libidn2 2.3.3 - en to ro translation catalogue (41 entries)

en: success
ro: succes

en: out of memory
ro: memorie insuficientă

en: could not determine locale encoding format
ro: nu s-a putut determina formatul de codare al localizării

en: could not convert string to UTF-8
ro: nu s-a putut converti șirul la UTF-8

en: string encoding error
ro: eroare de codare a șirului

en: string could not be NFC normalized
ro: șirul nu a putut fi normalizat NFC

en: string contains invalid punycode data
ro: șirul conține date punycode nevalide

en: punycode encoded data will be too large
ro: datele codate punycode vor fi prea mari

en: punycode conversion resulted in overflow
ro: conversia punycode a rezultat în supraplin

en: domain name longer than 255 characters
ro: numele de domeniu mai lung decât 255 de caractere

en: domain label longer than 63 characters
ro: eticheta domeniului mai lungă decât 63 de caractere

en: input A-label is not valid
ro: eticheta-A de intrare nu este validă

en: input A-label and U-label does not match
ro: eticheta-A și eticheta-U de intrare nu se potrivesc

en: string is not in Unicode NFC format
ro: șirul nu este în formatul NFC Unicode

en: string contains forbidden two hyphens pattern
ro: șirul conține modelul de două cratime interzis

en: string start/ends with forbidden hyphen
ro: șirul începe/se termină cu o cratimă interzisă

en: string contains a forbidden leading combining character
ro: șirul conține un caracter de combinare de conducere interzis

en: string contains a disallowed character
ro: șirul conține un caracter nepermis

en: string contains a forbidden context-j character
ro: șirul conține un caracter de context-j interzis

en: string contains a context-j character with null rule
ro: șirul conține un caracter de context-j cu regula null

en: string contains a forbidden context-o character
ro: șirul conține un caracter de context-o interzis

en: string contains a context-o character with null rule
ro: șirul conține un caracter de context-o cu o regulă null

en: string contains unassigned code point
ro: șirul conține un punct de cod neatribuit

en: string has forbidden bi-directional properties
ro: șirul are proprietăți bi-direcționale interzise

en: domain label has forbidden dot (TR46)
ro: eticheta de domeniu are un punct interzis (TR46)

en: domain label has character forbidden in transitional mode (TR46)
ro: eticheta de domeniu are un caracter interzis în modul tranzițional (TR46)

en: domain label has character forbidden in non-transitional mode (TR46)
ro: eticheta de domeniu are un caracter interzis în modul non-tranzițional (TR46)

en: A-label roundtrip failed
ro: Traiectoria dus-întors cu eticheta A a eșuat

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Try `%s --help' for more information.
ro: Încercați „%s --help” pentru mai multe informații.

en: Usage: %s [OPTION]... [STRINGS]...
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNE]... [ȘIRURI]...

en: Internationalized Domain Name (IDNA2008) convert STRINGS, or standard input.
ro: Nume de domeniu internaționalizat (IDNA2008) convertește ȘIRURILE, sau intrarea standard.

en: Command line interface to the Libidn2 implementation of IDNA2008.
    
    All strings are expected to be encoded in the locale charset.
    
    To process a string that starts with `-', for example `-foo', use `--'
    to signal the end of parameters, as in `idn2 --quiet -- -foo'.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
ro: Interfața în linie de comandă la implementarea Libidn2 a IDNA2008.
    
    Toate șirurile sunt de așteptat să fie codate în setul de caractere de localizare.
    
    Pentru a procesa un șir care începe cu „-”, de exemplu „--foo”, utilizați „--”
    pentru a semnaliza sfârșitul parametrilor, ca în „idn2 --quiet -- -foo”.
    
    Argumentele obligatorii la opțiuni lungi sunt obligatorii și pentru opțiuni scurte.

en:   -h, --help                Print help and exit
      -V, --version             Print version and exit
ro:   -h, --help               Imprimă ajutorul și iese
      -V, --version            Imprimă versiunea și iese

en:   -d, --decode              Decode (punycode) domain name
      -l, --lookup              Lookup domain name (default)
      -r, --register            Register label
ro:   -d, --decode             Decodează numele de domeniu (punycode)
      -l, --lookup             Căutare nume de domeniu (predefinit)
      -r, --register           Înregistrează eticheta

en:   -T, --tr46t               Enable TR46 transitional processing
      -N, --tr46nt              Enable TR46 non-transitional processing
          --no-tr46             Disable TR46 processing
ro:   -T, --tr46t              Activează procesarea tranzițională TR46
      -N, --tr46nt             Activează procesarea non-tranzițională TR46
          --no-tr46            Dezactivează procesarea TR46

en:       --usestd3asciirules   Enable STD3 ASCII rules
          --no-alabelroundtrip  Disable A-label roundtrip for lookups
          --debug               Print debugging information
          --quiet               Silent operation
ro:       --usestd3asciirules  Activează regulile ASCII STD3
          --no-alabelroundtrip Dezactivează traiectoria dus-întors cu eticheta A pentru căutări
          --debug              Imprimă informațiile de depanare
          --quiet              Funcționare silențioasă

en: Charset: %s
ro: Set de caractere: %s

en: libiconv required for non-UTF-8 character encoding: %s
ro: libiconv este necesară pentru codificarea caracterelor non-UTF-8: %s

en: Type each input string on a line by itself, terminated by a newline character.
ro: Tastați fiecare şir de intrare pe o singură linie, terminată cu un caracter linie-nouă.

en: input error
ro: eroare de intrare
