libkcddb - en to fi translation catalogue (112 entries)

en: Cache Locations
fi: Välimuistisijainnit

en: Could not fetch mirror list.
fi: Peilipalvelinluetteloa ei saatu noudetuksi.

en: Could Not Fetch
fi: Ei voitu noutaa

en: Select mirror
fi: Valitse peilipalvelin

en: Select one of these mirrors
fi: Valitse yksi peilipalvelin

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
fi: CDDB-asetukset

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
fi: &Haku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
fi: Käytä MusicBrainz-hakua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
fi: Käytä freedb-hakua

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
fi: Freedb-palvelin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
fi: Freedb-palvelin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
fi: Sen CDDB-palvelimen nimi, jolta CD-tietoja etsitään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
fi: Portti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
fi: Portti, johon CDDB-palvelimessa yhdistetään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
fi: &Välitys:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
fi: Mitä hakutyyppiä CDDB-palvelimessa yritetään käyttää.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
fi: Näytä &peilipalvelimet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
fi: &Lähetä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
fi: Lähetystapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
fi: Palvelin:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
fi: CDDB:stä haetaan CD:n tietoja kuten artistin, albumin ja kappaleiden nimiä

en: Classical
fi: Klassinen

[ctx: music genre]
en: Country
fi: Kantri

en: Data
fi: Tiedot

en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

en: Soundtrack
fi: Ääniraita

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: A Cappella
fi: Cappella

en: Acoustic
fi: Akustinen

en: Alternative
fi: Vaihtoehtoinen

en: Alt. Rock
fi: Vaihtoehtoinen rock

en: Ambient
fi: Ympäröivä

en: Ballad
fi: Balladi

en: Chamber Music
fi: Kamarimusiikki

en: Chorus
fi: Kuoro

en: Christian Gangsta Rap
fi: Kristillinen gangsta rap

en: Christian Rap
fi: Kristillinen rap

en: Christian Rock
fi: Kristillinen rock

en: Classic Rock
fi: Klassinen rock

en: Comedy
fi: Komedia

en: Contemporary Christian
fi: Aikalainen kristillinen

en: Crossover
fi: Ylitys

en: Cult
fi: Kultti

en: Dance Hall
fi: Tanssisali

en: Dance
fi: Tanssi

en: Drum & Bass
fi: Rummut ja basso

en: Drum Solo
fi: Soolorumpu

en: Duet
fi: Duetto

en: Easy Listening
fi: Helposti kuunneltava

en: Electronic
fi: Elektroninen

en: Ethnic
fi: Etninen

en: Folklore
fi: Kansanmusiikki

en: Gangsta Rap
fi: Gangsta rap

en: Gothic Rock
fi: Goottirock

en: Gothic
fi: Gootti

en: Hard Rock
fi: Hard rock

en: Heavy Metal
fi: Hevimetalli

en: Hip-Hop
fi: Hiphop

en: Humor
fi: Huumori

en: Instrumental Pop
fi: Instrumentaalipoppi

en: Instrumental Rock
fi: Instrumentaalirock

en: Instrumental
fi: Instrumentaali

en: Latin
fi: Latino

en: Meditative
fi: Meditaatio

en: Metal
fi: Metalli

en: Musical
fi: Musikaali

en: National Folk
fi: Kansanmusiikki

en: Native American
fi: Amerikkalainen alkuasukas

en: Oldies
fi: Vanhat

en: Opera
fi: Ooppera

en: Other
fi: Muu

en: Polka
fi: Polkka

en: Polsk Punk
fi: Puolalainen punk

en: Porn Groove
fi: Pornogroove

en: Power Ballad
fi: Vahva balladi

en: Pranks
fi: Pilat

en: Progressive Rock
fi: Progressiivinen rock

en: Psychedelic Rock
fi: Psykedeelinen rock

en: Psychedelic
fi: Psykedeelinen

en: Punk Rock
fi: Punk rock

en: Rhythmic Soul
fi: Rytminen soul

en: Rock & Roll
fi: Rock and Roll

en: Satire
fi: Satiiri

en: Slow Jam
fi: Hidas jami

en: Slow Rock
fi: Hidas rokki

en: Sonata
fi: Sonaatti

en: Sound Clip
fi: Äänileike

en: Southern Rock
fi: Eteläinen rokki

en: Space
fi: Avaruus

en: Speech
fi: Puhe

en: Symphonic Rock
fi: Sinfoninen rock

en: Symphony
fi: Sinfonia

en: Synthpop
fi: Synteettinen pop

en: Techno-Industrial
fi: Industrial-tekno

en: Techno
fi: Tekno

en: Terror
fi: Terrori

en: Thrash Metal
fi: Thrash-metalli

en: Trailer
fi: Traileri

en: Tribal
fi: Alkuasukas

en: Trip-Hop
fi: Triphop

en: Vocal
fi: Vokaali

en: Success
fi: Onnistui

en: Server error
fi: Palvelinvirhe

en: Host not found
fi: Palvelinta ei löytynyt

en: No response
fi: Ei vastausta

en: No record found
fi: Tietuetta ei löytnyt

en: Multiple records found
fi: Löytyi useita tietueita

en: Cannot save
fi: Ei voitu tallentaa

en: Invalid category
fi: Virheellinen luokka

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: %1 (disc %2)
fi: %1 (levy %2)
