kcmcddb - en to ar translation catalogue (24 entries)

en: Cache Locations
ar: مواقع المخبأة

en: Could not fetch mirror list.
ar: لم يستطع جلب القائمة .

en: Could Not Fetch
ar: لم يستطع الجلب

en: Select mirror
ar: انتقِ مرآة

en: Select one of these mirrors
ar: اختر واحدة من هذه المرايا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: HTTP
ar: ‏HTTP

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: CDDB
ar: ‏CDDB

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
ar: إعدادات CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
ar: ا&بحث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
ar: مكّن بحث MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
ar: مكّن بحث freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
ar: خادم Freedb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
ar: خادم Freedb:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
ar: اسم خادم ال CCDB المستخدم في البحث عن معلومات القرص المدمج

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
ar: المنفذ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
ar: المنفذ للاتصال بخادم الCDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
ar: &نقل:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
ar: نوع البحث الذي يفترض استخدامه في خادم CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
ar: اعرض قائمة ال&مرآة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
ar: أ&رسل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
ar: عنوان البريد الإلكترونى:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
ar: طريقة الإرسال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
ar: الخادم:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
ar: يستخدم ال سي سي دي بي ل جلب المعلومات مثل الفنان, العنوان و اسم الأغنية من القرص المدمج
