kcmcddb - en to da translation catalogue (20 entries)

en: Cache Locations
da: Cache-steder

en: Could not fetch mirror list.
da: Kunne ikke hente liste over spejle.

en: Could Not Fetch
da: Kunne ikke hente

en: Select mirror
da: Vælg spejl

en: Select one of these mirrors
da: Vælg et af disse spejle

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
da: CDDB-indstillinger

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
da: Slå &op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
da: Aktivér MusicBrainz-opslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
da: Aktivér freedb-opslag

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
da: Freedb-server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
da: Freedb-server:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
da: Navn på CDDB-serveren der bruges til opslag om CD-information.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
da: Port der forbindes til på CDDB-server.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
da: &Overførsel:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
da: Type opslag der skal prøves på CDDB-serveren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
da: Vis &liste over spejle

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
da: &Indsend

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
da: E-mailadresse:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
da: Indsendelsesmetode

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
da: CDDB bruges til at få oplysninger såsom kunstner, titel og navne på sange i CD'er
