libhandy master - en to pt translation catalogue (306 entries)

en: Insert placeholder to %s
pt: Inserir espaço reservado para %s

en: Remove placeholder from %s
pt: Remover espaço reservado de %s

en: This property does not apply when a custom title is set
pt: Esta propriedade não se aplica quando está definido um título personalizado

en: The decoration layout does not apply to header bars which do not show window controls
pt: A disposição da decoração não se aplica a barras de cabeçalho que não mostrem os controlos de janela

en: This property only applies when the leaflet is folded
pt: Esta propriedade apenas se aplica quando o folheto é dobrado

en: Add group to %s
pt: Adicionar grupo a %s

en: Add page to %s
pt: Adicionar página a %s

en: Search bar is already full
pt: A barra de procura já está cheia

en: Only objects of type %s can be added to objects of type %s.
pt: Apenas objetos do tipo %s podem ser adicionados a objetos do tipo %s.

en: Icon name
pt: Nome do ícone

en: Activatable widget
pt: Widget ativável

en: The widget to be activated when the row is activated
pt: O widget a ser ativado quando a linha é ativada

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Use underline
pt: Utilizar sublinhado

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
pt: Se definido, um sublinhado no texto indica que o carácter seguinte deverá ser utilizado como tecla de atalho

en: Number of title lines
pt: Número de linhas de título

en: The desired number of title lines
pt: O número desejado de linhas no título

en: Number of subtitle lines
pt: Número de linhas na legenda

en: The desired number of subtitle lines
pt: O número desejado de linhas na legenda

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Position
pt: Posição

en: Current scrolling position
pt: Posição de rolagem atual

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Spacing between pages
pt: Espaçamento entre páginas

en: Reveal duration
pt: Revelar duração

en: Page reveal duration
pt: Duração de revelação da página

en: Interactive
pt: Interativa

en: Whether the widget can be swiped
pt: Se é possível deslizar pelo widget

en: Animation duration
pt: Duração da animação

en: Default animation duration
pt: Duração padrão da animação

en: Allow mouse drag
pt: Permitir arrastar com o rato

en: Whether to allow dragging with mouse pointer
pt: Se deve-se permitir arrastar com o cursor do rato

en: Allow scroll wheel
pt: Permitir a roda de rolagem

en: Whether the widget will respond to scroll wheel events
pt: Se o widget irá responder aos eventos da roda de rolagem

en: Allow long swipes
pt: Permitir longos deslizamentos

en: Whether to allow swiping for more than one page at a time
pt: Permitir ou não a passagem de mais de uma página de cada vez

en: Carousel
pt: Carrossel

en: Maximum size
pt: Tamanho máximo

en: The maximum size allocated to the child
pt: O tamanho máximo atribuído à criança

en: Tightening threshold
pt: Limiar de aperto

en: The size from which the clamp will tighten its grip on the child
pt: O tamanho a partir do qual a pinça apertará o seu aperto sobre a criança

en: Selected index
pt: Índice selecionado

en: The index of the selected item
pt: O índice do item selecionado

en: Use subtitle
pt: Usar legenda

en: Set the current value as the subtitle
pt: Definir o valor atual como a legenda

en: Horizontally homogeneous
pt: Homogéneo horizontalmente

en: Horizontally homogeneous sizing
pt: Dimensão homogénea horizontal

en: Vertically homogeneous
pt: Verticalmente homogéneo

en: Vertically homogeneous sizing
pt: Dimensionamento verticalmente homogéneo

en: Visible child
pt: Criança visível

en: The widget currently visible
pt: O widget atualmente visível

en: Name of visible child
pt: Nome da criança visível

en: The name of the widget currently visible
pt: O nome do widget atualmente visível

en: Transition type
pt: Tipo de transição

en: The type of animation used to transition between children
pt: O tipo de animação utilizada para a transição entre crianças

en: Transition duration
pt: Duração da transição

en: The transition animation duration, in milliseconds
pt: A duração da animação de transição, em milissegundos

en: Transition running
pt: Transição em execução

en: Whether or not the transition is currently running
pt: Se a transição está ou não a ser executada

en: Interpolate size
pt: Interpolar tamanho

en: Whether or not the size should smoothly change when changing between differently sized children
pt: Se o tamanho deve ou não mudar suavemente ao mudar entre crianças de diferentes tamanhos

en: Can swipe back
pt: Pode deslizar para trás

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch to the previous child
pt: Se o gesto de deslizar pode ou não ser utilizado para mudar para a criança anterior

en: Can swipe forward
pt: Pode deslizar para frente

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch to the next child
pt: Se o gesto de deslizar pode ou não ser utilizado para mudar para a criança seguinte

en: Name
pt: Nome

en: The name of the child page
pt: O nome da página filha

en: The subtitle for this row
pt: A legenda para esta linha

en: Expanded
pt: Expandido

en: Whether the row is expanded
pt: Se a linha é expandida

en: Enable expansion
pt: Ativar expansão

en: Whether the expansion is enabled
pt: Se a expansão está ativada

en: Show enable switch
pt: Mostrar comutador de ativação

en: Whether the switch enabling the expansion is visible
pt: Se o comutador que ativa a expansão é visível

en: Label
pt: Rótulo

en: Align
pt: Alinhar

en: Content
pt: Conteúdo

en: The content Widget
pt: O widget de conteúdo

en: Flap
pt: Aba

en: The flap widget
pt: O widget da aba

en: Separator
pt: Separador

en: The separator widget
pt: O widget do separador

en: Flap Position
pt: Posição da aba

en: The flap position
pt: A posição da aba

en: Reveal Flap
pt: Revelar aba

en: Whether the flap is revealed
pt: Se a aba é revelada

en: Reveal Duration
pt: Revelar duração

en: The reveal transition animation duration, in milliseconds
pt: A duração da animação de transição revelada, em milissegundos

en: Reveal Progress
pt: Revelar progresso

en: The current reveal transition progress
pt: O progresso atual da transição de revelação

en: Fold Policy
pt: Política de dobra

en: The current fold policy
pt: A política atual de dobra

en: Fold Duration
pt: Duração da dobra

en: The fold transition animation duration, in milliseconds
pt: A duração da animação de transição da dobra, em milissegundos

en: Folded
pt: Dobrado

en: Whether the flap is currently folded
pt: Se a aba está atualmente dobrada

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Whether the flap is locked
pt: Se a aba está bloqueada

en: Transition Type
pt: Tipo de transição

en: The type of animation used for reveal and fold transitions
pt: O tipo de animação usada para revelar e dobrar transições

en: Whether the flap is modal
pt: Se a aba é modal

en: Swipe to Open
pt: Deslize para abrir

en: Whether the flap can be opened with a swipe gesture
pt: Se a aba pode ser aberta com um gesto de deslize

en: Swipe to Close
pt: Deslize para fechar

en: Whether the flap can be closed with a swipe gesture
pt: Se a aba pode ser fechada com um gesto de deslize

en: Application menu
pt: Menu da aplicação

en: Minimize
pt: Minimizar

en: Restore
pt: Restaurar

en: Maximize
pt: Maximizar

en: Close
pt: Fechar

en: Back
pt: Recuar

en: Pack type
pt: Tipo de arrumação

en: A GtkPackType indicating whether the child is packed with reference to the start or end of the parent
pt: Um GtkPackType indicando se a criança é arrumada com referência ao início ou fim do progenitor

en: The index of the child in the parent
pt: O índice da criança no progenitor

en: Title
pt: Título

en: The title to display
pt: O título a mostrar

en: The subtitle to display
pt: O subtítulo a mostrar

en: Custom Title
pt: Texto personalizado

en: Custom title widget to display
pt: Widget de títulos personalizados a mostrar

en: The amount of space between children
pt: A quantidade de espaço entre crianças

en: Show decorations
pt: Mostrar decorações

en: Whether to show window decorations
pt: Se mostrar ou não as decorações da janela

en: Decoration Layout
pt: Disposição da decoração

en: The layout for window decorations
pt: A disposição para as decorações da janela

en: Decoration Layout Set
pt: Conjunto de disposição das decorações

en: Whether the decoration-layout property has been set
pt: Se a propriedade de disposição da decoração foi ou não definida

en: Has Subtitle
pt: Tem subtítulo

en: Whether to reserve space for a subtitle
pt: Se reservar ou não espaço para um subtítulo

en: Centering policy
pt: Política de centralização

en: The policy to horizontally align the center widget
pt: A política para alinhar horizontalmente o widget central

en: The animation duration, in milliseconds
pt: A animação da duração, em milissegundos

en: Decorate all
pt: Decorar tudo

en: Whether the elements of the group should all receive the full decoration
pt: Se os elementos do grupo devem todos receber a decoração completa

en: Digit
pt: Dígito

en: The keypad digit of the button
pt: O dígito de teclado numérico do botão

en: Symbols
pt: Símbolos

en: The keypad symbols of the button. The first symbol is used as the digit
pt: Os símbolos do teclado do botão. O primeiro símbolo é utilizado como o dígito

en: Show symbols
pt: Mostrar símbolos

en: Whether the second line of symbols should be shown or not
pt: Se a segunda linha de símbolos deve ou não ser mostrada

en: Row spacing
pt: Espaçamento de linha

en: The amount of space between two consecutive rows
pt: A quantidade de espaço entre duas linhas consecutivas

en: Column spacing
pt: Espaçamento de coluna

en: The amount of space between two consecutive columns
pt: A quantidade de espaço entre duas colunas consecutivas

en: Letters visible
pt: Letras visíveis

en: Whether the letters below the digits should be visible
pt: Se as letras abaixo dos dígitos devem ser visíveis

en: Symbols visible
pt: Símbolos visíveis

en: Whether the hash, plus, and asterisk symbols should be visible
pt: Se os símbolos cardinal, mais e asterisco devem estar visíveis

en: Entry
pt: Entrada

en: The entry widget connected to the keypad
pt: O widget de entrada ligado ao teclado

en: End action
pt: Ação final

en: The end action widget
pt: O widget de ação final

en: Start action
pt: Ação inicial

en: The start action widget
pt: O widget de ação inicial

en: Whether the widget is folded
pt: Se o widget está dobrado

en: Horizontally homogeneous folded
pt: Horizontalmente homogéneo dobrado

en: Horizontally homogeneous sizing when the leaflet is folded
pt: Dimensionamento horizontalmente homogéneo quando o folheto é dobrado

en: Vertically homogeneous folded
pt: Dobrado verticalmente homogéneo

en: Vertically homogeneous sizing when the leaflet is folded
pt: Dimensionamento verticalmente homogéneo quando o folheto é dobrado

en: Box horizontally homogeneous
pt: Caixa horizontalmente homogénea

en: Horizontally homogeneous sizing when the leaflet is unfolded
pt: Dimensionamento horizontalmente homogéneo quando o folheto é desdobrado

en: Box vertically homogeneous
pt: Caixa verticalmente homogénea

en: Vertically homogeneous sizing when the leaflet is unfolded
pt: Dimensionamento verticalmente homogéneo quando o folheto é desdobrado

en: The widget currently visible when the leaflet is folded
pt: O widget atualmente visível quando o panfleto é dobrado

en: The name of the widget currently visible when the children are stacked
pt: O nome do widget atualmente visível quando as crianças são agrupadas

en: The type of animation used to transition between modes and children
pt: O tipo de animação utilizada para a transição entre modos e crianças

en: Mode transition duration
pt: Duração da transição de modo

en: The mode transition animation duration, in milliseconds
pt: A duração da animação da transição de modo, em milissegundos

en: Child transition duration
pt: Duração da transição infantil

en: The child transition animation duration, in milliseconds
pt: A duração da animação de transição infantil, em milissegundos

en: Child transition running
pt: Execução da transição infantil

en: Whether or not the child transition is currently running
pt: Se a transição infantil está ou não atualmente em execução

en: Navigatable
pt: Navegável

en: Whether the child can be navigated to
pt: Se a criança pode ser navegada para

en: Description
pt: Descrição

en: Use markup
pt: Usar marcação

en: Whether to use markup for the title and description
pt: Se deve ser utilizada a marcação para o título e descrição

en: The title of the preference
pt: O título da preferência

en: Untitled page
pt: Página sem título

en: Search enabled
pt: Pesquisa ativada

en: Whether search is enabled
pt: Se a pesquisa está ativada

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch from a subpage to the preferences
pt: Se o gesto de deslizar pode ou não ser usado para mudar de uma subpágina para as preferências

en: Preferences
pt: Preferências

en: Search
pt: Procurar

en: No Results Found
pt: Sem resultados

en: Try a different search.
pt: Tente uma pesquisa diferente.

en: Search Mode Enabled
pt: Modo de Procura Ativo

en: Whether the search mode is on and the search bar shown
pt: Se o modo de procura está ou não ativo e a barra de procura mostrada

en: Show Close Button
pt: Mostrar botão Fechar

en: Whether to show the close button in the toolbar
pt: Se mostrar ou não o botão de fechar na barra de ferramentas

en: The widget the shadow will be drawn for
pt: O widget para a qual a sombra será desenhada

en: Homogeneous
pt: Homogénea

en: Homogeneous sizing
pt: Dimensão homogénea

en: The widget currently visible in the squeezer
pt: O widget atualmente visível no espremedor

en: The type of animation used to transition
pt: O tipo de animações utilizadas na transição

en: X align
pt: Alinhamento X

en: The horizontal alignment, from 0 (start) to 1 (end)
pt: O alinhamento horizontal, de 0 (início) até 1 (fim)

en: Y align
pt: Alinhamento y

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
pt: O alinhamento vertical, de 0 (topo) até 1 (fundo)

en: Enabled
pt: Ativa

en: Whether the child can be picked or should be ignored when looking for the child fitting the available size best
pt: Se a criança pode ser escolhida ou deve ser ignorada quando se procura a criança que melhor se adapta ao tamanho disponível

en: Horizontally homogeneous sizing when the widget is folded
pt: Dimensionamento horizontalmente homogéneo quando o widget é dobrado

en: Vertically homogeneous sizing when the widget is folded
pt: Dimensionamento verticalmente homogéneo quando o widget é dobrado

en: Horizontally homogeneous sizing when the widget is unfolded
pt: Dimensionamento horizontalmente homogéneo quando o widget é desdobrado

en: Vertically homogeneous sizing when the widget is unfolded
pt: Dimensionamento verticalmente homogéneo quando o widget é desdobrado

en: The widget currently visible when the widget is folded
pt: O widget atualmente visível quando o widget é desdobrado

en: Orientation
pt: Orientação

en: The name of the icon to be used
pt: O nome do ícone a ser usado

en: The title to be displayed below the icon
pt: O título a ser apresentado abaixo do ícone

en: The description to be displayed below the title
pt: A descrição a ser apresentada abaixo do título

en: Color Scheme
pt: Esquema de cores

en: The current color scheme
pt: O esquema de cores atual

en: System supports color schemes
pt: Sistema suporta esquemas de cores

en: Whether the system supports color schemes
pt: Se o sistema suporta esquemas de cores

en: Dark
pt: Escuro

en: Whether the application is using dark appearance
pt: Se a aplicação está a usar uma aparência escura

en: High Contrast
pt: Alto contraste

en: Whether the application is using high contrast appearance
pt: Se a aplicação está a usar uma aparência de alto contraste

en: Swipeable
pt: Deslizável

en: The swipeable the swipe tracker is attached to
pt: O deslizável ao qual o rastreador de deslize está anexado

en: Whether the swipe tracker processes events
pt: Se o rastreador de deslize processa eventos

en: Reversed
pt: Invertida

en: Whether swipe direction is reversed
pt: Se a direção de deslize é invertida

en: Whether to allow swiping for more than one snap point at a time
pt: Permitir ou não deslizar em mais de um ponto de ajuste de cada vez

en: View
pt: Ver

en: The view the tab bar controls.
pt: A visualização dos controlos da barra de separadores.

en: Start action widget
pt: Widget de ação iniciar

en: The widget shown before the tabs
pt: O widget mostrado antes dos separadores

en: End action widget
pt: Widget de ação final

en: The widget shown after the tabs
pt: O widget mostrado após os separadores

en: Autohide
pt: Ocultar automaticamente

en: Whether the tabs automatically hide
pt: Se os separadores ocultam-se automaticamente

en: Tabs revealed
pt: Separadores revelados

en: Whether the tabs are currently revealed
pt: Se os separadores estão atualmente revelados

en: Expand tabs
pt: Expandir separadores

en: Whether tabs expand to full width
pt: Se os separadores expandem à sua largura total

en: Inverted
pt: Invertido

en: Whether tabs use inverted layout
pt: Se os separadores usam esquema inverso

en: Extra drag destination targets
pt: Alvos de destino de arrasto extra

en: Is overflowing
pt: Está em sobreposição

en: Whether the tab bar is overflowing
pt: Se a barra de separadores está sobreposta

en: Pinned
pt: Afixada

en: Tab Bar
pt: Barra de separadores

en: Adjustment
pt: Ajuste

en: Needs Attention Left
pt: Precisa de atenção à esquerda

en: Needs Attention Right
pt: Precisa de atenção à direita

en: Resize Frozen
pt: Congelar o redimensionar

en: Dragging
pt: Arrastamento

en: Page
pt: Página

en: Display Width
pt: Largura de visualização

en: Hovering
pt: A pairar

en: Child
pt: Sub-processo

en: The child of the page
pt: O sub-processo da página

en: Parent
pt: Principal

en: The parent page of the page
pt: A página acima dessa página

en: Selected
pt: Selecionada

en: Whether the page is selected
pt: Se a página está selecionada

en: Whether the page is pinned
pt: Se a página está afixada

en: The title of the page
pt: O título da página

en: Tooltip
pt: Dica

en: The tooltip of the page
pt: A dica da página

en: Icon
pt: Ícone

en: The icon of the page
pt: O ícone da página

en: Loading
pt: A carregar

en: Whether the page is loading
pt: Se a página está a carregar

en: Indicator icon
pt: Ícone indicador

en: An indicator icon for the page
pt: Um ícone indicador para a página

en: Indicator activatable
pt: Ativação do indicador

en: Whether the indicator icon is activatable
pt: Se o ícone indicador é ativado

en: Needs attention
pt: Precisa de atenção

en: Whether the page needs attention
pt: Se a página precisa de atenção

en: The number of pages in the tab view
pt: O número de páginas na visualização de separadores

en: Number of pinned pages
pt: Número de páginas afixadas

en: The number of pinned pages in the tab view
pt: O número de páginas afixadas na vista do separador

en: Is transferring page
pt: Está a transferir página

en: Whether a page is being transferred
pt: Se uma página está a ser transferida

en: Selected page
pt: Página selecionada

en: The currently selected page
pt: A página atualmente selecionada

en: Default icon
pt: Ícone padrão

en: Default page icon
pt: Ícone padrão da página

en: Menu model
pt: Modelo do menu

en: Tab context menu model
pt: Modelo de menu de contexto da aba

en: Shortcut widget
pt: Widget de atalho

en: Tab shortcut widget
pt: Widget de atalho de aba

en: Selection mode
pt: Modo de seleção

en: Whether or not the title bar is in selection mode
pt: Se a barra de título está ou não em modo de seleção

[ctx: HdyValueObjectClass]
en: Value
pt: Valor

[ctx: HdyValueObjectClass]
en: The contained value
pt: O valor contido

en: Policy
pt: Políticas

en: The policy to determine the mode to use
pt: A política para determinar o modo para usar

en: Stack
pt: Grupo

en: Reveal
pt: Revelar

en: Whether the view switcher is revealed
pt: Se o alternador de visão é revelado

en: Icon Name
pt: Nome do ícone

en: Icon name for image
pt: Nome do ícone para a imagem

en: Icon Size
pt: Tamanho do ícone

en: Symbolic size to use for named icon
pt: Tamanho simbólico a usar para o ícone com nome

en: Hint the view needs attention
pt: Sugere que a visão precisa de atenção

en: Narrow ellipsize
pt: Reticência estreita

en: The preferred place to ellipsize the string, if the narrow mode label does not have enough room to display the entire string
pt: O lugar preferido para colocar reticências na frase, se o rótulo do modo estreito não tiver espaço suficiente para mostrar a frase inteira

en: View switcher enabled
pt: Ver comutador ativado

en: Whether the view switcher is enabled
pt: Se o comutador de visualização está ativado

en: Title visible
pt: Título visível

en: Whether the title label is visible
pt: Se o rótulo do título é visível

en: Move
pt: Mover

en: Resize
pt: Redimensionar

en: Always on Top
pt: Sempre no topo
