libgweather master - en to id translation catalogue (216 entries)

en: variable
id: variabel

en: north
id: utara

en: north — northeast
id: utara — timur laut

en: northeast
id: timur laut

en: east — northeast
id: timur — tenggara

en: east
id: timur laut

en: east — southeast
id: timur — tenggara

en: southeast
id: tenggara

en: south — southeast
id: selatan — tenggara

en: south
id: selatan

en: south — southwest
id: selatan — barat daya

en: southwest
id: barat daya

en: west — southwest
id: barat — barat daya

en: west
id: barat daya

en: west — northwest
id: barat — barat laut

en: northwest
id: barat laut

en: north — northwest
id: utara — barat laut

en: Variable
id: Variabel

en: North
id: Utara

en: North — Northeast
id: Utara — Timur Laut

en: Northeast
id: Timur Laut

en: East — Northeast
id: Timur — Timur Laut

en: East
id: Timur

en: East — Southeast
id: Timur — Tenggara

en: Southeast
id: Tenggara

en: South — Southeast
id: Selatan — Tenggara

en: South
id: Selatan

en: South — Southwest
id: Selatan — Barat Daya

en: Southwest
id: Barat Daya

en: West — Southwest
id: Barat — Barat Daya

en: West
id: Barat

en: West — Northwest
id: Barat — Barat Laut

en: Northwest
id: Barat Laut

en: North — Northwest
id: Utara — Barat Laut

[ctx: wind direction]
en: Invalid
id: Salah

[ctx: wind direction]
en: invalid
id: salah

en: clear sky
id: langit cerah

en: broken clouds
id: berawan sebagian

en: scattered clouds
id: berawan terpencar

en: few clouds
id: berawan sedikit

en: overcast
id: mendung

en: Clear sky
id: Langit cerah

en: Broken clouds
id: Berawan sebagian

en: Scattered clouds
id: Berawan terpencar

en: Few clouds
id: Berawan sedikit

en: Overcast
id: Mendung

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
id: Salah

[ctx: sky conditions]
en: invalid
id: salah

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
id: hujan badai

note: DRIZZLE
en: drizzle
id: gerimis

en: light drizzle
id: gerimis tipis

en: moderate drizzle
id: gerimis sedang

en: heavy drizzle
id: gerimis lebat

en: freezing drizzle
id: gerimis salju

note: RAIN
en: rain
id: hujan

en: light rain
id: hujan gerimis

en: moderate rain
id: hujan sedang

en: heavy rain
id: hujan lebat

en: rain showers
id: hujan pancuran kamar mandi

en: freezing rain
id: hujan membekukan

note: SNOW
en: snow
id: salju

en: light snow
id: salju ringan

en: moderate snow
id: salju sedang

en: heavy snow
id: salju lebat

en: snowstorm
id: badai salju

en: blowing snowfall
id: hujan salju berangin

en: snow showers
id: mandi salju

en: drifting snow
id: salju hanyut

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
id: butir-butir salju

en: light snow grains
id: butir-butir salju halus

en: moderate snow grains
id: butir-butir salju sedang

en: heavy snow grains
id: butir salju tebal

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
id: kristal es

note: ICE_PELLETS
en: sleet
id: butir es

en: little sleet
id: butir es kecil

en: moderate sleet
id: butir es sedang

en: heavy sleet
id: butir es lebat

en: sleet storm
id: badai butir es

en: showers of sleet
id: gerimis butir es

note: HAIL
en: hail
id: badai

en: hailstorm
id: badai es

en: hail showers
id: hujan badai es

note: SMALL_HAIL
en: small hail
id: badai kecil

en: small hailstorm
id: hujan badai kecil

en: showers of small hail
id: mandi hujan badai kecil

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
id: hujan tak dikenal

note: MIST
en: mist
id: kabut

note: FOG
en: fog
id: kabut

en: fog in the vicinity
id: kabut di sekitar

en: shallow fog
id: kabut tipis

en: patches of fog
id: tambalan kabut

en: partial fog
id: kabut sebagian

en: freezing fog
id: kabut tebal

note: SMOKE
en: smoke
id: asap

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
id: debu vulkanik

note: SAND
en: sand
id: pasir

en: blowing sand
id: angin berpasir

en: drifting sand
id: angin berpasir

note: HAZE
en: haze
id: kabut

note: SPRAY
en: blowing sprays
id: tiupan air

note: DUST
en: dust
id: debu

en: blowing dust
id: angin debu

en: drifting dust
id: berpasir

note: SQUALL
en: squall
id: angin kencang

note: SANDSTORM
en: sandstorm
id: badai pasir

en: sandstorm in the vicinity
id: badai pasir pada angin kencang

en: heavy sandstorm
id: badai pasir yang berat

note: DUSTSTORM
en: duststorm
id: badai debu

en: duststorm in the vicinity
id: badai debu pada angin kencang

en: heavy duststorm
id: badai debu yang berat

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
id: awan corong

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
id: debu berputar

en: dust whirls in the vicinity
id: debu berputar dalam angin

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
id: Hujan badai

note: DRIZZLE
en: Drizzle
id: Gerimis

en: Light drizzle
id: Gerimis tipis

en: Moderate drizzle
id: Gerimis sedang

en: Heavy drizzle
id: Gerimis lebat

en: Freezing drizzle
id: Gerimis salju

note: RAIN
en: Rain
id: Hujan

en: Light rain
id: Hujan gerimis

en: Moderate rain
id: Hujan sedang

en: Heavy rain
id: Hujan lebat

en: Rain showers
id: Hujan pancuran kamar mandi

en: Freezing rain
id: Hujan membekukan

note: SNOW
en: Snow
id: Salju

en: Light snow
id: Salju ringan

en: Moderate snow
id: Salju sedang

en: Heavy snow
id: Salju lebat

en: Snowstorm
id: Badai salju

en: Blowing snowfall
id: Hujan salju berangin

en: Snow showers
id: Mandi salju

en: Drifting snow
id: Salju hanyut

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
id: Butir-butir salju

en: Light snow grains
id: Butir-butir salju halus

en: Moderate snow grains
id: Butir-butir salju sedang

en: Heavy snow grains
id: Butir salju tebal

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
id: Kristal es

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
id: Butir es

en: Little sleet
id: Butir es kecil

en: Moderate sleet
id: Butir es sedang

en: Heavy sleet
id: Butir es lebat

en: Sleet storm
id: Badai butir es

en: Showers of sleet
id: Gerimis butir es

note: HAIL
en: Hail
id: Hujan es

en: Hailstorm
id: Badai es

en: Hail showers
id: Hujan badai es

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
id: Badai kecil

en: Small hailstorm
id: Hujan badai kecil

en: Showers of small hail
id: Mandi hujan badai kecil

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
id: Hujan tak dikenal

note: MIST
en: Mist
id: Kabut

note: FOG
en: Fog
id: Kabut

en: Fog in the vicinity
id: Kabut di sekitar

en: Shallow fog
id: Kabut tipis

en: Patches of fog
id: Tambalan kabut

en: Partial fog
id: Kabut sebagian

en: Freezing fog
id: Kabut tebal

note: SMOKE
en: Smoke
id: Asap

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
id: Debu vulkanik

note: SAND
en: Sand
id: Pasir

en: Blowing sand
id: Angir berpasir

en: Drifting sand
id: Angir berpasir

note: HAZE
en: Haze
id: Kabut

note: SPRAY
en: Blowing sprays
id: Tiupan air

note: DUST
en: Dust
id: Debu

en: Blowing dust
id: Angin debu

en: Drifting dust
id: Berpasir

note: SQUALL
en: Squall
id: Angin Kencang

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
id: Badai pasir

en: Sandstorm in the vicinity
id: Badai pasir pada angin kencang

en: Heavy sandstorm
id: Badai pasir yang berat

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
id: Badai debu

en: Duststorm in the vicinity
id: Badai debu pada angin kencang

en: Heavy duststorm
id: Badai debu yang berat

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
id: Awan corong

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
id: Debu berputar

en: Dust whirls in the vicinity
id: Debu berputar dalam angin

en: %a, %b %d / %H∶%M
id: %a, %d %b/ %H:%M

en: Unknown observation time
id: Waktu pengamatan tidak diketahui

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
id: Tak diketahui

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Fahrenheit * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the * degrees sign (U+00B0), followed by the letter F
en: %.1f °F
id: %.1f °F

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Fahrenheit * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the * degrees sign (U+00B0), followed by the letter F
en: %d °F
id: %d °F

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Celsius * with a non-break space (U+00A0) between the digits and * the degrees sign (U+00B0), followed by the letter C
en: %.1f °C
id: %.1f °C

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Celsius * with a non-break space (U+00A0) between the digits and * the degrees sign (U+00B0), followed by the letter C
en: %d °C
id: %d °C

[ctx: temperature]
en: Unknown
id: Tak diketahui

[ctx: dew]
en: Unknown
id: Tak diketahui

[ctx: humidity]
en: Unknown
id: Tak diketahui

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
id: %0.1f knot

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
id: %.1f mil/jam

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
id: %.1f m/detik

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
id: Tekanan Beaufort %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Calm
id: Tenang

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
id: knot

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: mph
id: mil/jam

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: km/h
id: km/jam

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in meters per second
en: m/s
id: m/detik

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
id: Kekuatan Beaufort

[ctx: pressure]
en: Unknown
id: Tak diketahui

[ctx: visibility]
en: Unknown
id: Tak diketahui

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
id: %.1f mil

en: Retrieval failed
id: Data gagal diambil

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
id: Data cuaca dari <a href="http://openweathermap.org">proyek Open Weather Map</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
id: Data cuaca dari <a href="http://www.met.no/">Institut Meteorologis Norwegia</a>.

en: Temperature unit
id: Unit suhu

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
id: Satuan suhu untuk menyajikan cuaca. Nilai yang mungkin adalah "kelvin", "centigrade", dan "fahrenheit".

en: Distance unit
id: Unit jarak

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
id: Satuan jarak untuk menyajikan cuaca (misalnya jarak pandang atau jarak suatu acara penting). Nilai yang mungkin adalah "meter", "km", dan "mil".

en: Speed unit
id: Unit kecepatan

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
id: Satuan kecepatan untuk menyajikan cuaca (misalnya kecepatan angin). Nilai yang mungkin adalah "ms" (meter per detik), "kph" (kilometer per jam), "mph" (mil per jam), "knot", dan "bft" (skala Beaufort).

en: Pressure unit
id: Unit tekanan

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
id: Satuan tekanan untuk menyajikan cuaca. Nilai yang mungkin adalah "kpa" (kilopascal), "hpa" (hektopascal), "mb" (milibar, secara matematis sama dengan 1 hPa, tetapi ditampilkan dengan cara berbeda), "mm-hg" (milimeter merkuri/raksa), "inch-hg" (inci merkuri/raksa), "atm" (atmosfir).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
id: ('', 'WIII', nothing)

en: Default location
id: Lokasi utama

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
id: Lokasi utama bagi aplet cuaca. Kolom pertama adalah nama yang akan ditampilkan. Apabila kosong, maka akan diambil dari basis data lokasi. Kolom kedua adalah kode METAR untuk stasiun cuaca utama. Tidak boleh kosong dan harus sesuai dengan tag <code> pada berkas Locations.xml. Kolom ketiga adalah pasangan (garis lintang, garis bujur), untuk mengabaikan nilai yang diambil dari basis data. Nilai ini hanya digunakan untuk menentukan fase bulan dan terbitnya matahari, bukan prakiraan cuaca.
