libkcddb - en to fa translation catalogue (148 entries)

en: Blues
fa: جاز ملایم سیاهان

en: Classical
fa: کلاسیک

[ctx: music genre]
en: Country
fa: کشور

en: Data
fa: داده

en: Folk
fa: ملت

en: Jazz
fa: جاز

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: New Age
fa: عصر جدید

en: Reggae
fa: موسیقی رگه )نوعی موسیقی تند جامائیکایی(

en: Rock
fa: موسیقی راک

en: Soundtrack
fa: شیار صوتی

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Acid Jazz
fa: اسید جاز

en: Acid Punk
fa: اسید پانک

en: Acid
fa: اسید

en: Acoustic
fa: صوتی

en: Alternative
fa: متناوب

en: Alt. Rock
fa: Alt. موسیقی راک

en: Ambient
fa: فراگیر

en: Avantgarde
fa: پیشگامان

en: Ballad
fa: تصنیف

en: Bass
fa: صدای بم

en: Beat
fa: ضرب

en: Bebop
fa: پاپ

en: Big Band
fa: ارکستر بزرگ

en: Black Metal
fa: موسیقی بلک متال

en: Bluegrass
fa: آهنگ بلوگراس

en: Booty Bass
fa: خواننده باس غنایم

en: BritPop
fa: بریت پاپ

en: Cabaret
fa: کاباره

en: Celtic
fa: سلتی

en: Chamber Music
fa: موسیقی مجلسی

en: Chanson
fa: سرود

en: Chorus
fa: هم‌سرایان

en: Christian Gangsta Rap
fa: موسیقی رپ گانگستری مسیحی

en: Christian Rap
fa: موسیقی رپ مسیحی

en: Christian Rock
fa: موسیقی راک مسیحی

en: Classic Rock
fa: موسیقی راک کلاسیک

en: Club-house
fa: باشگاه - موسیقی هاوس

en: Club
fa: باشگاه

en: Comedy
fa: نمایش‌نامه طنز

en: Contemporary Christian
fa: مسیحیان معاصر

en: Crossover
fa: تغییر

en: Cult
fa: آیین دینی

en: Dance Hall
fa: تالار رقص

en: Dance
fa: رقص

en: Darkwave
fa: موج تیره

en: Death Metal
fa: دت متال

en: Disco
fa: دیسکو

en: Dream
fa: خواب و رؤیا

en: Drum & Bass
fa: طبل و باس

en: Drum Solo
fa: تک‌‌نوازی طبل

en: Duet
fa: دونوازی

en: Easy Listening
fa: گوش دادن آسان

en: Electronic
fa: الکترونیکی

en: Ethnic
fa: نژادی

en: Eurodance
fa: رقص اروپایی

en: Euro-House
fa: موسیقی هاوس - اروپایی

en: Euro-Techno
fa: تکنوی اروپایی

en: Fast-Fusion
fa: ادغام سریع

en: Folklore
fa: رسوم اجدادی

en: Folk/Rock
fa: موسیقی محلی/موسیقی راک

en: Freestyle
fa: سبک آزاد

en: Funk
fa: موسیقی تند

en: Fusion
fa: ادغام

en: Game
fa: بازی

en: Gangsta Rap
fa: موسیقی رپ گانگستری

en: Goa
fa: گوا

en: Gospel
fa: سرود مذهبی

en: Gothic Rock
fa: موسیقی راک گوتها

en: Gothic
fa: گوتیک

en: Grunge
fa: گرانگ

en: Hardcore
fa: هسته مرکزی

en: Hard Rock
fa: موسیقی هارد راک

en: Heavy Metal
fa: هوی متال

en: Hip-Hop
fa: هیپ هاپ

en: House
fa: موسیقی هاوس

en: Humor
fa: شوخ طبعی

en: Indie
fa: گروه موسیقی آزاد

en: Industrial
fa: صنعتی

en: Instrumental Pop
fa: موسیقی پاپ سازی

en: Instrumental Rock
fa: موسیقی راک سازی

en: Instrumental
fa: سازی

en: Jazz+Funk
fa: جاز+موسیقی تند

en: Jungle
fa: جنگل

en: Latin
fa: لاتین

en: Meditative
fa: متفکرانه

en: Metal
fa: متال

en: Musical
fa: موزیکال

en: National Folk
fa: توده ملی

en: Native American
fa: آمریکایی بومی

en: New Wave
fa: موج جدید

en: Noise
fa: سروصدا

en: Oldies
fa: چیزهای قدیمی

en: Opera
fa: اپرا

en: Other
fa: دیگر

en: Polka
fa: آهنگ پولکا

en: Polsk Punk
fa: موسیقی پانک Polsk

en: Pop-Funk
fa: موسیقی تند پاپ

en: Pop/Funk
fa: پاپ/موسیقی تند

en: Pop
fa: پاپ

en: Power Ballad
fa: تصنیف قدرت

en: Pranks
fa: شیطنتها

en: Primus
fa: چراغ پریموس

en: Progressive Rock
fa: موسیقی راک در حال ترقی

en: Psychedelic Rock
fa: موسیقی راک سرسام‌‌‌‌‌‌آور

en: Psychedelic
fa: سرسام‌آور

en: Punk Rock
fa: موسیقی راک پانک

en: Punk
fa: موسیقی پانک

en: Rap
fa: موسیقی رپ

en: Rave
fa: مجلس پر سروصدا

en: Retro
fa: رترو

en: Revival
fa: اجرای جدید

en: Rhythmic Soul
fa: موسیقی سول موزون

en: Rock & Roll
fa: راک اندرول

en: Salsa
fa: موسیقی سالسا

en: Samba
fa: موسیقی سامبا

en: Satire
fa: طنز و هجو

en: Showtunes
fa: آهنگهای شو

en: Slow Rock
fa: موسیقی راک آهسته

en: Sonata
fa: موسیقی سوناتا

en: Soul
fa: موسیقی سول

en: Sound Clip
fa: برش صوتی

en: Southern Rock
fa: موسیقی راک جنوبی

en: Space
fa: فضا

en: Speech
fa: سخن

en: Swing
fa: موسیقی سوئینگ

en: Symphonic Rock
fa: موسیقی راک سمفونی

en: Symphony
fa: سمفونی

en: Tango
fa: تانگو

en: Techno-Industrial
fa: تکنو - صنعتی

en: Techno
fa: تکنو

en: Terror
fa: وحشت

en: Thrash Metal
fa: ترش متال

en: Trailer
fa: پشت‌‌بند

en: Trance
fa: موسیقی ترنس

en: Tribal
fa: قبیله‌ای

en: Trip-Hop
fa: تریپ - هاپ

en: Vocal
fa: آوازی

en: Success
fa: موفقیت

en: Server error
fa: خطای کارساز

en: Host not found
fa: میزبان یافت نشد

en: No response
fa: بدون پاسخ

en: No record found
fa: ضبط یافت نشد

en: Multiple records found
fa: ضبط چند‌گانه یافت شد

en: Cannot save
fa: نمی‌توان ذخیره کرد

en: Invalid category
fa: دسته نامعتبر

en: Unknown error
fa: خطای ناشناخته
