libidn 1.36a - en to sv translation catalogue (49 entries)

en: Success
sv: Lyckades

en: String preparation failed
sv: Misslyckades med strängförberedelse

en: Punycode failed
sv: Misslyckades med punycode

en: Non-digit/letter/hyphen in input
sv: Icke-siffra/bokstav/bindestreck i indata

en: Forbidden leading or trailing minus sign ('-')
sv: Förbjudet inledande eller eftersläpande minustecken (”-”)

en: Output would be too large or too small
sv: Utdata skulle vara för stort eller för litet

en: Input does not start with ACE prefix ('xn--')
sv: Indata startar inte med ACE-prefix (”xn--”)

en: String not idempotent under ToASCII
sv: Strängen är inte idempotent under ToASCII

en: Input already contain ACE prefix ('xn--')
sv: Indata innehåller redan ACE-prefix (”xn--”)

en: Character encoding conversion error
sv: Konverteringsfel av teckenkodning

en: Cannot allocate memory
sv: Kan inte allokera minne

en: System dlopen failed
sv: Misslyckades med systemanrop dlopen

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: String not idempotent under Unicode NFKC normalization
sv: Strängen inte idempotent under Unicode NFKC-normalisering

en: Invalid input
sv: Ogiltig indata

en: Output would exceed the buffer space provided
sv: Utdata skulle överskrida tillhandahållet buffertutrymme

en: String size limit exceeded
sv: Strängstorleken överskriden

en: Forbidden unassigned code points in input
sv: Förbjudna otilldelade kodpunkter i indata

en: Prohibited code points in input
sv: Förbjudna kodpunkter i indata

en: Conflicting bidirectional properties in input
sv: Motsägelsefulla dubbelriktade egenskaper i indata

en: Malformed bidirectional string
sv: Felaktig dubbelriktad sträng

en: Prohibited bidirectional code points in input
sv: Förbjudna dubbelriktade kodpunkter i indata

en: Error in stringprep profile definition
sv: Fel i profildefinition för stringprep

en: Flag conflict with profile
sv: Märk konflikt med profil

en: Unknown profile
sv: Okänd profil

en: Unicode normalization failed (internal error)
sv: Misslyckades med Unicode-normalisering (internt fel)

en: Code points prohibited by top-level domain
sv: Kodpunkter förbjudna hos toppnivådomän

en: Missing input
sv: Saknar indata

en: No top-level domain found in input
sv: Inga toppnivådomäner funna i indata

en: Try '%s --help' for more information.
sv: Prova ”%s --help” för mer information.

en: Usage: %s [OPTION]... [STRINGS]...
sv: Användning: %s [FLAGGA]… [STRÄNGAR]…

en: Internationalized Domain Name (IDN) convert STRINGS, or standard input.
sv: Internationaliserat domännamn (IDN) konverterar STRÄNGAR, eller standard in.

en: Command line interface to the internationalized domain name library.
    
    All strings are expected to be encoded in the preferred charset used
    by your locale.  Use --debug to find out what this charset is.  You
    can override the charset used by setting environment variable CHARSET.
    
    To process a string that starts with '-', for example '-foo', use '--'
    to signal the end of parameters, as in: idn --quiet -a -- -foo
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
sv: Kommandoradsgränssnitt till biblioteket för internationaliserade domännamn.
    
    Alla strängar förväntas vara kodade i den teckenuppsättning din lokal
    använder. Använd ”--debug” för att ta reda på vad denna teckenuppsättning är. Du
    kan åsidosätta den använda teckenuppsättningen genom att sätta miljövariabeln CHARSET.
    
    För att bearbeta en sträng som börjar med ”-”, till exempel ”-foo”, använd ”--”
    för signalera slut på parametrar, som i ”idn --quiet -a -- -foo”.
    
    Obligatoriska argument för långa flaggor är obligatoriska också för korta flaggor.

en:   -h, --help               Print help and exit
      -V, --version            Print version and exit
sv:   -h, --help               Skriv ut hjälp och avsluta
      -V, --version            Skriv ut version och avsluta

en:   -s, --stringprep         Prepare string according to nameprep profile
      -d, --punycode-decode    Decode Punycode
      -e, --punycode-encode    Encode Punycode
      -a, --idna-to-ascii      Convert to ACE according to IDNA (default mode)
      -u, --idna-to-unicode    Convert from ACE according to IDNA
sv:   -s, --stringprep         Förbered sträng efter nameprep-profil
      -d, --punycode-decode    Avkoda punycode
      -e, --punycode-encode    Koda punycode
      -a, --idna-to-ascii      Konvertera till ACE utifrån IDNA (standardläge)
      -u, --idna-to-unicode    Konvertera från ACE utifrån IDNA

en:       --allow-unassigned   Toggle IDNA AllowUnassigned flag (default off)
          --usestd3asciirules  Toggle IDNA UseSTD3ASCIIRules flag (default off)
sv:       --allow-unassigned   Växla IDNA AllowUnassigned-flaggan (av som standard)
          --usestd3asciirules  Växla IDNA UseSTD3ASCIIRules-flaggan (av som standard)

en:       --no-tld             Don't check string for TLD specific rules
                                 Only for --idna-to-ascii and --idna-to-unicode
sv:       --no-tld             Kontrollera inte sträng efter TLD-specifika regler
                                 Endast för --idna-to-ascii och --idna-to-unicode

en:   -n, --nfkc               Normalize string according to Unicode v3.2 NFKC
sv:   -n, --nfkc               Normalisera sträng utefter Unicode v3.2 NFKC

en:   -p, --profile=STRING     Use specified stringprep profile instead
                                 Valid stringprep profiles: Nameprep
                                 iSCSI Nodeprep Resourceprep trace SASLprep
sv:   -p, --profile=STRING     Använd specificerad stringprep-profil istället
                                 Giltiga stringprep-profiler: Nameprep
                                 iSCSI Nodeprep Resourceprep trace SASLprep

en:       --debug              Print debugging information
          --quiet              Silent operation
sv:       --debug              Skriv ut felsökningsinformation
          --quiet              Tyst åtgärd

en: only one of -s, -e, -d, -a, -u or -n can be specified
sv: kan endast specificera en av -s, -e, -d, -a, -u eller -n

en: Charset: %s
sv: Teckenuppsättning %s

en: Type each input string on a line by itself, terminated by a newline character.
sv: Skriv varje inmatningssträng på en egen rad, avslutad med nyradstecken.

en: input error
sv: indatafel

en: could not convert from %s to UTF-8
sv: kunde inte konvertera från %s till UTF-8

en: could not convert from UTF-8 to UCS-4
sv: kunde inte konvertera från UTF-8 till UCS-4

en: could not convert from UTF-8 to %s
sv: kunde inte konvertera från UTF-8 till %s

en: could not convert from UCS-4 to UTF-8
sv: kunde inte konvertera från UCS-4 till UTF-8

en: could not do NFKC normalization
sv: kunde inte genomföra NFKC-normalisering
