kcmcddb - en to fr translation catalogue (22 entries)

en: Cache Locations
fr: Emplacements du cache

en: Could not fetch mirror list.
fr: Impossible de télécharger la liste des miroirs.

en: Could Not Fetch
fr: Impossible de télécharger

en: Select mirror
fr: Sélectionnez un miroir

en: Select one of these mirrors
fr: Sélectionnez un de ces miroirs

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
fr: Configuration de CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
fr: &Rechercher

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
fr: Activer les recherches « MusicBrainz »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
fr: Activer les recherches avec Freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
fr: Serveur « Freedb »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
fr: Serveur de Freedb :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
fr: Nom du serveur CDDB utilisé pour les recherches d'informations sur les CD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
fr: Port :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
fr: Port de connexion au serveur CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
fr: &Transport :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
fr: Type de recherche à effectuer sur le serveur CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
fr: Afficher la liste des &miroirs

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
fr: &Soumettre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
fr: Adresse de courrier électronique :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
fr: Méthode de soumission

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
fr: Serveur :

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
fr: CDDB est utilisé pour obtenir des informations comme le nom de l'artiste, le titre et les noms des morceaux pour les CD.
