libkcddb - en to he translation catalogue (151 entries)

en: Blues
he: בלוז

en: Classical
he: קלאסי

[ctx: music genre]
en: Country
he: קאנטרי

en: Data
he: מידע

en: Folk
he: עממי

en: Jazz
he: ג'אז

en: Miscellaneous
he: שונות

en: New Age
he: העידן החדש

en: Reggae
he: רגאיי

en: Rock
he: רוק

en: Soundtrack
he: פסקול

en: Unknown
he: לא ידוע

en: A Cappella
he: א-קפלה

en: Acid Jazz
he: אסיד ג'אז

en: Acid Punk
he: אסיד פאנק

en: Acid
he: אסיד

en: Acoustic
he: אקוסטי

en: Alternative
he: אלטרנטיבי

en: Alt. Rock
he: רוק אלטרנטיבי

en: Ambient
he: אמביאנט

en: Anime
he: אנימה

en: Avantgarde
he: אוונגרד

en: Ballad
he: בלדה

en: Bass
he: באס

en: Beat
he: מקצב

en: Bebop
he: ביבופ

en: Big Band
he: ביג באנד

en: Black Metal
he: מטאל שחור

en: Bluegrass
he: בלו־גראס

en: BritPop
he: פופ בריטי

en: Cabaret
he: קברט

en: Celtic
he: קלטי

en: Chamber Music
he: מוזיקה קאמרית

en: Chanson
he: שנסון

en: Chorus
he: מקהלה

en: Christian Gangsta Rap
he: ראפ כנופיות נוצרי

en: Christian Rap
he: ראפ נוצרי

en: Christian Rock
he: רוק נוצרי

en: Classic Rock
he: רוק קלאסי

en: Club-house
he: קלאב-האוס

en: Club
he: קלאב

en: Comedy
he: קומדיה

en: Contemporary Christian
he: נוצרי עכשווי

en: Cult
he: מוזיקת פולחן

en: Dance Hall
he: אולם ריקודים

en: Dance
he: דאנס

en: Death Metal
he: דת' מטאל

en: Disco
he: דיסקו

en: Dream
he: חלום

en: Drum & Bass
he: באס ותופים

en: Drum Solo
he: סולו תופים

en: Duet
he: דואט

en: Easy Listening
he: שירים קלילים

en: Electronic
he: אלקטרוני

en: Ethnic
he: אתני

en: Eurodance
he: דאנס ארופאי

en: Euro-House
he: האוס ארופאי

en: Euro-Techno
he: טכנו ארופאי

en: Folklore
he: פולקלור

en: Folk/Rock
he: עממי/רוק

en: Freestyle
he: סגנון חופשי

en: Funk
he: פ'אנק

en: Fusion
he: פיוז'ן

en: Game
he: משחק

en: Gangsta Rap
he: ראפ כנופיות

en: Goa
he: גואה

en: Gospel
he: גוספל

en: Gothic Rock
he: רוק גותי

en: Gothic
he: גותי

en: Grunge
he: גראנג'

en: Hardcore
he: הארדקורד

en: Hard Rock
he: רוק כבד

en: Heavy Metal
he: האבי מטאל

en: Hip-Hop
he: היפ־הופ

en: House
he: האוס

en: Humor
he: הומור

en: Indie
he: אינדי

en: Industrial
he: תעשייתי

en: Instrumental Pop
he: פופ כלי

en: Instrumental Rock
he: רוק כלי

en: Instrumental
he: כלית

en: Jazz+Funk
he: ג'אז ופ'אנק

en: Jungle
he: ג'ונגל

en: Latin
he: לטיני

en: Lo-Fi
he: לו פיי

en: Meditative
he: מדיטאטיבי

en: Merengue
he: מרנגה

en: Metal
he: מטאל

en: Musical
he: מחזות זמר

en: National Folk
he: עממי מקומי

en: Native American
he: אינדיאני

en: Negerpunk
he: פאנק כושי

en: New Wave
he: הגל החדש

en: Noise
he: רעש

en: Oldies
he: ישנים

en: Opera
he: אופרה

en: Other
he: אחר

en: Polka
he: פולקה

en: Polsk Punk
he: פאנק פולני

en: Pop-Funk
he: פופ־פ'אנק

en: Pop/Funk
he: פופ/פ'אנק

en: Pop
he: פופ

en: Pranks
he: קונדס

en: Primus
he: ראשון במעלה

en: Progressive Rock
he: רוק מתקדם

en: Psychedelic Rock
he: רוק פסיכדלי

en: Psychedelic
he: פסיכדלי

en: Punk Rock
he: פאנק רוק

en: Punk
he: פאנק

en: R&B
he: רית'ם אנד בלוז

en: Rap
he: ראפ

en: Rave
he: רייב

en: Retro
he: רטרו

en: Rhythmic Soul
he: נשמה קיצבית

en: Rock & Roll
he: רוק אנד רול

en: Salsa
he: סלסה

en: Samba
he: סמבה

en: Satire
he: סאטירה

en: Ska
he: סקא

en: Slow Jam
he: ג'אם איטי

en: Slow Rock
he: רוק איטי

en: Sonata
he: סונטה

en: Soul
he: נשמה

en: Sound Clip
he: קטע שמע

en: Southern Rock
he: רוק דרומי

en: Space
he: חלל

en: Speech
he: נאום

en: Swing
he: סווינג

en: Symphonic Rock
he: רוק סימפוני

en: Symphony
he: סימפוניה

en: Synthpop
he: פופ מסונטז

en: Tango
he: טנגו

en: Techno-Industrial
he: טכנו תעשייתי

en: Techno
he: טכנו

en: Terror
he: טרור

en: Thrash Metal
he: ת'ראש מטאל

en: Top 40
he: 40 הראשונים

en: Trailer
he: קדם־סרט

en: Trance
he: טראנס

en: Tribal
he: שבטי

en: Trip-Hop
he: טריפ־הופ

en: Vocal
he: קולי

en: Success
he: הצלחה

en: Server error
he: שגיאת שרת

en: Host not found
he: שרת מארח לא נמצא

en: No response
he: אין תגובה

en: No record found
he: לא נמצאה רשומה

en: Multiple records found
he: נמצאו רשומות מרובות

en: Cannot save
he: אין אפשרות לשמור

en: Invalid category
he: קטגוריה לא תקינה

en: Unknown error
he: שגיאה לא ידועה
