libkcddb - en to da translation catalogue (63 entries)

en: Cache Locations
da: Cache-steder

en: Could not fetch mirror list.
da: Kunne ikke hente liste over spejle.

en: Could Not Fetch
da: Kunne ikke hente

en: Select mirror
da: Vælg spejl

en: Select one of these mirrors
da: Vælg et af disse spejle

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
da: CDDB-indstillinger

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
da: Slå &op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
da: Aktivér MusicBrainz-opslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
da: Aktivér freedb-opslag

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
da: Freedb-server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
da: Freedb-server:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
da: Navn på CDDB-serveren der bruges til opslag af cd-information.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
da: Port der skal forbindes til på CDDB-serveren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
da: &Overførsel:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
da: Type opslag der skal prøves på CDDB-serveren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
da: Vis &liste over spejle

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
da: &Indsend

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
da: E-mailadresse:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
da: Indsendelsesmetode

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
da: CDDB bruges til at få oplysninger såsom kunstner, titel og navne på sange i cd'er

en: Classical
da: Klassisk

en: Miscellaneous
da: Forskelligt

en: Soundtrack
da: Lydspor

en: Unknown
da: Ukendt

en: Acoustic
da: Akustisk

en: Alternative
da: Alternativt

en: Bass
da: Bas

en: Celtic
da: Keltisk

en: Chamber Music
da: Kammermusik

en: Chorus
da: Kor

en: Classic Rock
da: Klassisk Rock

en: Comedy
da: Komedie

en: Cult
da: Kult

en: Drum & Bass
da: Tromme & bas

en: Drum Solo
da: Trommesolo

en: Easy Listening
da: Let at lytte til

en: Electronic
da: Elektronisk

en: Ethnic
da: Etnisk

en: Gothic Rock
da: Gotisk Rock

en: Gothic
da: Gotisk

en: Industrial
da: Industriel

en: Meditative
da: Meditativ

en: Native American
da: Indfødt amerikansk

en: Noise
da: Støj

en: Other
da: Andet

en: Progressive Rock
da: Progressiv Rock

en: Psychedelic Rock
da: Psykedelisk Rock

en: Psychedelic
da: Psykedelisk

en: Rhythmic Soul
da: Rytmisk Soul

en: Speech
da: Tale

en: Symphonic Rock
da: Symfonisk Rock

en: Symphony
da: Symfoni

en: Vocal
da: Vokal

en: Success
da: Succes

en: Server error
da: Serverfejl

en: Host not found
da: Vært ikke fundet

en: No response
da: Intet svar

en: No record found
da: Ingen post fundet

en: Multiple records found
da: Flere poster fundet

en: Cannot save
da: Kan ikke gemme

en: Invalid category
da: Ugyldig kategori

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: %1 (disc %2)
da: %1 (disk %2)
