kcmcddb - en to cs translation catalogue (19 entries)

en: Cache Locations
cs: Umístění mezipaměti

en: Could not fetch mirror list.
cs: Nelze získat seznam zrcadlících serverů.

en: Could Not Fetch
cs: Nelze stáhnout

en: Select mirror
cs: Vybrat zrcadlo

en: Select one of these mirrors
cs: Vyberte jedno ze zrcadel

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
cs: Nastavení CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
cs: Vyh&ledávání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
cs: Povolit vyhledávání v MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
cs: Povolit vyhledávání ve freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
cs: Server Freedb

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
cs: Název CDDB serveru pro vyhledání informací o CD.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
cs: Port na CDDB serveru, ke kterému se připojit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
cs: Pře&nos:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
cs: Typ vyhledání, který se má zkusit na CDDB serveru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
cs: Zobrazit sezna&m zrcadel

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
cs: Ode&slat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
cs: E-mailová adresa:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
cs: Metoda odeslání

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
cs: CDDB se používá pro získání informací o umělci, názvu nebo stopách na zvukovém CD.
