kcmcddb - en to fa translation catalogue (22 entries)

en: Cache Locations
fa: محلهای نهانگاه

en: Could not fetch mirror list.
fa: فهرست آینه‌ای را نتوانست واکشی کند.

en: Could Not Fetch
fa: نتوانست واکشی کند

en: Select mirror
fa: برگزیدن آینه

en: Select one of these mirrors
fa: برگزیدن یکی از این آینه‌ها

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: HTTP
fa: قام

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
fa: تنظیمات CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
fa: &مراجعه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
fa: فعال‌سازی مراجعه MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
fa: فعال‌سازی مراجعه freedb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
fa: کارساز Freedb:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
fa: نام کارساز CDDB که برای مراجعه به اطلاعات دیسک فشرده استفاده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
fa: درگاه:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
fa: درگاه برای اتصال به کارساز CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
fa: &انتقال:‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
fa: نوع مراجعه‌ای که باید در کارساز CDDB امتحان شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
fa: نمایش فهرست &آینه‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
fa: &ارائه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
fa: نشانی رایانامه:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
fa: روش ارائه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
fa: کارساز:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
fa: CDDB برای دریافت اطلاعات مانند هنرمند، عنوان و نام ترانه‌های موجود در دیسک فشرده استفاده می‌شود
