libgweather - en to fr translation catalogue (219 entries)

en: north
fr: nord

en: north — northeast
fr: nord — nord-est

en: northeast
fr: nord-est

en: east — northeast
fr: est — nord-est

en: east
fr: est

en: east — southeast
fr: est — sud-est

en: southeast
fr: sud-est

en: south — southeast
fr: sud — sud-est

en: south
fr: sud

en: south — southwest
fr: sud — sud-ouest

en: southwest
fr: sud-ouest

en: west — southwest
fr: ouest — sud-ouest

en: west
fr: ouest

en: west — northwest
fr: ouest — nord-ouest

en: northwest
fr: nord-ouest

en: north — northwest
fr: nord — nord-ouest

en: North
fr: Nord

en: North — Northeast
fr: Nord — Nord-Est

en: Northeast
fr: Nord-Est

en: East — Northeast
fr: Est — Nord-Est

en: East
fr: Est

en: East — Southeast
fr: Est — Sud-Est

en: Southeast
fr: Sud-Est

en: South — Southeast
fr: Sud — Sud-Est

en: South
fr: Sud

en: South — Southwest
fr: Sud — Sud-Ouest

en: Southwest
fr: Sud-Ouest

en: West — Southwest
fr: Ouest — Sud-Ouest

en: West
fr: Ouest

en: West — Northwest
fr: Ouest — Nord-Ouest

en: Northwest
fr: Nord-Ouest

en: North — Northwest
fr: Nord — Nord-Ouest

[ctx: wind direction]
en: Invalid
fr: Non valide

[ctx: wind direction]
en: invalid
fr: non valide

en: clear sky
fr: ciel dégagé

en: broken clouds
fr: très peu de nuages

en: scattered clouds
fr: nuages disséminés

en: few clouds
fr: quelques nuages

en: overcast
fr: couvert

en: Clear sky
fr: Ciel dégagé

en: Broken clouds
fr: Très peu de nuages

en: Scattered clouds
fr: Nuages disséminés

en: Few clouds
fr: Quelques nuages

en: Overcast
fr: Couvert

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
fr: Non valides

[ctx: sky conditions]
en: invalid
fr: non valides

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
fr: orage

note: DRIZZLE
en: drizzle
fr: bruine

en: light drizzle
fr: bruine légère

en: moderate drizzle
fr: bruine modérée

en: heavy drizzle
fr: bruine lourde

en: freezing drizzle
fr: bruine givrante

note: RAIN
en: rain
fr: pluie

en: light rain
fr: pluie légère

en: moderate rain
fr: pluie modérée

en: heavy rain
fr: pluie drue

en: rain showers
fr: averses

en: freezing rain
fr: pluie givrante

note: SNOW
en: snow
fr: neige

en: light snow
fr: neige légère

en: moderate snow
fr: neige modérée

en: heavy snow
fr: neige violente

en: snowstorm
fr: tempête de neige

en: blowing snowfall
fr: chute de neige et vent

en: snow showers
fr: précipitations de neige

en: drifting snow
fr: amoncellement de neige

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
fr: flocons de neige

en: light snow grains
fr: légers flocons de neige

en: moderate snow grains
fr: flocons de neige modérés

en: heavy snow grains
fr: flocons de neige violents

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
fr: poudrins de glace

note: ICE_PELLETS
en: sleet
fr: grésil

en: little sleet
fr: léger grésil

en: moderate sleet
fr: grésil modéré

en: heavy sleet
fr: grésil violent

en: sleet storm
fr: tempête de grésil

en: showers of sleet
fr: averses de grésil

note: HAIL
en: hail
fr: grêle

en: hailstorm
fr: tempête de grêlons

en: hail showers
fr: averses de grêlons

note: SMALL_HAIL
en: small hail
fr: petite grêle

en: small hailstorm
fr: tempête de petite grêle

en: showers of small hail
fr: averses de petite grêle

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
fr: précipitations inconnues

note: MIST
en: mist
fr: brume

note: FOG
en: fog
fr: brouillard

en: fog in the vicinity
fr: brouillard dans les environs

en: shallow fog
fr: brouillard superficiel

en: patches of fog
fr: nappes de brouillard

en: partial fog
fr: brouillard intermittent

en: freezing fog
fr: brouillard givrant

note: SMOKE
en: smoke
fr: fumée

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
fr: cendres volcaniques

note: SAND
en: sand
fr: sable

en: blowing sand
fr: sable venteux

en: drifting sand
fr: amoncellement de sable

note: HAZE
en: haze
fr: brume

note: SPRAY
en: blowing sprays
fr: embruns et vent

note: DUST
en: dust
fr: poussière

en: blowing dust
fr: poussière et vent

en: drifting dust
fr: amoncellement de poussière

note: SQUALL
en: squall
fr: bourrasque

note: SANDSTORM
en: sandstorm
fr: tempête de sable

en: sandstorm in the vicinity
fr: tempête de sable dans les environs

en: heavy sandstorm
fr: tempête de sable violente

note: DUSTSTORM
en: duststorm
fr: tempête de poussière

en: duststorm in the vicinity
fr: tempête de poussière dans les environs

en: heavy duststorm
fr: tempête de poussière violente

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
fr: mini tornade

note: TORNADO
en: tornado
fr: tornade

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
fr: tourbillons de poussière

en: dust whirls in the vicinity
fr: tourbillons de poussière dans les environs

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
fr: Orage

note: DRIZZLE
en: Drizzle
fr: Bruine

en: Light drizzle
fr: Bruine légère

en: Moderate drizzle
fr: Bruine modérée

en: Heavy drizzle
fr: Bruine lourde

en: Freezing drizzle
fr: Bruine givrante

note: RAIN
en: Rain
fr: Pluie

en: Light rain
fr: Pluie légère

en: Moderate rain
fr: Pluie modérée

en: Heavy rain
fr: Pluie drue

en: Rain showers
fr: Averses

en: Freezing rain
fr: Pluie givrante

note: SNOW
en: Snow
fr: Neige

en: Light snow
fr: Neige légère

en: Moderate snow
fr: Neige modérée

en: Heavy snow
fr: Neige violente

en: Snowstorm
fr: Tempête de neige

en: Blowing snowfall
fr: Chute de neige et vent

en: Snow showers
fr: Précipitations de neige

en: Drifting snow
fr: Amoncellement de neige

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
fr: Flocons de neige

en: Light snow grains
fr: Légers flocons de neige

en: Moderate snow grains
fr: Flocons de neige modérés

en: Heavy snow grains
fr: Flocons de neige violents

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
fr: Poudrins de glace

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
fr: Grésil

en: Little sleet
fr: Léger grésil

en: Moderate sleet
fr: Grésil modéré

en: Heavy sleet
fr: Grésil violent

en: Sleet storm
fr: Tempête de grésil

en: Showers of sleet
fr: Averses de grésil

note: HAIL
en: Hail
fr: Grêlons

en: Hailstorm
fr: Tempête de grêlons

en: Hail showers
fr: Averses de grêlons

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
fr: Petite grêle

en: Small hailstorm
fr: Tempête de petite grêle

en: Showers of small hail
fr: Averses de petite grêle

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
fr: Précipitations inconnues

note: MIST
en: Mist
fr: Brume

note: FOG
en: Fog
fr: Brouillard

en: Fog in the vicinity
fr: Brouillard dans les environs

en: Shallow fog
fr: Brouillard superficiel

en: Patches of fog
fr: Nappes de brouillard

en: Partial fog
fr: Brouillard intermittent

en: Freezing fog
fr: Brouillard givrant

note: SMOKE
en: Smoke
fr: Fumée

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
fr: Cendres volcaniques

note: SAND
en: Sand
fr: Sable

en: Blowing sand
fr: Sable venteux

en: Drifting sand
fr: Amoncellement de sable

note: HAZE
en: Haze
fr: Brume légère

note: SPRAY
en: Blowing sprays
fr: Embruns et vent

note: DUST
en: Dust
fr: Poussière

en: Blowing dust
fr: Poussière et vent

en: Drifting dust
fr: Amoncellement de poussière

note: SQUALL
en: Squall
fr: Bourrasque

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
fr: Tempête de sable

en: Sandstorm in the vicinity
fr: Tempête de sable dans les environs

en: Heavy sandstorm
fr: Tempête de sable violente

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
fr: Tempête de poussière

en: Duststorm in the vicinity
fr: Tempête de poussière dans les environs

en: Heavy duststorm
fr: Tempête de poussière violente

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
fr: Mini tornade

note: TORNADO
en: Tornado
fr: Tornade

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
fr: Tourbillons de poussière

en: Dust whirls in the vicinity
fr: Tourbillons de poussière dans les environs

en: %a, %b %d / %H∶%M
fr: %a %d %b / %H∶%M

en: Unknown observation time
fr: Date d’observation inconnue

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
fr: Inconnues

[ctx: temperature]
en: Unknown
fr: Inconnue

[ctx: dew]
en: Unknown
fr: Inconnue

[ctx: humidity]
en: Unknown
fr: Inconnue

note: TRANSLATOR: This is the humidity in percent
en: %.f%%
fr: %.f %%

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
fr: %0.1f nœuds

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
fr: %.1f mph

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
fr: %.1f km/h

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
fr: %.1f m/s

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
fr: Force %.1f Beaufort

[ctx: wind speed]
en: Unknown
fr: Inconnue

en: Calm
fr: Calme

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
fr: nœuds

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
fr: Force Beaufort

[ctx: pressure]
en: Unknown
fr: Inconnue

note: TRANSLATOR: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
fr: %.2f inHg

note: TRANSLATOR: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
fr: %.1f mmHg

note: TRANSLATOR: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
fr: %.2f kPa

note: TRANSLATOR: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
fr: %.2f hPa

note: TRANSLATOR: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
fr: %.2f mb

note: TRANSLATOR: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
fr: %.3f atm

[ctx: visibility]
en: Unknown
fr: Inconnue

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
fr: %.1f miles

note: TRANSLATOR: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
fr: %.1f km

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
fr: %.0f m

en: Retrieval failed
fr: La récupération a échoué

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
fr: Données météorologiques du <a href="https://openweathermap.org">projet Open Weather Map</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
fr: Données météorologiques de <a href="https://www.met.no/">l’institut météorologique norvégien</a>.

en: Temperature unit
fr: Unité de température

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
fr: L’unité de température utilisée pour afficher la météo. Les valeurs valides sont « kelvin », « centigrade » et « fahrenheit ».

en: Distance unit
fr: Unité de distance

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
fr: L’unité de distance utilisée pour afficher la météo (par exemple pour la visibilité ou pour la distance d’évènements importants). Les valeurs valides sont « meters », « km » et « miles ».

en: Speed unit
fr: Unité de vitesse

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
fr: L’unité de vitesse utilisée pour afficher la météo (par exemple pour la vitesse du vent). Les valeurs valides sont « ms » (mètres par seconde), « kph » (kilomètres par heure), « mph » (miles par heure), « knots » (nœuds) et « bft » (échelle de Beaufort).

en: Pressure unit
fr: Unité de pression

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
fr: L’unité de pression utilisée pour afficher la météo. Les valeurs valides sont « kpa » (kilopascal), « hpa » (hectopascal), « mb » (millibar, mathématiquement équivalent à 1 hPa mais affiché différemment), « mm-hg » (millimètre de mercure), « po-hg » (pouces de mercure), « atm » (atmosphères).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
fr: ('', 'LFPG', nothing)

en: Default location
fr: Emplacement par défaut

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
fr: L’emplacement par défaut pour l’applet de la météo. Le premier champ est le nom qui sera affiché. Si vide, il sera pris dans la base de données des sites. Le deuxième champ est le code METAR pour la station météo par défaut. Il ne doit pas être vide et doit correspondre à une balise <code> dans le fichier Locations.xml. Le troisième champ est une paire (latitude, longitude) qui prend la place de la valeur prise dans la base de données. Ce dernier n’est utilisé que pour les calculs de levée du soleil et phase de la lune, pas pour les prévisions météorologiques.
