libkcddb - en to hi translation catalogue (159 entries)

en: Blues
hi: ब्लूज़

en: Classical
hi: शास्त्रीय

[ctx: music genre]
en: Country
hi: देश

en: Data
hi: डाटा

en: Folk
hi: फॉक

en: Jazz
hi: ज़ैज

en: Miscellaneous
hi: विविध

en: New Age
hi: न्यू-एज

en: Reggae
hi: रेग्गे

en: Rock
hi: रॉक

en: Soundtrack
hi: साउन्ड-ट्रैक

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: A Cappella
hi: ए कप्पेल्ला

en: Acid Jazz
hi: एसिड ज़ैज

en: Acid Punk
hi: एसिड पंक

en: Acid
hi: एसिड

en: Acoustic
hi: ध्वनिक

en: Alternative
hi: वैकल्पिक

en: Alt. Rock
hi: आल्ट. रॉक

en: Ambient
hi: एम्बिएंट

en: Anime
hi: एनीम

en: Avantgarde
hi: एवांतगर्दे

en: Ballad
hi: बालाड

en: Bass
hi: बास

en: Beat
hi: बीट

en: Bebop
hi: बेबॉप

en: Big Band
hi: बिग बैण्ड

en: Black Metal
hi: ब्लेक मेटल

en: Bluegrass
hi: ब्लूग्रास

en: Booty Bass
hi: बूटी बास

en: BritPop
hi: ब्रिट-पॉप

en: Cabaret
hi: कैबरे

en: Celtic
hi: सेल्टिक

en: Chamber Music
hi: चेम्बर संगीत

en: Chanson
hi: चैनसन

en: Chorus
hi: कोरस

en: Christian Gangsta Rap
hi: क्रिश्चियन गैगस्ता रैप

en: Christian Rap
hi: क्रिश्चियन रैप

en: Christian Rock
hi: क्रिश्चियन रॉक

en: Classic Rock
hi: शास्त्रीय रॉक

en: Club-house
hi: क्लब-हाउस

en: Club
hi: क्लब

en: Comedy
hi: कॉमेडी

en: Contemporary Christian
hi: समकालीन क्रिश्चियन

en: Crossover
hi: क्रासओवर

en: Cult
hi: कल्ट

en: Dance Hall
hi: डांस हाल

en: Dance
hi: डांस

en: Darkwave
hi: डार्कवेव

en: Death Metal
hi: डेथ मेटल

en: Disco
hi: डिस्को

en: Dream
hi: ड्रीम

en: Drum & Bass
hi: ड्रम व बास

en: Drum Solo
hi: ड्रम सोलो

en: Duet
hi: युगल गीत

en: Easy Listening
hi: आसान संगीत

en: Electronic
hi: इलेक्ट्रॉनिक

en: Ethnic
hi: एथनिक

en: Eurodance
hi: यूरोडान्स

en: Euro-House
hi: यूरो-हाउस

en: Euro-Techno
hi: यूरो-टेक्नो

en: Fast-Fusion
hi: फास्ट-फ्यूज़न

en: Folklore
hi: फॉकलोर

en: Folk/Rock
hi: फॉक/ रॉक

en: Freestyle
hi: फ्रीस्टाइल

en: Funk
hi: फंक

en: Fusion
hi: फ्यूज़न

en: Game
hi: खेल

en: Gangsta Rap
hi: गैगस्ता रैप

en: Goa
hi: गोवा

en: Gospel
hi: गॉस्पेल

en: Gothic Rock
hi: गोथिक रॉक

en: Gothic
hi: गोथिक

en: Grunge
hi: ग्रंग

en: Hardcore
hi: हार्डकोर

en: Hard Rock
hi: हार्ड रॉक

en: Heavy Metal
hi: हैवी मेटल

en: Hip-Hop
hi: हिप-हॉप

en: House
hi: घर

en: Humor
hi: ह्यूमर

en: Indie
hi: इंडी

en: Industrial
hi: इंडस्ट्रीयल

en: Instrumental Pop
hi: इंस्ट्रूमेंटल पॉप

en: Instrumental Rock
hi: इंस्ट्रूमेंटल रॉक

en: Instrumental
hi: इंस्ट्रूमेंटल

en: Jazz+Funk
hi: ज़ैज+फंक

en: JPop
hi: जे-पॉप

en: Jungle
hi: जंगल

en: Latin
hi: लातिन

en: Lo-Fi
hi: लो-फाई

en: Meditative
hi: मेडिएटिव

en: Merengue
hi: मेरेंग्यू

en: Metal
hi: मेटल

en: Musical
hi: संगीतमय

en: National Folk
hi: राष्ट्रीय लोक संगीत

en: Native American
hi: नेटिव अमेरिकी

en: Negerpunk
hi: नेगर-पंक

en: New Wave
hi: न्यू वेव

en: Noise
hi: नॉइज़

en: Oldies
hi: ओल्डीज़

en: Opera
hi: ऑपेरा

en: Other
hi: अन्य

en: Polka
hi: पोल्का

en: Polsk Punk
hi: पॉल्स्क पंक

en: Pop-Funk
hi: पॉप-फंक

en: Pop/Funk
hi: पॉप/फंक

en: Pop
hi: पॉप

en: Porn Groove
hi: पॉर्न ग्रूव

en: Power Ballad
hi: पॉवर बालाड

en: Pranks
hi: प्रैंक्स

en: Primus
hi: प्राइमस

en: Progressive Rock
hi: प्रगतिशील रॉक

en: Psychedelic Rock
hi: साइकेडेलिक रॉक

en: Psychedelic
hi: साइकेडेलिक

en: Punk Rock
hi: पंक रॉक

en: Punk
hi: पंक

en: Rap
hi: रैप

en: Rave
hi: रैव

en: Retro
hi: रीट्रो

en: Revival
hi: रिवाइवल

en: Rhythmic Soul
hi: रिदमिक सॉल

en: Rock & Roll
hi: रॉक व रोल

en: Salsa
hi: साल्सा

en: Samba
hi: साम्बा

en: Satire
hi: सेटॉयर

en: Showtunes
hi: शो-ट्यून्स

en: Ska
hi: स्का

en: Slow Jam
hi: स्लो जैम

en: Slow Rock
hi: स्लो रॉक

en: Sonata
hi: सोनॉटा

en: Soul
hi: सॉल

en: Sound Clip
hi: ध्वनि क्लिप

en: Southern Rock
hi: सदर्न रॉक

en: Space
hi: खाली जगह

en: Speech
hi: स्पीच

en: Swing
hi: स्विंग

en: Symphonic Rock
hi: सिम्फनी रॉक

en: Symphony
hi: सिम्फनी

en: Synthpop
hi: सिंथ-पॉप

en: Tango
hi: टैंगो

en: Techno-Industrial
hi: टेक्नो-इंडस्ट्रियल

en: Techno
hi: टेक्नो

en: Terror
hi: टेरर

en: Thrash Metal
hi: थ्रेश मेटल

en: Top 40
hi: टॉप 40

en: Trailer
hi: ट्रेलर

en: Trance
hi: ट्रैंस

en: Tribal
hi: आदिवासी

en: Trip-Hop
hi: ट्रिप-हॉप

en: Vocal
hi: वोकल

en: Success
hi: सफलता

en: Server error
hi: सर्वर त्रुटि

en: Host not found
hi: होस्ट नहीं मिला

en: No response
hi: कोई प्रतिक्रिया नहीं

en: No record found
hi: कोई रेकार्ड नहीं मिला.

en: Multiple records found
hi: बहुत से रेकार्ड मिले

en: Cannot save
hi: सहेज नहीं सका

en: Invalid category
hi: अवैध वर्ग

en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि
