kcmcddb - en to hi translation catalogue (23 entries)

en: Cache Locations
hi: कैश स्थान

en: Could not fetch mirror list.
hi: मिरर सूची प्राप्त नहीं कर सका

en: Could Not Fetch
hi: प्राप्त नहीं कर सका

en: Select mirror
hi: मिरर चुनें

en: Select one of these mirrors
hi: इनमें से कोई एक मिरर चुनें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: HTTP
hi: एचटीटीपी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: CDDB
hi: सीडीडीबी

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
hi: सीडीडीबी विन्यास

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
hi: तलाशें (&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
hi: म्यूज़िक-ब्रेन्ज़ लुकअप सक्षम करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
hi: फ्रीडीबी लुकअप सक्षम करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
hi: फ्रीडीबी सर्वर:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
hi: सीडीडीबी सर्वर का नाम जो कि सीडी जानकारी देखने के उपयोग में आती है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
hi: पोर्टः

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
hi: सडीडीबी सर्वर में जुड़ने का पोर्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
hi: ट्रांसपोर्ट: (&T)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
hi: तलाश का प्रकार जो सीडीडीबी सर्वर पर कोशिश किए जाएंगे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
hi: मिरर सूची दिखाएँ (&M)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
hi: जमा करें (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
hi: ई-मेल पताः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
hi: सबमिट विधि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
hi: सर्वरः

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
hi: सीडीडीबी सीडी में से कलाकार, शीर्षक तथा गानों के नाम इत्यादि जानकारी लाता है.
