gnome-applets 2.12 - en to rw translation catalogue (224 entries)

en: variable
rw: impinduragaciro

en: north
rw: amajyaruguru

en: north — northeast
rw: amajyaruguru — amajyaruguru y'iburasirazuba

en: northeast
rw: amajyaruguru y'iburasirazuba

en: east — northeast
rw: iburasirazuba — amajyaruguru y'iburasirazuba

en: east
rw: iburasirazuba

en: east — southeast
rw: iburasirazuba — amajyepfo y'iburasirazuba

en: southeast
rw: amajyepfo y'iburasirazuba

en: south — southeast
rw: amajyepfo — amajyepfo y'iburasirazuba

en: south
rw: amajyepfo

en: south — southwest
rw: amajyepfo — amajyepfo y'iburengerazuba

en: southwest
rw: amajyepfo y'iburengerazuba

en: west — southwest
rw: iburengerazuba — amajyepfo y'iburengerazuba

en: west
rw: iburengerazuba

en: west — northwest
rw: iburengerazuba — amajyaruguru y'iburengerazuba

en: northwest
rw: amajyaruguru y'iburengerazuba

en: north — northwest
rw: amajyaruguru — amajyaruguru y'iburengerazuba

en: Variable
rw: Birahindagurika

en: North
rw: Amajyaruguru

en: North — Northeast
rw: Amajyaruguru — Amajyaruguru y'Iburasirazuba

en: Northeast
rw: Iburasirazuba

en: East — Northeast
rw: Iburasirazuba — Amajyaruguru y'Iburasirazuba

en: East
rw: Iburasirazuba

en: East — Southeast
rw: Iburasirazuba — Amajyepfo y'Iburasirazuba

en: Southeast
rw: Amajyepfo y'Iburasirazuba

en: South — Southeast
rw: Amajyepfo — Amajyepfo y'Iburasirazuba

en: South
rw: Amajyepho

en: South — Southwest
rw: Amajyepfo — Amajyepfo y'Iburengerazuba

en: Southwest
rw: Amajyepfo y'Iburengerazuba

en: West — Southwest
rw: Iburengerazuba — Amajyepfo y'Iburengerazuba

en: West
rw: Iburengerazuba

en: West — Northwest
rw: Iburengerazuba — Amajyaruguru y'Iburengerazuba

en: Northwest
rw: Amajyaruguru y'Iburengerazuba

en: North — Northwest
rw: Amajyaruguru — Amajyaruguru y'iburengerazuba

[ctx: wind direction]
en: Invalid
rw: Ntibyemewe

[ctx: wind direction]
en: invalid
rw: ntibyemewe

en: clear sky
rw: ikirere cyiza

en: broken clouds
rw: ibicu bicagaguye

en: scattered clouds
rw: ibicu bitatanye

en: few clouds
rw: ibicu bikeya

en: overcast
rw: ibicu byuzuye

en: Clear sky
rw: Ikirere cyiza

en: Broken clouds
rw: Ibicu bicagaguye

en: Scattered clouds
rw: Ibicu bitatanye

en: Few clouds
rw: Ibicu bikeya

en: Overcast
rw: Ibicu byuzuye

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
rw: Ntibyemewe

[ctx: sky conditions]
en: invalid
rw: nyibyemewe

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
rw: imvura irimo inkuba

note: DRIZZLE
en: drizzle
rw: imvura y'igihu

en: light drizzle
rw: imvura y'igihu yoroheje

en: moderate drizzle
rw: imvura y'igihu iringaniye

en: heavy drizzle
rw: imvura y'igihu nyinshi

en: freezing drizzle
rw: imvura y'igihu ikonje cyane

note: RAIN
en: rain
rw: imvura

en: light rain
rw: imvura yoroheje

en: moderate rain
rw: imvura iringaniye

en: heavy rain
rw: imvura nyinshi

en: rain showers
rw: imvura y'amahindu

en: freezing rain
rw: imvura ikonje cyane

note: SNOW
en: snow
rw: amasimbi

en: light snow
rw: amasimbi yoroheje

en: moderate snow
rw: amasimbi aringaniye

en: heavy snow
rw: amasimbi menshi

en: snowstorm
rw: amasimbi y'amahindu

en: blowing snowfall
rw: amasimbi arimo umuyaga

en: snow showers
rw: amasimbi n'imvura y'amahindu

en: drifting snow
rw: amasimbi yazamuwe

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
rw: amasimbi y'udutonyanga

en: light snow grains
rw: amasimbi y'udutonyanga yoroheje

en: moderate snow grains
rw: amasimbi y'udutonyanga aringaniye

en: heavy snow grains
rw: amasimbi y'udutonyanga menshi

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
rw: utubuye tw'urubura

note: ICE_PELLETS
en: sleet
rw: imvura irimo utubura

en: little sleet
rw: imvura nkeya irimo utubura

en: moderate sleet
rw: imvura iringaniye irimo utubura

en: heavy sleet
rw: imvura nyinshi irimo utubura

en: sleet storm
rw: imvura y'amahindu irimo utubura

en: showers of sleet
rw: imvura yisukiranya irimo utubura

note: HAIL
en: hail
rw: urubura

en: hailstorm
rw: imvura n'inkuba ifite urubura

en: hail showers
rw: imvura yisukiranya n'inkuba ifite urubura

note: SMALL_HAIL
en: small hail
rw: urubura rukeya

en: small hailstorm
rw: imvura n'inkuba ifite urubura rwinshi

en: showers of small hail
rw: imvura nyinshi b'inkuba ifite urubura

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
rw: imvura y'ubwoko butazwi

note: MIST
en: mist
rw: igihu

note: FOG
en: fog
rw: ikime

en: fog in the vicinity
rw: ikime hafi

en: shallow fog
rw: ikime gito

en: patches of fog
rw: ikime gitatanye

en: partial fog
rw: ikime kituzuye

en: freezing fog
rw: ikime gikonje

note: SMOKE
en: smoke
rw: umwotsi

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
rw: umwotsi w'ibirunga

note: SAND
en: sand
rw: umucanga

en: blowing sand
rw: umucanga urimo umuyaga

en: drifting sand
rw: umucanga wazamuwe

note: HAZE
en: haze
rw: urujiji

note: SPRAY
en: blowing sprays
rw: urujiji rurimo umuyaga

note: DUST
en: dust
rw: ivumbi

en: blowing dust
rw: ivumbi ririmo umuyaga

en: drifting dust
rw: ivumbi ryazamuwe

note: SQUALL
en: squall
rw: umuyaga w'igitaraganya

note: SANDSTORM
en: sandstorm
rw: umucanga w'amahindu

en: sandstorm in the vicinity
rw: umucanga w'amahindu hafi

en: heavy sandstorm
rw: umucanga mwishi w'amahindu

note: DUSTSTORM
en: duststorm
rw: ivumbi ry'amahindu

en: duststorm in the vicinity
rw: ivumbi ry'amahindu hafi aha

en: heavy duststorm
rw: ivumbi ry'amahindu ryinshi

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
rw: igicu cy'akayunguruzo

note: TORNADO
en: tornado
rw: serwakira

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
rw: imyivumbagatanye y'ivumbi

en: dust whirls in the vicinity
rw: imyivumbagatanye y'ivumbi hafi aha

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
rw: Imvura irimo inkuba

note: DRIZZLE
en: Drizzle
rw: Imvura y'igihu

en: Light drizzle
rw: Imvura y'igihu yoroheje

en: Moderate drizzle
rw: Imvura y'igihu iringaniye

en: Heavy drizzle
rw: Imvura y'igihu iremereye

en: Freezing drizzle
rw: Imvura y'igihu ijonje

note: RAIN
en: Rain
rw: Imvura

en: Light rain
rw: Imvura nkeya

en: Moderate rain
rw: Imvura iringaniye

en: Heavy rain
rw: Imvura nyinshi

en: Rain showers
rw: Imvura yisukiranya

en: Freezing rain
rw: Imvura ikonje

note: SNOW
en: Snow
rw: Amasimbi

en: Light snow
rw: Amasimbi yoroheje

en: Moderate snow
rw: Amasimbi aringaniye

en: Heavy snow
rw: Amasimbi mensi

en: Snowstorm
rw: Amasimbi y'amahindu

en: Blowing snowfall
rw: Amasimbi arimo umuyaga

en: Snow showers
rw: Imvura y'amasimbi

en: Drifting snow
rw: Amasimbi yazamuwe

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
rw: Udusimbi

en: Light snow grains
rw: Udusimbi dukeya

en: Moderate snow grains
rw: Udusimbi twinshi

en: Heavy snow grains
rw: Udusimbi twinshi cyane

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
rw: Utubumbe tw'urubura

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
rw: Imvura irimo utubura

en: Little sleet
rw: Imvura nkeya irimo utubura

en: Moderate sleet
rw: Imvura iringaniye irimo utubura

en: Heavy sleet
rw: Imvura nyinshi irimo utubura

en: Sleet storm
rw: Imvura y'amahindu irimo utubura

en: Showers of sleet
rw: Imvura yisukiranya irimo utubura

note: HAIL
en: Hail
rw: Urubura

en: Hailstorm
rw: Urubura n'inkuba

en: Hail showers
rw: Urubura rwisukiranya

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
rw: Urubura rukeya

en: Small hailstorm
rw: Urubura rukeya n'inkuba

en: Showers of small hail
rw: Urubura rwisukiranya n'inkuba

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
rw: Imvura y'ubwoko butazwi

note: MIST
en: Mist
rw: Igihu

note: FOG
en: Fog
rw: Ikime

en: Fog in the vicinity
rw: Ikime hafi aha

en: Shallow fog
rw: Ikime cyoroheje

en: Patches of fog
rw: Ikime gitatanye

en: Partial fog
rw: Ibice by'ikime

en: Freezing fog
rw: Ikime gikonje

note: SMOKE
en: Smoke
rw: Umwotsi

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
rw: Umwotsi w'ibirunga

note: SAND
en: Sand
rw: Umucanga

en: Blowing sand
rw: Umucanga urimo umuyaga

en: Drifting sand
rw: Umucanga wazamuwe

note: HAZE
en: Haze
rw: Urujiji

note: SPRAY
en: Blowing sprays
rw: Urujiji rurimo umuyaga

note: DUST
en: Dust
rw: Ivumbi

en: Blowing dust
rw: Ivumbi ririmo umuyaga

en: Drifting dust
rw: Ivumbi ryazamuwe

note: SQUALL
en: Squall
rw: Umuyaga w'igitaranganya

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
rw: Umucanga w'amahindu

en: Sandstorm in the vicinity
rw: Umucanga w'amahindu hafi aha

en: Heavy sandstorm
rw: Umucanga w'amahindu mwinshi

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
rw: Ivumbi ry'amahindu

en: Duststorm in the vicinity
rw: Ivumbi ry'amahundu hafi aha

en: Heavy duststorm
rw: Ivumbi ry'amahindu riremereye

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
rw: Igicu cy'akayunguruzo

note: TORNADO
en: Tornado
rw: Serwakira

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
rw: Imyivumbagatanye y'ivumbi

en: Dust whirls in the vicinity
rw: Imyivumbagatanye y'ivumba hafi aha

en: Unknown observation time
rw: Igihe byitegerejwe ntikizwi

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
rw: Ntibizwi

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Fahrenheit * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the * degrees sign (U+00B0), followed by the letter F
en: %.1f °F
rw: °F %.1f

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Fahrenheit * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the * degrees sign (U+00B0), followed by the letter F
en: %d °F
rw: °F %d

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Celsius * with a non-break space (U+00A0) between the digits and * the degrees sign (U+00B0), followed by the letter C
en: %.1f °C
rw: °C %.1f

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Celsius * with a non-break space (U+00A0) between the digits and * the degrees sign (U+00B0), followed by the letter C
en: %d °C
rw: °C %d

note: TRANSLATOR: This is the temperature in kelvin (U+212A KELVIN SIGN) * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the degrees * sign
en: %.1f K
rw: K %.1f

note: TRANSLATOR: This is the temperature in kelvin (U+212A KELVIN SIGN) * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the degrees * sign
en: %d K
rw: K %d

[ctx: temperature]
en: Unknown
rw: Ntibizwi

[ctx: dew]
en: Unknown
rw: Ntibizwi

[ctx: humidity]
en: Unknown
rw: Ntibizwi

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
rw: knots %0.1f

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
rw: mph %.1f

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
rw: km/h %.1f

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
rw: m/s %.1f

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
rw: Imbaraga ya Beaufort %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
rw: Ntibizwi

en: Calm
rw: Haratuje

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
rw: Imbaraga za Beaufort

[ctx: pressure]
en: Unknown
rw: Ntibizwi

note: TRANSLATOR: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
rw: inHg %.2f

note: TRANSLATOR: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
rw: mmHg %.1f

note: TRANSLATOR: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
rw: kPa %.2f

note: TRANSLATOR: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
rw: hPa %.2f

note: TRANSLATOR: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
rw: mb %.2f

note: TRANSLATOR: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
rw: atm %.3f

[ctx: visibility]
en: Unknown
rw: Ntibizwi

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
rw: mayiles %.1f

note: TRANSLATOR: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
rw: km %.1f

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
rw: m%.0f

en: Retrieval failed
rw: Gutarura byanze

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
rw: Amakuru y'iteganyagihe yavuye muri <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
rw: Amakuru y'iteganyagihe yavuye muri <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.

en: Temperature unit
rw: Igipimo cy'ubushyuhe

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
rw: Igipimo cy'ubushyuhe gikoreshwa kwerekana iteganyagihe. Uduciro twemewe ni “kelvin”, “centigrade” na “fahrenheit”.

en: Distance unit
rw: Igipimo cy'intera

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
rw: Igipimo cy'intera gikoreshwa mu kwerekana iteganyagihe (nk'urugero ubugaragara cyangwa intera hagati y'ibintu runaka). Uduciro twemewe ni “meters”, “km” na “miles”.

en: Speed unit
rw: Igipimo cy'umuvuduko

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
rw: Igipimo cy'umuvuduko gikoreshwa mu iteganyagihe (nk'urugero umuvuduko w'umuyaga). Uduciro twemewe ni “ms” (metero ku isegonda), “kph” (kilometero ku isaha), “mph” (mayiles ku isaha), “knots” and “bft” (igipimo cya Beaufort).

en: Pressure unit
rw: Igipimo cy'ubugombeke

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
rw: igipimo cy'ubugombeke gikoreshwa mu itenganyagihe. Uduciro twemewe ni “kpa” (kilopasikali), “hpa” (hegitopasikali), “mb” (milibari, mu mubare bihuye na 1 hPa ariko byerekanwa mu buryo butandukanye), “mm-hg” (milimetero za merikire), “inch-hg” (inshi za merikire), “atm” (ama atimosiferi).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
rw: ('', 'HRYR', nothing)

en: Default location
rw: Ahantu mburabuzi

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
rw: Ahantu mburabuzi muri mburaporogaramu y'iteganyagihe. Igiciro cya mbere ni izina rizerekanwa. Niba nta kintu kirimo, bizakurwa mu bubikonshingiro bw'ahantu. Igiciro cya kabiri ni kode ya METAR ya sitasiyo y'iteganyagihe mburabuzi. Igomba kuba irimo ikinto kandi ihuye n'agaciro kari mu karango ka <code> muri dosiya Locations.xml. Igiciro cya gatato ni impurire (latitude, longitude), guhindura agaciro kakuwe mu bubikonshingiro. Bikoreshwa mu kureba igihe izuba rirasira no gutarura ishusho y'ukwezi, ntibikoreshwa mu iteganyagihe.
