libkcddb - en to cs translation catalogue (87 entries)

en: Cache Locations
cs: Umístění mezipaměti

en: Could not fetch mirror list.
cs: Nelze získat seznam zrcadlících serverů.

en: Could Not Fetch
cs: Nelze stáhnout

en: Select mirror
cs: Vybrat zrcadlo

en: Select one of these mirrors
cs: Vyberte jedno ze zrcadel

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
cs: Nastavení CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
cs: Vyh&ledávání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
cs: Povolit vyhledávání v MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
cs: Povolit vyhledávání ve freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
cs: Server Freedb

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
cs: Název CDDB serveru pro vyhledání informací o CD.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
cs: Port na CDDB serveru, ke kterému se připojit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
cs: Pře&nos:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
cs: Typ vyhledání, který se má zkusit na CDDB serveru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
cs: Zobrazit sezna&m zrcadel

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
cs: Ode&slat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
cs: E-mailová adresa:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
cs: Metoda odeslání

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
cs: CDDB se používá pro získání informací o umělci, názvu nebo stopách na zvukovém CD.

en: Classical
cs: Klasika

en: Miscellaneous
cs: Různé

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Acoustic
cs: Akustická

en: Alternative
cs: Alternativní

en: Avantgarde
cs: Avantgarda

en: Ballad
cs: Balada

en: Cabaret
cs: Kabaret

en: Celtic
cs: Keltská

en: Chamber Music
cs: Komorní hudba

en: Chanson
cs: Šanson

en: Chorus
cs: Sbor

en: Christian Gangsta Rap
cs: Křesťanský gangsta rap

en: Christian Rap
cs: Křesťanský rap

en: Christian Rock
cs: Křesťanský rock

en: Classic Rock
cs: Klasický rock

en: Club
cs: Klubová

en: Comedy
cs: Komedie

en: Contemporary Christian
cs: Současná křesťanská

en: Disco
cs: Disko

en: Drum Solo
cs: Bubnové sólo

en: Easy Listening
cs: Lehký poslech

en: Electronic
cs: Elektronická

en: Ethnic
cs: Etnická

en: Folklore
cs: Folklór

en: Game
cs: Hra

en: Gothic Rock
cs: Gotický rock

en: Gothic
cs: Gotický

en: Indie
cs: Nezávislá

en: Industrial
cs: Industriál

en: Instrumental Pop
cs: Instrumentální pop

en: Instrumental Rock
cs: Instrumentální rock

en: Instrumental
cs: Instrumentální

en: Latin
cs: Latinsky

en: Meditative
cs: Meditační

en: Musical
cs: Muzikál

en: National Folk
cs: Národní folklór

en: Native American
cs: Původní americká

en: New Wave
cs: Nová vlna

en: Noise
cs: Šum

en: Other
cs: Jiné

en: Polsk Punk
cs: Polský punk

en: Progressive Rock
cs: Progresivní rock

en: Psychedelic Rock
cs: Psychedelický rock

en: Psychedelic
cs: Psychedelická

en: Rhythmic Soul
cs: Rytmický soul

en: Satire
cs: Satira

en: Slow Jam
cs: Pomalý jam

en: Slow Rock
cs: Pomalý rock

en: Sound Clip
cs: Zvuková ukázka

en: Southern Rock
cs: Jižanský rock

en: Space
cs: Vesmír

en: Speech
cs: Mluvené slovo

en: Symphonic Rock
cs: Symfonický rock

en: Symphony
cs: Symfonie

en: Techno-Industrial
cs: Techno-industriál

en: Tribal
cs: Domorodá

en: Vocal
cs: Vokální

en: Success
cs: Úspěch

en: Server error
cs: Chyba serveru

en: Host not found
cs: Hostitel nenalezen

en: No response
cs: Žádná odpověď

en: No record found
cs: Žádný záznam nenalezen

en: Multiple records found
cs: Nalezeno několik záznamů

en: Cannot save
cs: Nelze uložit

en: Invalid category
cs: Neplatná kategorie

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: %1 (disc %2)
cs: %1 (disk %2)
