libkcddb - en to fr translation catalogue (95 entries)

en: Cache Locations
fr: Emplacements du cache

en: Could not fetch mirror list.
fr: Impossible d'obtenir la liste des miroirs.

en: Could Not Fetch
fr: Impossible de charger

en: Select mirror
fr: Sélectionnez un miroir

en: Select one of these mirrors
fr: Sélectionnez un miroir parmi ceux-ci

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
fr: Paramètres CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
fr: &Recherche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
fr: Activer la recherche « MusicBrainz »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
fr: Activer la recherche « Freedb »

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
fr: Serveur « Freedb »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
fr: Serveur « Freedb » :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
fr: Nom du serveur CDDB utilisé pour la recherche d'informations sur un CD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
fr: Port :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
fr: Port pour la connexion au serveur CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
fr: &Transport :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
fr: Type de recherche à tenter sur le serveur CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
fr: Afficher la liste des &miroirs

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
fr: &Soumettre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
fr: Courrier électronique :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
fr: Mode de soumission

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
fr: Serveur :

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
fr: CDDB est utilisé pour obtenir des informations sur l'artiste, le titre et les noms des chansons des CD.

en: Classical
fr: Classique

en: Data
fr: Données

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Soundtrack
fr: Musique de film

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Acoustic
fr: Acoustique

en: Ambient
fr: Ambiance

en: Avantgarde
fr: Avant garde

en: Ballad
fr: Ballade

en: Black Metal
fr: Black Métal

en: BritPop
fr: Pop Anglaise

en: Celtic
fr: Celtique

en: Chamber Music
fr: Musique de chambre

en: Chorus
fr: Chorale

en: Christian Gangsta Rap
fr: Gangsta rap chrétien

en: Christian Rap
fr: Rap chrétien

en: Christian Rock
fr: Rock chrétien

en: Classic Rock
fr: Rock classique

en: Comedy
fr: Comédie

en: Contemporary Christian
fr: Chrétien contemporain

en: Cult
fr: Culte

en: Death Metal
fr: Death Métal

en: Drum & Bass
fr: Drum et Bass

en: Easy Listening
fr: Facile à écouter

en: Electronic
fr: Électronique

en: Ethnic
fr: Ethnique

en: Folk/Rock
fr: Folk / Rock

en: Game
fr: Jeu

en: Gothic Rock
fr: Rock gothique

en: Gothic
fr: Gothique

en: Heavy Metal
fr: Heavy Métal

en: Humor
fr: Humour

en: Industrial
fr: Industriel

en: Instrumental Pop
fr: Pop instrumental

en: Instrumental Rock
fr: Rock instrumental

en: Jazz+Funk
fr: Jazz + Funk

en: Latin
fr: Latine

en: Meditative
fr: Méditative

en: Metal
fr: Métal

en: National Folk
fr: Folklore national

en: Native American
fr: Américain natif

en: Noise
fr: Bruit

en: Opera
fr: Opéra

en: Other
fr: Autre

en: Polsk Punk
fr: Punk polonais

en: Pop/Funk
fr: Pop / Funk

en: Power Ballad
fr: Power Ballade

en: Progressive Rock
fr: Rock progressif

en: Psychedelic Rock
fr: Rock psychédélique

en: Psychedelic
fr: Psychédélique

en: Retro
fr: Rétro

en: Revival
fr: Reprise

en: Rhythmic Soul
fr: Soul rythmique

en: Sonata
fr: Sonate

en: Sound Clip
fr: Clip Audio

en: Southern Rock
fr: Rock du Sud

en: Space
fr: Espace

en: Speech
fr: Parlé

en: Symphonic Rock
fr: Rock symphonique

en: Symphony
fr: Symphonie

en: Techno-Industrial
fr: Techno-Industriel

en: Thrash Metal
fr: Trash Métal

en: Vocal
fr: Chant

en: Success
fr: Succès

en: Server error
fr: Erreur du serveur

en: Host not found
fr: Hôte introuvable

en: No response
fr: Aucune réponse

en: No record found
fr: Aucun enregistrement trouvé

en: Multiple records found
fr: Enregistrements multiples trouvés

en: Cannot save
fr: Impossible d'enregistrer

en: Invalid category
fr: Catégorie non valable

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: %1 (disc %2)
fr: %1 (disque « %2 »)
