libkcddb - en to ar translation catalogue (185 entries)

en: Cache Locations
ar: مواقع الخبيئة

en: Could not fetch mirror list.
ar: لم يستطع جلب قائمة المرايا.

en: Could Not Fetch
ar: لم يستطع الجلب

en: Select mirror
ar: اختر مرآة

en: Select one of these mirrors
ar: اختر واحدة من هذه المرايا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: HTTP
ar: ‏HTTP

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: CDDB
ar: ‏CDDB

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
ar: إعدادات CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
ar: ا&بحث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
ar: مكّن بحث MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
ar: مكّن بحث freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
ar: خادم Freedb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
ar: خادم Freedb:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
ar: اسم خادم ال CCDB المستخدم في البحث عن معلومات القرص المدمج

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
ar: المنفذ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
ar: المنفذ للاتصال بخادم الCDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
ar: &نقل:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
ar: نوع البحث الذي يفترض استخدامه في خادم CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
ar: اعرض قائمة ال&مرآة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
ar: أ&رسل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
ar: عنوان البريد الإلكترونيّ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
ar: طريقة الإرسال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
ar: الخادم:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
ar: يستخدم ال سي سي دي بي ل جلب المعلومات مثل الفنان, العنوان و اسم الأغنية من القرص المدمج

en: Blues
ar: بلوز

en: Classical
ar: كلاسيكي

[ctx: music genre]
en: Country
ar: البلد

en: Data
ar: البيانات

en: Folk
ar: فولك

en: Jazz
ar: جاز

en: Miscellaneous
ar: متنوع

en: New Age
ar: عصر جديد

en: Reggae
ar: ريجي

en: Rock
ar: روك

en: Soundtrack
ar: معزوفة موسيقية

en: Unknown
ar: مجهول

en: A Cappella
ar: اكابلّا

en: Acid Jazz
ar: اسِد جاز

en: Acid Punk
ar: اسِد بانك

en: Acid
ar: اسيد

en: Acoustic
ar: سمعي

en: Alternative
ar: بديل

en: Alt. Rock
ar: Alt. روك

en: Ambient
ar: امبيانت

en: Anime
ar: انيمي

en: Avantgarde
ar: ريادي

en: Ballad
ar: أغنية شعبية

en: Bass
ar: باس

en: Beat
ar: ضربة

en: Bebop
ar: بيبوب

en: Big Band
ar: بيغ باند

en: Black Metal
ar: بلاك ميتال

en: Bluegrass
ar: بلوكراس

en: Booty Bass
ar: بوتي باس

en: BritPop
ar: بوب بريطاني

en: Cabaret
ar: كابريت

en: Celtic
ar: كلتي

en: Chamber Music
ar: موسيقى شامبر

en: Chanson
ar: أغنية

en: Chorus
ar: جوقة

en: Christian Gangsta Rap
ar: راب غانجستا مسيحي

en: Christian Rap
ar: راب مسيحي

en: Christian Rock
ar: روك مسيحي

en: Classic Rock
ar: روك كلاسيكي

en: Club-house
ar: نادي منزل

en: Club
ar: نادي

en: Comedy
ar: كوميديا

en: Contemporary Christian
ar: مسيحي معاصر

en: Crossover
ar: كرس اوفر

en: Cult
ar: كلت

en: Dance Hall
ar: قاعة الرقص

en: Dance
ar: رقص

en: Darkwave
ar: دارك وايف

en: Death Metal
ar: داث مِتال

en: Disco
ar: ديسكو

en: Dream
ar: دريم

en: Drum & Bass
ar: طبل & باس

en: Drum Solo
ar: سولو الطبل

en: Duet
ar: دويت

en: Easy Listening
ar: انصات سهل

en: Electronic
ar: إلكترُنك

en: Ethnic
ar: اثني

en: Eurodance
ar: يورودانس

en: Euro-House
ar: أوروبي-هاوس

en: Euro-Techno
ar: تيكنو-اوروبي

en: Fast-Fusion
ar: فيوجن-سريع

en: Folklore
ar: فولكلور

en: Folk/Rock
ar: فولك/روك

en: Freestyle
ar: أسلوب حر

en: Funk
ar: فانك

en: Fusion
ar: فيوجن

en: Game
ar: لعبة

en: Gangsta Rap
ar: راب كانكستا

en: Goa
ar: قُوا

en: Gospel
ar: قُصبل

en: Gothic Rock
ar: روك قوثي

en: Gothic
ar: كوثِك

en: Grunge
ar: كرانج

en: Hardcore
ar: هردكور

en: Hard Rock
ar: هارد روك

en: Heavy Metal
ar: هافي ميتال

en: Hip-Hop
ar: هيب-هوب

en: House
ar: هاوس

en: Humor
ar: المرح

en: Indie
ar: مستقل

en: Industrial
ar: صناعي

en: Instrumental Pop
ar: انسترومنتال بوب

en: Instrumental Rock
ar: انسترومنتال روك

en: Instrumental
ar: انسترمنتل

en: Jazz+Funk
ar: جاز+فانك

en: JPop
ar: جِبوب (بوب ياباني)

en: Jungle
ar: أدغال

en: Latin
ar: لاتيني

en: Lo-Fi
ar: لو-في

en: Meditative
ar: تأملي

en: Merengue
ar: ميرينجو

en: Metal
ar: معدن

en: Musical
ar: موسيقي

en: National Folk
ar: فولك محلي

en: Native American
ar: امريكي أصلي

en: Negerpunk
ar: بانك الغنج

en: New Wave
ar: نيو ويف

en: Noise
ar: نويْز

en: Oldies
ar: قديم

en: Opera
ar: أوبرا

en: Other
ar: أخرى

en: Polka
ar: بولكا

en: Polsk Punk
ar: بانك بولوني

en: Pop-Funk
ar: شعبي-فانك

en: Pop/Funk
ar: بوب/فونك

en: Pop
ar: شعبي

en: Porn Groove
ar: بورن جروف

en: Power Ballad
ar: أغنية شعبية قوية

en: Pranks
ar: برانكس

en: Primus
ar: بريموس

en: Progressive Rock
ar: بروكراسف روك

en: Psychedelic Rock
ar: بسيكودلِك روك

en: Psychedelic
ar: بسيكُدلِك

en: Punk Rock
ar: بونك روك

en: Punk
ar: بانك

en: R&B
ar: ر&ب

en: Rap
ar: راب

en: Rave
ar: رايف

en: Retro
ar: ريترو

en: Revival
ar: رِفايفِل

en: Rhythmic Soul
ar: صول ايقاعي

en: Rock & Roll
ar: روك & رول

en: Salsa
ar: صلصة

en: Samba
ar: سامبا

en: Satire
ar: ستير

en: Showtunes
ar: شاوتونز

en: Ska
ar: سكا

en: Slow Jam
ar: جام بطيء

en: Slow Rock
ar: روك بطيء

en: Sonata
ar: سوناتة

en: Soul
ar: صول

en: Sound Clip
ar: كليب غنائي

en: Southern Rock
ar: روك جنوبي

en: Space
ar: فضائي

en: Speech
ar: خطبة

en: Swing
ar: سوينغ

en: Symphonic Rock
ar: روك سيمفوني

en: Symphony
ar: سيمفونية

en: Synthpop
ar: سينثبوب

en: Tango
ar: تانجو

en: Techno-Industrial
ar: تيكنو-اندستريال

en: Techno
ar: تيكنو

en: Terror
ar: رعب

en: Thrash Metal
ar: ثرش معدني

en: Top 40
ar: الـ 40 الأوائل

en: Trailer
ar: مقطورة

en: Trance
ar: ترانس

en: Tribal
ar: قبلي

en: Trip-Hop
ar: تريب-هوب

en: Vocal
ar: فوكال

en: Success
ar: نجاح

en: Server error
ar: الخادم خطأ

en: Host not found
ar: المضيف غير موجود

en: No response
ar: لا إجابة

en: No record found
ar: لا تسجيل موجود

en: Multiple records found
ar: تسجيل متعدد موجود

en: Cannot save
ar: لا يستطيع الحفظ

en: Invalid category
ar: غير صحيح التصنيف

en: Unknown error
ar: خطأ مجهول

en: %1 (disc %2)
ar: ‏%1 (القرص %2)
