — Northeast
it: Est — Nord-Est

en: East
it: Est

en: East — Southeast
it: Est — Sud-Est

en: Southeast
it: Sud-Est

en: South — Southeast
it: Sud — Sud-Est

en: South
it: Sud

en: South — Southwest
it: Sud — Sud-Ovest

en: Southwest
it: Sud-Ovest

en: West — Southwest
it: Ovest — Sud-Ovest

en: West
it: Ovest

en: West — Northwest
it: Ovest — Nord-Ovest

en: Northwest
it: Nord-Ovest

en: North — Northwest
it: Nord — Nord-Ovest

[ctx: wind direction]
en: Invalid
it: Non valida

[ctx: wind direction]
en: invalid
it: non valida

en: clear sky
it: cielo sereno

en: broken clouds
it: nuvolosità sparsa

en: scattered clouds
it: poco nuvoloso

en: few clouds
it: nuvole rade

en: overcast
it: coperto

en: Clear sky
it: Cielo sereno

en: Broken clouds
it: Nuvolosità sparsa

en: Scattered clouds
it: Poco nuvoloso

en: Few clouds
it: Nuvole rade

en: Overcast
it: Coperto

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
it: Non valida

[ctx: sky conditions]
en: invalid
it: non valida

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
it: temporale

note: DRIZZLE
en: drizzle
it: pioggia fine

en: light drizzle
it: pioggia leggera

en: moderate drizzle
it: pioggia fine moderata

en: heavy drizzle
it: pioggia fine insistente

en: freezing drizzle
it: pioggia fine ghiacciata

note: RAIN
en: rain
it: pioggia

en: light rain
it: pioggia leggera

en: moderate rain
it: pioggia moderata

en: heavy rain
it: pioggia intensa

en: rain showers
it: rovesci di pioggia

en: freezing rain
it: pioggia ghiacciata

note: SNOW
en: snow
it: neve

en: light snow
it: nevischio

en: moderate snow
it: neve moderata

en: heavy snow
it: neve intensa

en: snowstorm
it: tempesta di neve

en: blowing snowfall
it: nevicata a vento

en: snow showers
it: rovesci di neve

en: drifting snow
it: nevicata a vento

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
it: neve ghiacciata

en: light snow grains
it: neve ghiacciata leggera

en: moderate snow grains
it: neve ghiacciata moderata

en: heavy snow grains
it: neve ghiacciata intensa

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
it: cristalli di ghiaccio

note: ICE_PELLETS
en: sleet
it: nevischio

en: little sleet
it: nevischio leggero

en: moderate sleet
it: nevischio moderato

en: heavy sleet
it: nevischio intenso

en: sleet storm
it: tempesta di nevischio

en: showers of sleet
it: rovesci di nevischio

note: HAIL
en: hail
it: grandine

en: hailstorm
it: tempesta di grandine

en: hail showers
it: rovesci di grandine

note: SMALL_HAIL
en: small hail
it: piccola grandine

en: small hailstorm
it: leggera tempesta di piccola grandine

en: showers of small hail
it: rovesci di piccola grandine

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
it: precipitazione sconosciuta

note: MIST
en: mist
it: nebbiolina

note: FOG
en: fog
it: nebbia

en: fog in the vicinity
it: nebbia nelle vicinanze

en: shallow fog
it: nebbia al suolo

en: patches of fog
it: banchi di nebbia

en: partial fog
it: nebbia parziale

en: freezing fog
it: nebbia ghiacciata

note: SMOKE
en: smoke
it: fumo

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
it: cenere vulcanica

note: SAND
en: sand
it: sabbia

en: blowing sand
it: sabbia a vento

en: drifting sand
it: sollevamento di sabbia

note: HAZE
en: haze
it: foschia

note: SPRAY
en: blowing sprays
it: raffiche a vento

note: DUST
en: dust
it: polvere

en: blowing dust
it: polvere a vento

en: drifting dust
it: sollevamento di polvere

note: SQUALL
en: squall
it: burrasca

note: SANDSTORM
en: sandstorm
it: tempesta di sabbia

en: sandstorm in the vicinity
it: tempesta di sabbia nelle vicinanze

en: heavy sandstorm
it: tempesta di sabbia intensa

note: DUSTSTORM
en: duststorm
it: tempesta di polvere

en: duststorm in the vicinity
it: tempesta di polvere nelle vicinanze

en: heavy duststorm
it: tempesta di polvere intensa

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
it: nuvola da tornado

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
it: turbini di polvere

en: dust whirls in the vicinity
it: turbini di polvere nelle vicinanze

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
it: Temporale

note: DRIZZLE
en: Drizzle
it: Pioggia fine

en: Light drizzle
it: Pioggia leggera

en: Moderate drizzle
it: Pioggia fine moderata

en: Heavy drizzle
it: Pioggia fine insistente

en: Freezing drizzle
it: Pioggia fine ghiacciata

note: RAIN
en: Rain
it: Pioggia

en: Light rain
it: Pioggia leggera

en: Moderate rain
it: Pioggia moderata

en: Heavy rain
it: Pioggia intensa

en: Rain showers
it: Rovesci di pioggia

en: Freezing rain
it: Pioggia ghiacciata

note: SNOW
en: Snow
it: Neve

en: Light snow
it: Nevischio

en: Moderate snow
it: Neve moderata

en: Heavy snow
it: Neve intensa

en: Snowstorm
it: Tempesta di neve

en: Blowing snowfall
it: Nevicata a vento

en: Snow showers
it: Rovesci di neve

en: Drifting snow
it: Nevicata a vento

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
it: Neve ghiacciata

en: Light snow grains
it: Neve ghiacciata leggera

en: Moderate snow grains
it: Neve ghiacciata moderata

en: Heavy snow grains
it: Neve ghiacciata intensa

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
it: Cristalli di ghiaccio

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
it: Nevischio

en: Little sleet
it: Nevischio leggero

en: Moderate sleet
it: Nevischio moderato

en: Heavy sleet
it: Nevischio intenso

en: Sleet storm
it: Tempesta di nevischio

en: Showers of sleet
it: Rovesci di nevischio

note: HAIL
en: Hail
it: Grandine

en: Hailstorm
it: Tempesta di grandine

en: Hail showers
it: Rovesci di grandine

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
it: Piccola grandine

en: Small hailstorm
it: Leggera tempesta di piccola grandine

en: Showers of small hail
it: Rovesci di piccola grandine

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
it: Precipitazione sconosciuta

note: MIST
en: Mist
it: Foschia

note: FOG
en: Fog
it: Nebbia

en: Fog in the vicinity
it: Nebbia nelle vicinanze

en: Shallow fog
it: Nebbia al suolo

en: Patches of fog
it: Banchi di nebbia

en: Partial fog
it: Nebbia parziale

en: Freezing fog
it: Nebbia ghiacciata

note: SMOKE
en: Smoke
it: Fumo

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
it: Cenere vulcanica

note: SAND
en: Sand
it: Sabbia

en: Blowing sand
it: Sabbia a vento

en: Drifting sand
it: Sabbia a vento

note: HAZE
en: Haze
it: Bruma

note: SPRAY
en: Blowing sprays
it: Raffiche a vento

note: DUST
en: Dust
it: Polvere

en: Blowing dust
it: Polvere a vento

en: Drifting dust
it: Polvere a vento

note: SQUALL
en: Squall
it: Scrosci

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
it: Tempesta di sabbia

en: Sandstorm in the vicinity
it: Tempesta di sabbia nelle vicinanze

en: Heavy sandstorm
it: Tempesta di sabbia intensa

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
it: Tempesta di polvere

en: Duststorm in the vicinity
it: Tempesta di polvere nelle vicinanze

en: Heavy duststorm
it: Tempesta di polvere intensa

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
it: Nuvola da tornado

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
it: Turbini di polvere

en: Dust whirls in the vicinity
it: Turbini di polvere nelle vicinanze

en: %a, %b %d / %H∶%M
it: %a, %d %b / %k.%M

en: Unknown observation time
it: Ora di osservazione sconosciuta

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
it: Sconosciuta

note: TRANSLATOR: This is the temperature in kelvin (U+212A KELVIN SIGN) * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the degrees * sign
en: %.1f K
it: %.1f K

[ctx: temperature]
en: Unknown
it: Sconosciuta

[ctx: dew]
en: Unknown
it: Sconosciuta

[ctx: humidity]
en: Unknown
it: Sconosciuta

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
it: %0.1f nodi

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
it: %.1f mp/h

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
it: Forza %.1f Beaufort

[ctx: wind speed]
en: Unknown
it: Sconosciuta

en: Calm
it: Calma

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
it: nodi

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
it: Forza di Beaufort

[ctx: pressure]
en: Unknown
it: Sconosciuta

note: TRANSLATOR: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
it: %.3f atmosfere

[ctx: visibility]
en: Unknown
it: Sconosciuta

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
it: %.1f miglia

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
it: %.0f m

en: %H∶%M
it: %k.%M

en: Retrieval failed
it: Recupero non riuscito

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
it: Dati meteo dal <a href="https://openweathermap.org">progetto Open Weather Map</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
it: Dati meteo dall'<a href="https://www.met.no/">Istituto norvegese di meteorologia</a>

en: Temperature unit
it: Unità di temperatura

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
it: L'unità della temperatura utilizzata per mostrare le previsioni meteorologiche. Valori validi sono "kelvin", "centigrade" e "fahrenheit".

en: Distance unit
it: Unità di distanza

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
it: L'unità per la distanza utilizzata per mostrare le previsioni meteorologiche (per esempio per la visibilità o la distanza di eventi importanti). Valori validi sono "meters", "km" a "miles".

en: Speed unit
it: Unità di velocità

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
it: L'unità per la velocità utilizzata per mostrare le previsioni meteorologiche (per esempio per la velocità del vento). Valori validi sono "ms" (metri al secondo), "kph" (chilometri all'ora), "mph" (miglia all'ora), "knots" e "bft" (scala di Beaufort).

en: Pressure unit
it: Unità di pressione

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
it: L'unità di misura per la pressione utilizzata per mostrare le previsioni meteorologiche. Valori validi sono "kpa" (chilopascal), "hpa" (ettopascal), "mb" (millibar, matematicamente equivalente a 1 hPa, ma mostrato diversamente), "mm-hg" (millimetri di mercurio), "inch-hg" (pollici di mercurio), "atm" (atmosfere).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
it: ('Roma', 'LIRF', 41.800000 12.233333)

en: Default location
it: Località predefinita

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
it: Località predefinita per l'applet meteo. Il primo campo è il nome visualizzato, se vuoto, verrà preso dal database delle località. Il secondo campo è il codice METAR per la stazione meteo predefinita: non deve essere vuoto e deve corrispondere a un tag <code> nel file Locations.xml. Il terzo campo è una tupla (latitudine, longitudine) per scavalcare il valore preso dal database. Questo viene solamente utilizzato per il calcolo del sorgere del sole e per le fasi lunari, non per le previsioni meteorologiche.
