libidn2 2.3.3 - en to sv translation catalogue (41 entries)

en: success
sv: lyckades

en: out of memory
sv: kan inte allokera minne

en: could not determine locale encoding format
sv: det gick inte att avgöra lokalt kodningsformat

en: could not convert string to UTF-8
sv: kunde inte konvertera sträng till UTF-8

en: string encoding error
sv: strängkodningsfel

en: string could not be NFC normalized
sv: sträng kunde inte NFC-normaliseras

en: string contains invalid punycode data
sv: sträng innehåller ogiltig punycode-data

en: punycode encoded data will be too large
sv: punycode-kodad data kommer att bli för stor

en: punycode conversion resulted in overflow
sv: punycode-konvertering resulterade i överspill

en: domain name longer than 255 characters
sv: domännamn längre än 255 tecken

en: domain label longer than 63 characters
sv: domänetikett längre än 63 tecken

en: input A-label is not valid
sv: indata A-etikett är inte giltig

en: input A-label and U-label does not match
sv: indata A-etikett och U-etikett matchar inte

en: string is not in Unicode NFC format
sv: strängen är inte i Unicode NFC-format

en: string contains forbidden two hyphens pattern
sv: sträng innehåller förbjudet tvåstrecksmönster

en: string start/ends with forbidden hyphen
sv: sträng börjar/slutar med förbjudet bindestreck

en: string contains a forbidden leading combining character
sv: sträng innehåller ett förbjudet inledande kombineringstecken

en: string contains a disallowed character
sv: sträng innehåller ett otillåtet tecken

en: string contains a forbidden context-j character
sv: sträng innehåller ett förbjudet kontext-j-tecken

en: string contains a context-j character with null rule
sv: sträng innehåller ett kontext-j-tecken med nullregel

en: string contains a forbidden context-o character
sv: sträng innehåller ett förbjudet kontext-o-tecken

en: string contains a context-o character with null rule
sv: sträng innehåller ett kontext-o-tecken med nullregel

en: string contains unassigned code point
sv: sträng innehåller otilldelade kodpunkter

en: string has forbidden bi-directional properties
sv: sträng har förbjudna dubbelriktade egenskaper

en: domain label has forbidden dot (TR46)
sv: domänetikett har förbjuden punkt (TR46)

en: domain label has character forbidden in transitional mode (TR46)
sv: domänetikett har förbjudet tecken i övergångsläge (TR46)

en: domain label has character forbidden in non-transitional mode (TR46)
sv: domänetikett har förbjudet tecken i icke-övergångsläge (TR46)

en: A-label roundtrip failed
sv: A-etikettrundtur misslyckades

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Prova ”%s --help” för mer information.

en: Usage: %s [OPTION]... [STRINGS]...
sv: Användning: %s [FLAGGA]… [STRÄNGAR]…

en: Internationalized Domain Name (IDNA2008) convert STRINGS, or standard input.
sv: Internationaliserat domännamn (IDNA2008) konverterar STRÄNGAR, eller standard in.

en: Command line interface to the Libidn2 implementation of IDNA2008.
    
    All strings are expected to be encoded in the locale charset.
    
    To process a string that starts with `-', for example `-foo', use `--'
    to signal the end of parameters, as in `idn2 --quiet -- -foo'.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
sv: Kommandoradsgränssnitt till Libidn2-implementationen av IDNA2008.
    
    Alla strängar förväntas vara kodade i den lokala teckenuppsättningen.
    
    För att bearbeta en sträng som börjar med ”-”, till exempel ”-foo”, använd ”--”
    för att signalera slut på parametrar, som i ”idn2 --quiet -- -foo”.
    
    Obligatoriska argument för långa flaggor är obligatoriska också för korta flaggor.

en:   -h, --help                Print help and exit
      -V, --version             Print version and exit
sv:   -h, --help                Skriv ut hjälp och avsluta
      -V, --version             Skriv ut version och avsluta

en:   -d, --decode              Decode (punycode) domain name
      -l, --lookup              Lookup domain name (default)
      -r, --register            Register label
sv:   -d, --decode              Avkoda (punycode) domännamn
      -l, --lookup              Slå upp domännamn (standard)
      -r, --register            Registrera etikett

en:   -T, --tr46t               Enable TR46 transitional processing
      -N, --tr46nt              Enable TR46 non-transitional processing
          --no-tr46             Disable TR46 processing
sv:   -T, --tr46t               Aktivera TR46-övergångshantering
      -N, --tr46nt              Aktivera TR46-ickeövergångshantering
          --no-tr46             Inaktivera TR46-hantering

en:       --usestd3asciirules   Enable STD3 ASCII rules
          --no-alabelroundtrip  Disable A-label roundtrip for lookups
          --debug               Print debugging information
          --quiet               Silent operation
sv:       --usestd3asciirules   Aktivera STD3 ASCII-regler
          --no-alabelroundtrip  Inaktivera A-etikettrundtur för uppslag
          --debug               Skriv ut felsökningsinformation
          --quiet               Tyst åtgärd

en: Charset: %s
sv: Teckenuppsättning: %s

en: libiconv required for non-UTF-8 character encoding: %s
sv: libiconv krävs för teckenkodning som inte är UTF-8: %s

en: Type each input string on a line by itself, terminated by a newline character.
sv: Skriv varje inmatningssträng på en egen rad, avslutad med nyradstecken.

en: input error
sv: indatafel
