libidn 1.36a - en to ro translation catalogue (50 entries)

en: Success
ro: Succes

en: String preparation failed
ro: Pregătirea șirului a eșuat

en: Punycode failed
ro: Punycode a eșuat

en: Non-digit/letter/hyphen in input
ro: Nu sunt cifre/litere/cratimă în datele de intrare

en: Forbidden leading or trailing minus sign ('-')
ro: Semnul minus la început sau la final este interzis („-”)

en: Output would be too large or too small
ro: Ieșirea ar fi prea mare sau prea mică

en: Input does not start with ACE prefix ('xn--')
ro: Intrarea nu începe cu prefixul ACE („xn--”)

en: String not idempotent under ToASCII
ro: Șirul nu este același după conversia returnată (de la ASCII la Unicode și înapoi)

en: Input already contain ACE prefix ('xn--')
ro: Intrarea conține deja prefixul ACE („xn--”)

en: Character encoding conversion error
ro: Eroare de conversie a codificării caracterelor

en: Cannot allocate memory
ro: Nu se poate aloca memorie

en: System dlopen failed
ro: Funcția de sistem dlopen() a eșuat

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: String not idempotent under Unicode NFKC normalization
ro: Șirul de caractere este problematic în normalizarea Unicode NFKC

en: Invalid input
ro: Intrare nevalidă

en: Output would exceed the buffer space provided
ro: Ieșirea nu s-ar încadra în spațiul tampon alocat

en: String size limit exceeded
ro: Limita de dimensiune a șirului a fost depășită

en: Forbidden unassigned code points in input
ro: Puncte de cod nealocate interzise în intrare

en: Prohibited code points in input
ro: Puncte de cod interzise la intrare

en: Conflicting bidirectional properties in input
ro: Proprietăți bidirecționale conflictuale în intrare

en: Malformed bidirectional string
ro: Șir bidirecțional incorect

en: Prohibited bidirectional code points in input
ro: Puncte de cod bidirecționale interzise la intrare

en: Error in stringprep profile definition
ro: Eroare la definirea profilului „stringprep”

en: Flag conflict with profile
ro: Indicatorul este în conflict cu profilul

en: Unknown profile
ro: Profil necunoscut

en: Unicode normalization failed (internal error)
ro: Normalizarea Unicode a eșuat (eroare internă)

en: Code points prohibited by top-level domain
ro: Puncte de cod interzise de domeniul de nivel superior

en: Missing input
ro: Lipsește intrarea

en: No top-level domain found in input
ro: Nu s-a găsit niciun domeniu de nivel superior la intrare

en: Try '%s --help' for more information.
ro: Încercați «%s --help» pentru mai multe informații.

en: Usage: %s [OPTION]... [STRINGS]...
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNE]... [ȘIRURI]...

en: Internationalized Domain Name (IDN) convert STRINGS, or standard input.
ro: Nume de domeniu internaționalizat (IDN) convertește ȘIRURILE, sau intrarea standard.

en: Command line interface to the internationalized domain name library.
    
    All strings are expected to be encoded in the preferred charset used
    by your locale.  Use --debug to find out what this charset is.  You
    can override the charset used by setting environment variable CHARSET.
    
    To process a string that starts with '-', for example '-foo', use '--'
    to signal the end of parameters, as in: idn --quiet -a -- -foo
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
ro: Interfață de linie de comandă pentru biblioteca internaționalizată de nume de domeniu.
    
    Se așteaptă ca toate șirurile să fie codificate în setul de caractere preferat utilizat
    de localizarea dvs.  Utilizați --debug pentru a afla care este acest set de caractere.  Puteți
    suprascrie setul de caractere utilizat prin stabilirea variabilei de mediu CHARSET. 
    
    Pentru a procesa un șir care începe cu „-”, de exemplu „-foo”, utilizați „--” pentru a semnala
    sfârșitul parametrilor, ca în:  «idn --quiet -a -- -foo»
    
    Argumentele obligatorii pentru opțiunile lungi sunt deasemenea obligatorii pentru
    opțiunile scurte.

en:   -h, --help               Print help and exit
      -V, --version            Print version and exit
ro:   -h, --help               Imprimă ajutorul și iese
      -V, --version            Imprimă versiunea și iese

en:   -s, --stringprep         Prepare string according to nameprep profile
      -d, --punycode-decode    Decode Punycode
      -e, --punycode-encode    Encode Punycode
      -a, --idna-to-ascii      Convert to ACE according to IDNA (default mode)
      -u, --idna-to-unicode    Convert from ACE according to IDNA
ro:   -s, --stringprep         Pregătește șirul conform profilului nameprep
      -d, --punycode-decode    Decodificare din Punycode
      -e, --punycode-encode    Codificare în Punycode
      -a, --idna-to-ascii      Convertește în ACE în conformitate cu IDNA (modul implicit)
      -u, --idna-to-unicode    Convertește de la ACE în conformitate cu IDNA

en:       --allow-unassigned   Toggle IDNA AllowUnassigned flag (default off)
          --usestd3asciirules  Toggle IDNA UseSTD3ASCIIRules flag (default off)
ro:       --allow-unassigned   Activează indicatorul IDNA „AllowUnassigned” (implicit «off»)
          --usestd3asciirules  Activează indicatorul „UseSTD3ASCIIRules” (implicit «off»)

en:       --no-tld             Don't check string for TLD specific rules
                                 Only for --idna-to-ascii and --idna-to-unicode
ro:       --no-tld             Nu verifică șirul pentru reguli specifice TLD\n
                               Doar pentru --idna-to-ascii și --idna-to-unicode

en:   -n, --nfkc               Normalize string according to Unicode v3.2 NFKC
ro:   -n, --nfkc               Normalizează șirul conform Unicode v3.2 NFKC

en:   -p, --profile=STRING     Use specified stringprep profile instead
                                 Valid stringprep profiles: Nameprep
                                 iSCSI Nodeprep Resourceprep trace SASLprep
ro:   -p, --profile=STRING     Utilizează în schimb profilul stringprep specificat
                               Profiluri stringprep valide: „Nameprep”, „iSCSI”,
                               „Nodeprep”, „Resourceprep”, „trace”, „SASLprep”

en:       --debug              Print debugging information
          --quiet              Silent operation
ro:       --debug              Imprimă informațiile de depanare
          --quiet              Funcționare silențioasă

en: only one of -s, -e, -d, -a, -u or -n can be specified
ro: numai una din opțiunile -s, -e, -d, -a, -u sau -n poate fi specificată

en: Charset: %s
ro: Setul de caractere: „%s”.

en: Type each input string on a line by itself, terminated by a newline character.
ro: Scrieți fiecare șir de intrare pe o singură linie, terminată printr-un caracter de linie nouă.

en: input error
ro: eroare de intrare

en: could not convert from %s to UTF-8
ro: nu s-a putut converti de la %s la UTF-8

en: could not convert from UTF-8 to UCS-4
ro: nu s-a putut converti de la UTF-8 la UCS-4

en: could not convert from UTF-8 to %s
ro: nu s-a putut converti de la UTF-8 la %s

en: could not convert from UCS-4 to UTF-8
ro: nu s-a putut converti de la UCS-4 la UTF-8

en: tld_check_4z (position %lu): %s
ro: tld_check_4z (poziția %lu): %s

en: could not do NFKC normalization
ro: nu s-a putut face normalizarea NFKC
