libhandy master - en to nl translation catalogue (305 entries)

en: Insert placeholder to %s
nl: Plaatshouder in %s invoegen

en: Remove placeholder from %s
nl: Plaatshouder uit %s verwijderen

en: This property does not apply when a custom title is set
nl: Deze eigenschap wordt niet toegepast wanneer er een aangepaste titel is ingesteld

en: The decoration layout does not apply to header bars which do not show window controls
nl: De decoratieopmaak wordt niet toegepast op menubalken die geen vensterbesturingselementen weergeven

en: This property only applies when the leaflet is folded
nl: Deze eigenschap wordt alleen toegepast wanneer de folder gevouwen is

en: Add group to %s
nl: Groep toevoegen aan %s

en: Add page to %s
nl: Pagina toevoegen aan %s

en: Search bar is already full
nl: Zoekbalk is al gevuld

en: Only objects of type %s can be added to objects of type %s.
nl: Enkel objecten van type %s kunnen toegevoegd worden aan objecten van type %s.

en: Icon name
nl: Pictogramnaam

en: Activatable widget
nl: Activeerbare widget

en: The widget to be activated when the row is activated
nl: De widget om te activeren wanneer de rij geactiveerd wordt

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Use underline
nl: Onderstreping gebruiken

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
nl: Indien aangevinkt betekent een onderstreping in de tekst dat het teken gebruikt moet worden voor de sneltoets

en: Number of title lines
nl: Aantal titelregels

en: The desired number of title lines
nl: De voorkeur voor het aantal titelregels

en: Number of subtitle lines
nl: Aantal ondertitelregels

en: The desired number of subtitle lines
nl: De voorkeur voor het aantal ondertitelregels

en: Number of pages
nl: Aantal pagina’s

en: Position
nl: Positie

en: Current scrolling position
nl: Huidige schuifpositie

en: Spacing
nl: Spatiëring

en: Spacing between pages
nl: Spatiëring tussen pagina’s

en: Reveal duration
nl: Onthullingsduur

en: Page reveal duration
nl: Paginaonthullingsduur

en: Interactive
nl: Interactief

en: Whether the widget can be swiped
nl: Of de widget veegbaar is

en: Animation duration
nl: Animatieduur

en: Default animation duration
nl: Standaardanimatieduur

en: Allow mouse drag
nl: Muis slepen toestaan

en: Whether to allow dragging with mouse pointer
nl: Of slepen met de muisaanwijzer toegestaan is

en: Allow scroll wheel
nl: Muiswiel toestaan

en: Whether the widget will respond to scroll wheel events
nl: Bepaalt of de widget reageert op muiswielacties

en: Allow long swipes
nl: Lange veegbewegingen toestaan

en: Whether to allow swiping for more than one page at a time
nl: Of meer dan één pagina tegelijk vegen toegestaan is

en: Carousel
nl: Carrousel

en: Maximum size
nl: Maximale grootte

en: The maximum size allocated to the child
nl: De maximale grootte toegewezen aan de dochter

en: Tightening threshold
nl: Aanscherpingsdrempel

en: The size from which the clamp will tighten its grip on the child
nl: De grootte waarvoor de klem zijn grip op de dochter versterkt

en: Selected index
nl: Geselecteerde index

en: The index of the selected item
nl: De index van het geselecteerde item

en: Use subtitle
nl: Ondertitel gebruiken

en: Set the current value as the subtitle
nl: Stel de huidige waarde in als de ondertitel

en: Horizontally homogeneous
nl: Horizontaal homogeen

en: Horizontally homogeneous sizing
nl: Horizontaal homogene maatvoering

en: Vertically homogeneous
nl: Verticaal homogeen

en: Vertically homogeneous sizing
nl: Verticaal homogene maatvoering

en: Visible child
nl: Dochter zichtbaar

en: The widget currently visible
nl: De huidig zichtbare widget

en: Name of visible child
nl: Naam van zichtbare dochter

en: The name of the widget currently visible
nl: De naam van de huidig zichtbare widget

en: Transition type
nl: Overgangstype

en: The type of animation used to transition between children
nl: Het type animatie gebruikt als overgang tussen dochters

en: Transition duration
nl: Overgangsduur

en: The transition animation duration, in milliseconds
nl: De overgangsanimatieduur, in milliseconden

en: Transition running
nl: Transitie draait

en: Whether or not the transition is currently running
nl: Of de transitie momenteel draait

en: Interpolate size
nl: Afmeting interpoleren

en: Whether or not the size should smoothly change when changing between differently sized children
nl: Of de maatwijziging vloeiend moet verlopen of niet bij het wisselen tussen dochters van verschillende grootte

en: Can swipe back
nl: Kan terugvegen

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch to the previous child
nl: Of een veegbeweging gebruikt kan worden om naar de vorige dochter te wisselen

en: Can swipe forward
nl: Kan vooruitvegen

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch to the next child
nl: Of een veegbeweging gebruikt kan worden om naar de volgende dochter te wisselen

en: Name
nl: Naam

en: The name of the child page
nl: De naam van de dochterpagina

en: The subtitle for this row
nl: De ondertitel voor deze regel

en: Expanded
nl: Uitgevouwen

en: Whether the row is expanded
nl: Of de rij uitgevouwen is

en: Enable expansion
nl: Uitvouwen inschakelen

en: Whether the expansion is enabled
nl: Of uitvouwen ingeschakeld is

en: Show enable switch
nl: Schakelaar voor inschakelen tonen

en: Whether the switch enabling the expansion is visible
nl: Of de schakelaar om uitvouwen in te schakelen zichtbaar is

en: Align
nl: Uitlijnen

en: Content
nl: Inhoud

en: The content Widget
nl: De inhoudswidget

en: The flap widget
nl: De flapwidget

en: Separator
nl: Scheiding

en: The separator widget
nl: De scheidingswidget

en: Flap Position
nl: Flappositie

en: The flap position
nl: De flappositie

en: Reveal Flap
nl: Flap onthullen

en: Whether the flap is revealed
nl: Of de flap onthuld is

en: Reveal Duration
nl: Onthullingsduur

en: The reveal transition animation duration, in milliseconds
nl: De onthullingsovergangsanimatieduur, in milliseconden

en: Reveal Progress
nl: Onthullingsvoortgang

en: The current reveal transition progress
nl: De huidige onthullingsovergangsvoortgang

en: Fold Policy
nl: Vouwbeleid

en: The current fold policy
nl: Het huidige vouwbeleid

en: Fold Duration
nl: Vouwduur

en: The fold transition animation duration, in milliseconds
nl: De duur van de vouwovergangsanimatie, in milliseconden

en: Folded
nl: Gevouwen

en: Whether the flap is currently folded
nl: Of de flap momenteel gevouwen is

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Whether the flap is locked
nl: Of de flap vergrendeld is

en: Transition Type
nl: Overgangstype

en: The type of animation used for reveal and fold transitions
nl: Het type overgang voor onthullings- en vouwovergangen

en: Modal
nl: Modaal

en: Whether the flap is modal
nl: Of de flap modaal is

en: Swipe to Open
nl: Vegen om te openen

en: Whether the flap can be opened with a swipe gesture
nl: Of de flap geopend kan worden met een veegbeweging

en: Swipe to Close
nl: Vegen om te sluiten

en: Whether the flap can be closed with a swipe gesture
nl: Of de flap gesloten kan worden met een veegbeweging

en: Application menu
nl: Toepassingsmenu

en: Minimize
nl: Minimaliseren

en: Restore
nl: Herstellen

en: Maximize
nl: Maximaliseren

en: Close
nl: Sluiten

en: Back
nl: Terug

en: Pack type
nl: Verpakkingsstijl

en: A GtkPackType indicating whether the child is packed with reference to the start or end of the parent
nl: Een GtkPackType dat aangeeft of de dochter verpakt is met verwijzing naar het begin of met het einde van de moeder

en: The index of the child in the parent
nl: De index van de dochter in de moeder

en: Title
nl: Functie

en: The title to display
nl: De weer te geven titel

en: The subtitle to display
nl: De weer te geven ondertitel

en: Custom Title
nl: Aangepaste titel

en: Custom title widget to display
nl: Aangepaste weer te geven titelwidget

en: The amount of space between children
nl: De hoeveelheid ruimte tussen dochters

en: Show decorations
nl: Versieringen tonen

en: Whether to show window decorations
nl: Of vensterversieringen getoond worden

en: Decoration Layout
nl: Versierde opmaak

en: The layout for window decorations
nl: De opmaak voor vensterversieringen

en: Decoration Layout Set
nl: Set voor versierde opmaak

en: Whether the decoration-layout property has been set
nl: Of de eigenschap voor versierde opmaak is ingesteld

en: Has Subtitle
nl: Bevat ondertitel

en: Whether to reserve space for a subtitle
nl: Of er ruimte moet voorzien worden voor de ondertitel

en: Centering policy
nl: Centreerbeleid

en: The policy to horizontally align the center widget
nl: Het beleid om de centreerwidget horizontaal uit te lijnen

en: The animation duration, in milliseconds
nl: De overgangsduur, in milliseconden

en: Decorate all
nl: Alles decoreren

en: Whether the elements of the group should all receive the full decoration
nl: Of de elementen van de groep allemaal de volledige decoratie moeten krijgen

en: Digit
nl: Cijfer

en: The keypad digit of the button
nl: Het toetsenblokcijfer van de knop

en: Symbols
nl: Symbolen

en: The keypad symbols of the button. The first symbol is used as the digit
nl: De toetsenbloksymbolen van de knop. Het eerste symbool wordt gebruikt als het cijfer

en: Show symbols
nl: Symbolen tonen

en: Whether the second line of symbols should be shown or not
nl: Of de tweede regel met symbolen getoond dient te worden of niet

en: Row spacing
nl: Rijspatiëring

en: The amount of space between two consecutive rows
nl: De ruimte tussen twee opeenvolgende rijen

en: Column spacing
nl: Kolomspatiëring

en: The amount of space between two consecutive columns
nl: De ruimte tussen twee opeenvolgende kolommen

en: Letters visible
nl: Letters zichtbaar

en: Whether the letters below the digits should be visible
nl: Of de letters onder de cijfers zichtbaar dienen te zijn

en: Symbols visible
nl: Symbolen zichtbaar

en: Whether the hash, plus, and asterisk symbols should be visible
nl: Of de symbolen voor hekje, plus en sterretje zichtbaar dienen te zijn

en: Entry
nl: Invoer

en: The entry widget connected to the keypad
nl: De invoerwidget verbonden aan het toetsenblok

en: End action
nl: Actie beëindigen

en: The end action widget
nl: De widget om een actie te beëindigen

en: Start action
nl: Actie beginnen

en: The start action widget
nl: De widget om een actie te beginnen

en: Whether the widget is folded
nl: Of de widget gevouwen is

en: Horizontally homogeneous folded
nl: Horizontaal homogeen gevouwen

en: Horizontally homogeneous sizing when the leaflet is folded
nl: Horizontaal homogene maatvoering wanneer de folder gevouwen is

en: Vertically homogeneous folded
nl: Verticaal homogeen gevouwen

en: Vertically homogeneous sizing when the leaflet is folded
nl: Verticaal homogene maatvoering wanneer de folder gevouwen is

en: Box horizontally homogeneous
nl: Doos horizontaal homogeen

en: Horizontally homogeneous sizing when the leaflet is unfolded
nl: Horizontaal homogene maatvoering wanneer de folder opengevouwen is

en: Box vertically homogeneous
nl: Doos verticaal homogeen

en: Vertically homogeneous sizing when the leaflet is unfolded
nl: Verticaal homogene maatvoering wanneer de folder opengevouwen is

en: The widget currently visible when the leaflet is folded
nl: De huidig zichtbare widget wanneer de folder gevouwen is

en: The name of the widget currently visible when the children are stacked
nl: De naam van de huidig zichtbare widget wanneer de dochters gestapeld zijn

en: The type of animation used to transition between modes and children
nl: Het type animatie gebruikt als overgang tussen modi en dochters

en: Mode transition duration
nl: Modusovergangsduur

en: The mode transition animation duration, in milliseconds
nl: De modusovergangsanimatieduur, in milliseconden

en: Child transition duration
nl: Dochterovergangsduur

en: The child transition animation duration, in milliseconds
nl: De dochterovergangsanimatieduur, in milliseconden

en: Child transition running
nl: Dochterovergang draait

en: Whether or not the child transition is currently running
nl: Of de dochterovergang momenteel draait

en: Navigatable
nl: Navigeerbaar

en: Whether the child can be navigated to
nl: Of naar de dochter genavigeerd kan worden

en: Description
nl: Beschrijving

en: Use markup
nl: Opmaak gebruiken

en: Whether to use markup for the title and description
nl: Bepaalt of er opmaak gebruikt wordt voor titelbalk en beschrijving

en: The title of the preference
nl: De titel van de voorkeur

en: Untitled page
nl: Naamloze pagina

en: Search enabled
nl: Zoeken ingeschakeld

en: Whether search is enabled
nl: Of zoeken ingeschakeld is

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch from a subpage to the preferences
nl: Of een veegbeweging gebruikt kan worden om te wisselen van een subpagina naar de voorkeuren

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Search
nl: Zoeken

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

en: Try a different search.
nl: Probeer een andere zoekopdracht.

en: Search Mode Enabled
nl: Zoekmodus ingeschakeld

en: Whether the search mode is on and the search bar shown
nl: Of de zoekmodus ingeschakeld is en de zoekbalk getoond wordt

en: Show Close Button
nl: Sluitknop tonen

en: Whether to show the close button in the toolbar
nl: Of de sluitknop weergegeven moet worden in de werkbalk

en: The widget the shadow will be drawn for
nl: De widget waarvoor de schaduw getekend wordt

en: Homogeneous
nl: Homogeen

en: Homogeneous sizing
nl: Homogene maatvoering

en: The widget currently visible in the squeezer
nl: De huidig zichtbare widget in de squeezer

en: The type of animation used to transition
nl: Het type animatie gebruikt voor de overgang

en: X align
nl: X-uitlijning

en: The horizontal alignment, from 0 (start) to 1 (end)
nl: De horizontale uitlijning, van 0 (begin) naar 1 (einde)

en: Y align
nl: Y-uitlijning

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
nl: De verticale uitlijning, van 0 (boven) naar 1 (beneden)

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Whether the child can be picked or should be ignored when looking for the child fitting the available size best
nl: Of de dochter geselecteerd kan worden of genegeerd moet worden bij het zoeken naar de dochter die het beste in de beschikbare grootte past

en: Horizontally homogeneous sizing when the widget is folded
nl: Horizontaal homogene maatvoering wanneer de widget gevouwen is

en: Vertically homogeneous sizing when the widget is folded
nl: Verticaal homogene maatvoering wanneer de widget gevouwen is

en: Horizontally homogeneous sizing when the widget is unfolded
nl: Horizontaal homogene maatvoering wanneer de widget opengevouwen is

en: Vertically homogeneous sizing when the widget is unfolded
nl: Verticaal homogene maatvoering wanneer de widget opengevouwen is

en: The widget currently visible when the widget is folded
nl: De huidig zichtbare widget wanneer de widget gevouwen is

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: The name of the icon to be used
nl: De naam van het te gebruiken pictogram

en: The title to be displayed below the icon
nl: De onder het pictogram weer te geven titel

en: The description to be displayed below the title
nl: De onder de titel weer te geven beschrijving

en: Color Scheme
nl: Kleurenschema

en: The current color scheme
nl: Het huidige kleurenschema

en: System supports color schemes
nl: Systeem ondersteunt kleurenschema’s

en: Whether the system supports color schemes
nl: Of het systeem kleurenschema’s ondersteunt

en: Dark
nl: Donker

en: Whether the application is using dark appearance
nl: Of de toepassing een donker uiterlijk gebruikt

en: High Contrast
nl: Hoog contrast

en: Whether the application is using high contrast appearance
nl: Of de toepassing een hoogcontrastuiterlijk gebruikt

en: Swipeable
nl: Veegbaar element

en: The swipeable the swipe tracker is attached to
nl: Het veegbare element waaraan de veegvolger gekoppeld is

en: Whether the swipe tracker processes events
nl: Of de veegvolger gebeurtenissen verwerkt

en: Reversed
nl: Omgekeerde

en: Whether swipe direction is reversed
nl: Of de veegrichting omgekeerd is

en: Whether to allow swiping for more than one snap point at a time
nl: Of vegen voor meer dan één punt tegelijk toegestaan is

en: View
nl: Weergave

en: The view the tab bar controls.
nl: De door de tabbladbalk bestuurde weergave.

en: Start action widget
nl: Widget actie beginnen

en: The widget shown before the tabs
nl: De widget getoond vóór de tabbladen

en: End action widget
nl: Widget actie beëindigen

en: The widget shown after the tabs
nl: De widget getoond na de tabbladen

en: Autohide
nl: Automatisch verbergen

en: Whether the tabs automatically hide
nl: Of de tabbladen automatisch verborgen worden

en: Tabs revealed
nl: Tabbladen onthuld

en: Whether the tabs are currently revealed
nl: Of de tabbladen momenteel onthuld zijn

en: Expand tabs
nl: Tabbladen verbreden

en: Whether tabs expand to full width
nl: Of tabbladen verbreden tot de volledige beschikbare breedte

en: Inverted
nl: Geïnverteerd

en: Whether tabs use inverted layout
nl: Of tabbladen de geïnverteerde indeling gebruiken

en: Extra drag destination targets
nl: Extra sleepbestemmingsdoelen

en: Is overflowing
nl: Loopt over

en: Whether the tab bar is overflowing
nl: Of de tabbladbalk overloopt

en: Pinned
nl: Vastgezet

en: Tab Bar
nl: Tabbladbalk

en: Adjustment
nl: Aanpassing

en: Needs Attention Left
nl: Heeft aandacht nodig links

en: Needs Attention Right
nl: Heeft aandacht nodig rechts

en: Resize Frozen
nl: Bevroren afmetingen wijzigen

en: Dragging
nl: Verslepen

en: Page
nl: Pagina

en: Display Width
nl: Beeldschermgrootte

en: Hovering
nl: Zweven

en: Child
nl: Dochter

en: The child of the page
nl: De dochter van de pagina

en: Parent
nl: Moeder

en: The parent page of the page
nl: De moederpagina van de pagina

en: Selected
nl: Geselecteerd

en: Whether the page is selected
nl: Of de pagina geselecteerd is

en: Whether the page is pinned
nl: Of de pagina vastgezet is

en: The title of the page
nl: De titel van de pagina

en: Tooltip
nl: Zwevende tip

en: The tooltip of the page
nl: De zwevende tip van de pagina

en: Icon
nl: Pictogram

en: The icon of the page
nl: Het pictogram van de pagina

en: Loading
nl: Laden

en: Whether the page is loading
nl: Of de pagina aan het laden is

en: Indicator icon
nl: Indicatorpictogram

en: An indicator icon for the page
nl: Een indicatorpictogram voor de pagina

en: Indicator activatable
nl: Indicator activeerbaar

en: Whether the indicator icon is activatable
nl: Of het indicatorpictogram activeerbaar is

en: Needs attention
nl: Heeft aandacht nodig

en: Whether the page needs attention
nl: Of de pagina aandacht nodig heeft

en: The number of pages in the tab view
nl: Het aantal pagina’s in het tabbladoverzicht

en: Number of pinned pages
nl: Aantal vastgezette pagina’s

en: The number of pinned pages in the tab view
nl: Het aantal vastgezette pagina’s in het tabbladoverzicht

en: Is transferring page
nl: Draagt een pagina over

en: Whether a page is being transferred
nl: Of een pagina overgedragen wordt

en: Selected page
nl: Geselecteerde pagina

en: The currently selected page
nl: De huidig geselecteerde pagina

en: Default icon
nl: Standaardpictogram

en: Default page icon
nl: Standaardpaginapictogram

en: Menu model
nl: Menumodel

en: Tab context menu model
nl: Tabbladcontextmenumodel

en: Shortcut widget
nl: Snelkoppelingswidget

en: Tab shortcut widget
nl: Tabbladsnelkoppelingswidget

en: Selection mode
nl: Selectiemodus

en: Whether or not the title bar is in selection mode
nl: Of de titelbalk in selectiemodus staat

[ctx: HdyValueObjectClass]
en: Value
nl: Waarde

[ctx: HdyValueObjectClass]
en: The contained value
nl: De ingeperkte waarde

en: Policy
nl: Beleid

en: The policy to determine the mode to use
nl: Het beleid om te bepalen welke modus er wordt gebruikt

en: Stack
nl: Stapel

en: Reveal
nl: Onthullen

en: Whether the view switcher is revealed
nl: Of de weergavewisselaar onthuld is

en: Icon Name
nl: Pictogramnaam

en: Icon name for image
nl: Pictogramnaam voor afbeelding

en: Icon Size
nl: Pictogramgrootte

en: Symbolic size to use for named icon
nl: Symbolische grootte voor pictogram met naam

en: Hint the view needs attention
nl: Hint dat de weergave aandacht nodig heeft

en: Narrow ellipsize
nl: Smalle ellipsgrootte

en: The preferred place to ellipsize the string, if the narrow mode label does not have enough room to display the entire string
nl: De locatie waar de tekenreeks bij voorkeur ingekort wordt als het label voor de smalle modus over onvoldoende ruimte beschikt om de volledige tekenreeks weer te geven

en: View switcher enabled
nl: Weergavewisselaar ingeschakeld

en: Whether the view switcher is enabled
nl: Of de weergavewisselaar ingeschakeld is

en: Title visible
nl: Titel zichtbaar

en: Whether the title label is visible
nl: Of het titellabel zichtbaar is

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Resize
nl: Grootte wijzigen

en: Always on Top
nl: Altijd bovenop
