libkcddb - en to bs translation catalogue (160 entries)

en: Cache Locations
bs: Lokacije keševa

en: Could not fetch mirror list.
bs: Nisam mogao da dohvatim listu ogledala.

en: Could Not Fetch
bs: Nisam mogao da dobavim

en: Select mirror
bs: Izaberite ogledalo

en: Select one of these mirrors
bs: Izaberite jedno od ovih ogledala

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
bs: CDDB postavke

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
bs: &Potraga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
bs: Traži na MusicBrainzu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
bs: Traži na FreeDB‑u

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
bs: Server FreeDB‑a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
bs: Server FreeDB‑a:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
bs: Ime CDDB servera na kome će se tražiti informacije o disku.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
bs: Port za povezivanje na CDDB server.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
bs: Vrsta pogleda koja će biti obavljena na CDDB serveru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
bs: Prikaži listu &ogledala

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
bs: &Pošalji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
bs: Adresa e‑pošte:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
bs: Metod predavanja

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
bs: CDDB se koristi za dobavljanje informacija, kao što su ime izvođača, naslov i imena pjesama na CD-u

en: Blues
bs: Bluz

en: Classical
bs: Klasika

[ctx: music genre]
en: Country
bs: Kantri

en: Data
bs: Podaci

en: Jazz
bs: Džez

en: Miscellaneous
bs: Razno

en: New Age
bs: Nju ejdž

en: Reggae
bs: Rege

en: Rock
bs: Rok

en: Soundtrack
bs: Filmska

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: A Cappella
bs: A kapela

en: Acid Jazz
bs: Esid džez

en: Acid Punk
bs: Esid pank

en: Acid
bs: Esid

en: Acoustic
bs: Akustika

en: Alternative
bs: Alternativna

en: Alt. Rock
bs: Alt. rok

en: Ambient
bs: Ambijentalna

en: Avantgarde
bs: Avangarda

en: Ballad
bs: Balada

en: Bass
bs: Bas

en: Beat
bs: Bit

en: Big Band
bs: Big bend

en: Black Metal
bs: Blek metal

en: Bluegrass
bs: Blugras

en: Booty Bass
bs: Buti bas

en: BritPop
bs: Brit-pop

en: Cabaret
bs: Kabare

en: Celtic
bs: Keltska

en: Chamber Music
bs: Crkvena

en: Chanson
bs: Šansona

en: Chorus
bs: Hor

en: Christian Gangsta Rap
bs: Kršćanski gangsta-rep

en: Christian Rap
bs: Kršćanski rep

en: Christian Rock
bs: Kršćanski rok

en: Classic Rock
bs: Klasični rok

en: Club-house
bs: Klub-haus

en: Club
bs: Klub

en: Comedy
bs: Komedija

en: Contemporary Christian
bs: Savremena kršćanska

en: Crossover
bs: Krosover

en: Cult
bs: Kult

en: Dance Hall
bs: Dens hol

en: Dance
bs: Dens

en: Darkwave
bs: Darkvejv

en: Death Metal
bs: Det metal

en: Disco
bs: Disko

en: Dream
bs: Drim

en: Drum & Bass
bs: Dram & bas

en: Drum Solo
bs: Dram solo

en: Easy Listening
bs: Lahko slušanje

en: Electronic
bs: Elektronska

en: Ethnic
bs: Etno

en: Eurodance
bs: Eurodens

en: Euro-House
bs: Euro-haus

en: Euro-Techno
bs: Euro-tehno

en: Fast-Fusion
bs: Fest-fjužn

en: Folklore
bs: Folklor

en: Folk/Rock
bs: Folk/rok

en: Freestyle
bs: Slobodno

en: Funk
bs: Fank

en: Fusion
bs: Fjužn

en: Game
bs: Igra

en: Gangsta Rap
bs: Gengsta-rep

en: Gothic Rock
bs: Gotički rok

en: Gothic
bs: Gotička

en: Grunge
bs: Grandž

en: Hardcore
bs: Hardkor

en: Hard Rock
bs: Hard rok

en: Heavy Metal
bs: Hevi metal

en: Hip-Hop
bs: Hip-hop

en: House
bs: Haus

en: Indie
bs: Indi

en: Industrial
bs: Industrijska

en: Instrumental Pop
bs: Instrumentalni pop

en: Instrumental Rock
bs: Instrumentalni rok

en: Instrumental
bs: Instrumentalna

en: Jazz+Funk
bs: Džez+fank

en: JPop
bs: Džej-pop

en: Jungle
bs: Džangl

en: Latin
bs: Latinska

en: Lo-Fi
bs: Lo-faj

en: Meditative
bs: Meditativna

en: Merengue
bs: Merenge

en: Musical
bs: Mjuzikl

en: National Folk
bs: Nacionalni folk

en: Native American
bs: Indijanska

en: Negerpunk
bs: Negerpank

en: New Wave
bs: Novi val

en: Noise
bs: Buka

en: Oldies
bs: Starinske

en: Other
bs: Drugo

en: Polsk Punk
bs: Poljski pank

en: Pop-Funk
bs: Pop-fank

en: Pop/Funk
bs: Pop/fank

en: Porn Groove
bs: Porn-gruv

en: Power Ballad
bs: Moćna balada

en: Pranks
bs: Prenks

en: Progressive Rock
bs: Progresivni rok

en: Psychedelic Rock
bs: Psihodelični rok

en: Psychedelic
bs: Psihodelična

en: Punk Rock
bs: Pank-rok

en: Punk
bs: Pank

en: Rap
bs: Rep

en: Rave
bs: Rejv

en: Revival
bs: Rivajval

en: Rhythmic Soul
bs: Ritmični soul

en: Rock & Roll
bs: Rokenrol

en: Satire
bs: Satira

en: Showtunes
bs: Šoutjuns

en: Slow Jam
bs: Spori džem

en: Slow Rock
bs: Spori rok

en: Sound Clip
bs: Zvučni isječak

en: Southern Rock
bs: Južnjački rok

en: Space
bs: Spejs

en: Speech
bs: Govor

en: Swing
bs: Sving

en: Symphonic Rock
bs: Simfonijski rok

en: Symphony
bs: Simfonija

en: Synthpop
bs: Sintpop

en: Techno-Industrial
bs: Tehno-industrijska

en: Techno
bs: Tehno

en: Terror
bs: Teror

en: Thrash Metal
bs: Treš metal

en: Top 40
bs: Najboljih 40

en: Trailer
bs: Trejler

en: Trance
bs: Trens

en: Tribal
bs: Plemenska

en: Trip-Hop
bs: Trip-hop

en: Vocal
bs: Glasovna

en: Success
bs: Uspješno

en: Server error
bs: Greška servera

en: Host not found
bs: Host nije pronađen

en: No response
bs: Nema odgovora

en: No record found
bs: Zabilješka nije pronađena

en: Multiple records found
bs: Pronađeno više zabilješki

en: Cannot save
bs: Nemogu snimiti

en: Invalid category
bs: Pogrešna kategorija

en: Unknown error
bs: Nepoznata greška

en: %1 (disc %2)
bs: %1 (disk %2)
