libgweather 3.40.x - en to nb translation catalogue (213 entries)

en: Loading…
nb: Laster …

en: Greenwich Mean Time
nb: Greenwich middeltid

[ctx: timezone]
en: Unknown
nb: Ukjent

en: variable
nb: variabel

en: north
nb: nord

en: north — northeast
nb: nord – nordøst

en: northeast
nb: nordøst

en: east — northeast
nb: øst – nordøst

en: east
nb: øst

en: east — southeast
nb: øst – sørøst

en: southeast
nb: sørøst

en: south — southeast
nb: sør – sørøst

en: south
nb: sør

en: south — southwest
nb: sør – sørvest

en: southwest
nb: sørvest

en: west — southwest
nb: vest – sørvest

en: west
nb: vest

en: west — northwest
nb: vest – nordvest

en: northwest
nb: nordvest

en: north — northwest
nb: nord – nordvest

en: Variable
nb: Variabel

en: North
nb: Nord

en: North — Northeast
nb: Nord – Nordøst

en: Northeast
nb: Nordøst

en: East — Northeast
nb: Øst – nordøst

en: East
nb: Øst

en: East — Southeast
nb: Øst – sørøst

en: Southeast
nb: Sørøst

en: South — Southeast
nb: Sør – sørøst

en: South
nb: Sør

en: South — Southwest
nb: Sør – sørvest

en: Southwest
nb: Sørvest

en: West — Southwest
nb: Vest – sørvest

en: West
nb: Vest

en: West — Northwest
nb: Vest – nordvest

en: Northwest
nb: Nordvest

en: North — Northwest
nb: Nord – nordvest

[ctx: wind direction]
en: Invalid
nb: Ugyldig

[ctx: wind direction]
en: invalid
nb: ugyldig

en: clear sky
nb: klar himmel

en: broken clouds
nb: brutte skyer

en: scattered clouds
nb: spredte skyer

en: few clouds
nb: få skyer

en: overcast
nb: overskyet

en: Clear sky
nb: Klar himmel

en: Broken clouds
nb: Brutte skyer

en: Scattered clouds
nb: Spredte skyer

en: Few clouds
nb: Få skyer

en: Overcast
nb: Overskyet

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
nb: Ugyldig

[ctx: sky conditions]
en: invalid
nb: ugyldig

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
nb: tordenstorm

note: DRIZZLE
en: drizzle
nb: småregn

en: light drizzle
nb: lett småregn

en: moderate drizzle
nb: moderat småregn

en: heavy drizzle
nb: tungt småregn

en: freezing drizzle
nb: frysende småregn

note: RAIN
en: rain
nb: regn

en: light rain
nb: lett regn

en: moderate rain
nb: moderat regn

en: heavy rain
nb: tungt regn

en: rain showers
nb: regnbyger

en: freezing rain
nb: frysende regn

note: SNOW
en: snow
nb: snø

en: light snow
nb: lett snø

en: moderate snow
nb: moderat snø

en: heavy snow
nb: tung snø

en: snowstorm
nb: snøstorm

en: blowing snowfall
nb: snø og vind

en: snow showers
nb: snøbyger

en: drifting snow
nb: drivende snø

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
nb: snøkorn

en: light snow grains
nb: lette snøkorn

en: moderate snow grains
nb: moderate snøkorn

en: heavy snow grains
nb: tunge snøkorn

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
nb: iskrystaller

note: ICE_PELLETS
en: sleet
nb: sludd

en: little sleet
nb: litt sludd

en: moderate sleet
nb: moderat sludd

en: heavy sleet
nb: tungt sludd

en: sleet storm
nb: sluddstorm

en: showers of sleet
nb: dusjer med sludd

note: HAIL
en: hail
nb: hagl

en: hailstorm
nb: haglstorm

en: hail showers
nb: haglbyger

note: SMALL_HAIL
en: small hail
nb: småhagl

en: small hailstorm
nb: liten haglstorm

en: showers of small hail
nb: byger med småhagl

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
nb: ukjent nedbør

note: MIST
en: mist
nb: tåke

note: FOG
en: fog
nb: dis

en: fog in the vicinity
nb: dis i området

en: shallow fog
nb: grunn dis

en: patches of fog
nb: områder med dis

en: partial fog
nb: delvis dis

en: freezing fog
nb: frysende dis

note: SMOKE
en: smoke
nb: røyk

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
nb: vulkansk aske

en: blowing sand
nb: blåsende sand

en: drifting sand
nb: drivende sand

note: HAZE
en: haze
nb: dis

note: SPRAY
en: blowing sprays
nb: blåsende yr

note: DUST
en: dust
nb: støv

en: blowing dust
nb: blåsende støv

en: drifting dust
nb: drivende støv

note: SQUALL
en: squall
nb: bygekast

en: sandstorm in the vicinity
nb: sandstorm i omegnen

en: heavy sandstorm
nb: tung sandstorm

note: DUSTSTORM
en: duststorm
nb: støvstorm

en: duststorm in the vicinity
nb: støvstorm i omegnen

en: heavy duststorm
nb: tung støvstorm

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
nb: røyksky

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
nb: støvvirvler

en: dust whirls in the vicinity
nb: støvvirvler i omegnen

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
nb: Tordenstorm

note: DRIZZLE
en: Drizzle
nb: Småregn

en: Light drizzle
nb: Lett regn

en: Moderate drizzle
nb: Moderat småregn

en: Heavy drizzle
nb: Tungt småregn

en: Freezing drizzle
nb: Frysende småregn

note: RAIN
en: Rain
nb: Regn

en: Light rain
nb: Lett regn

en: Moderate rain
nb: Moderat regn

en: Heavy rain
nb: Tungt regn

en: Rain showers
nb: Regnbyger

en: Freezing rain
nb: Frysende regn

note: SNOW
en: Snow
nb: Snø

en: Light snow
nb: Lett snø

en: Moderate snow
nb: Moderat snø

en: Heavy snow
nb: Tung snø

en: Snowstorm
nb: Snøstorm

en: Blowing snowfall
nb: Snø og vind

en: Snow showers
nb: Snøbyger

en: Drifting snow
nb: Drivende snø

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
nb: Snøkorn

en: Light snow grains
nb: Lette snøkorn

en: Moderate snow grains
nb: Moderate snøkorn

en: Heavy snow grains
nb: Tunge snøkorn

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
nb: Iskrystaller

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
nb: Sludd

en: Little sleet
nb: Litt sludd

en: Moderate sleet
nb: Moderat sludd

en: Heavy sleet
nb: Tungt sludd

en: Sleet storm
nb: Sluddstorm

en: Showers of sleet
nb: Dusjer med sludd

note: HAIL
en: Hail
nb: Hagl

en: Hailstorm
nb: Haglstorm

en: Hail showers
nb: Haglbyger

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
nb: Småhagl

en: Small hailstorm
nb: Liten haglstorm

en: Showers of small hail
nb: Byger med småhagl

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
nb: Ukjent nedbør

note: MIST
en: Mist
nb: Tåke

note: FOG
en: Fog
nb: Dis

en: Fog in the vicinity
nb: Dis i området

en: Shallow fog
nb: Grunn dis

en: Patches of fog
nb: Områder med dis

en: Partial fog
nb: Delvis dis

en: Freezing fog
nb: Frysende dis

note: SMOKE
en: Smoke
nb: Røyk

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
nb: Vulkansk aske

en: Blowing sand
nb: Blåsende sand

en: Drifting sand
nb: Drivende sand

note: HAZE
en: Haze
nb: Dis

note: SPRAY
en: Blowing sprays
nb: Blåsende yr

note: DUST
en: Dust
nb: Støv

en: Blowing dust
nb: Blåsende støv

en: Drifting dust
nb: Drivende støv

note: SQUALL
en: Squall
nb: Bygekast

en: Sandstorm in the vicinity
nb: Sandstorm i omegnen

en: Heavy sandstorm
nb: Tung sandstorm

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
nb: Støvstorm

en: Duststorm in the vicinity
nb: Støvstorm i omegnen

en: Heavy duststorm
nb: Tung støvstorm

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
nb: Røyksky

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
nb: Støvvirvler

en: Dust whirls in the vicinity
nb: Støvvirvler i omegnen

en: %a, %b %d / %H∶%M
nb: %a, %d %b / %H.%M

en: Unknown observation time
nb: Ukjent observasjonstid

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: temperature]
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: dew]
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: humidity]
en: Unknown
nb: Ukjent

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
nb: %0.1f knop

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
nb: %.1f mpg

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
nb: %.1f km/t

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
nb: Beaufort styrke %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
nb: Ukjent

en: Calm
nb: Rolig

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
nb: knop

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: km/h
nb: km/t

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
nb: Beaufort styrke

[ctx: pressure]
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: visibility]
en: Unknown
nb: Ukjent

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
nb: %.1f engelske mil

en: %H∶%M
nb: %H.%M

en: Retrieval failed
nb: Henting feilet

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
nb: Kunne ikke hente METAR-data: %d %s

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
nb: Værdata fra <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map prosjektet</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
nb: Værdata fra <a href="https://www.met.no/">Meteorologisk institutt</a>.

en: URL for the radar map
nb: URL for radarkartet

en: The custom URL from where to retrieve a radar map, or empty for disabling radar maps.
nb: Egendefinert URL for henting av radarkart eller tom for å slå av radarkart.

en: Temperature unit
nb: Enhet for temperatur

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
nb: Enhet for temperatur som brukes ved visning av vær. Gyldige verdier er «kelvin», «centigrade» og «fahrenheit».

en: Distance unit
nb: Enhet for avstand

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
nb: Enhet som brukes for avstand ved visning av vær (for eksempel for sikt eller avstand for viktige hendelser). Gyldige verdier er «meters», «km» og «miles».

en: Speed unit
nb: Enhet for hastighet

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
nb: Enhet for hastighet som brukes for værvarsling (for eksempel vindhastighet). Gyldige verdier er «ms» (meter per sekund), «kph» (kilometer per time), «mph» (miles per time), «knots» og «bft» (Beaufort skala).

en: Pressure unit
nb: Enhet for trykk

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
nb: Enhet for trykk som brukes av værvarsling. Gyldige verdier er «kpa» (kilopascal), «hpa» (hektopascal), «mb» (millibar, matematisk ekvivalent til 1 hPa men vises annerledes), «mm-hg» (millimeter kvikksølv), «inch-hg» (tommer kvikksølv), «atm» (atmosfærer).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
nb: ('', 'NOXX5983', ingenting

en: Default location
nb: Forvalgt lokasjon

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
nb: Forvalgt lokasjon for værpanelprogrammet. Det første feltet er navnet som vil bli vist. Hvis den er tom vil det hentes fra lokasjonsdatabasen. Det andre feltet er METAR-koden for forvalgt værstasjon. Dette må ikke være tomt og må samsvare med en &lt;code&gt;-taggen i filen Locations.xml. Det tredje feltet er en tuple av (breddegrad, lengdegrad), som overstyrer verdien som hentes fra databasen. Dette brukes kun for beregning av soloppgang og månefase, ikke for værmeldingen.
