libkcddb - en to hne translation catalogue (159 entries)

en: Blues
hne: ब्लूज

en: Classical
hne: सास्त्रीय

[ctx: music genre]
en: Country
hne: देस

en: Data
hne: डाटा

en: Folk
hne: फाक

en: Jazz
hne: जैज

en: Miscellaneous
hne: विविध

en: New Age
hne: न्यू-एज

en: Reggae
hne: रेग्गे

en: Rock
hne: राक

en: Soundtrack
hne: साउन्ड-ट्रैक

en: Unknown
hne: अग्यात

en: A Cappella
hne: ए कप्पेल्ला

en: Acid Jazz
hne: एसिड जैज

en: Acid Punk
hne: एसिड पंक

en: Acid
hne: एसिड

en: Acoustic
hne: अवाजक

en: Alternative
hne: वैकल्पिक

en: Alt. Rock
hne: आल्ट. राक

en: Ambient
hne: एम्बियंट

en: Anime
hne: एनीम

en: Avantgarde
hne: एवांतगर्दे

en: Ballad
hne: बालाड

en: Bass
hne: बास

en: Beat
hne: बीट

en: Bebop
hne: बेबाप

en: Big Band
hne: बिग बैन्ड

en: Black Metal
hne: ब्लेक मेटल

en: Bluegrass
hne: ब्लूग्रास

en: Booty Bass
hne: बूटी बास

en: BritPop
hne: ब्रिट-पाप

en: Cabaret
hne: कैबरे

en: Celtic
hne: सेल्टिक

en: Chamber Music
hne: चेम्बर संगीत

en: Chanson
hne: चैनसन

en: Chorus
hne: कोरस

en: Christian Gangsta Rap
hne: क्रिस्चियन गैगस्ता रैप

en: Christian Rap
hne: क्रिस्चियन रैप

en: Christian Rock
hne: क्रिस्चियन राक

en: Classic Rock
hne: सास्त्रीय राक

en: Club-house
hne: क्लब-हाउस

en: Club
hne: क्लब

en: Comedy
hne: कामेडी

en: Contemporary Christian
hne: समकालीन क्रिस्चियन

en: Crossover
hne: क्रासओवर

en: Cult
hne: कल्ट

en: Dance Hall
hne: डांस हाल

en: Dance
hne: डांस

en: Darkwave
hne: डार्कवेव

en: Death Metal
hne: डेथ मेटल

en: Disco
hne: डिस्को

en: Dream
hne: ड्रीम

en: Drum & Bass
hne: ड्रम अउ बास

en: Drum Solo
hne: ड्रम सोलो

en: Duet
hne: युगल गीत

en: Easy Listening
hne: आसान संगीत

en: Electronic
hne: इलेक्ट्रानिक

en: Ethnic
hne: एथनिक

en: Eurodance
hne: यूरोडान्स

en: Euro-House
hne: यूरो-हाउस

en: Euro-Techno
hne: यूरो-टेक्नो

en: Fast-Fusion
hne: फास्ट-फ्यूजन

en: Folklore
hne: फाकलोर

en: Folk/Rock
hne: फाक/ राक

en: Freestyle
hne: फ्रीस्टाइल

en: Funk
hne: फंक

en: Fusion
hne: फ्यूजन

en: Game
hne: खेल

en: Gangsta Rap
hne: गैगस्ता रैप

en: Goa
hne: गोवा

en: Gospel
hne: गास्पेल

en: Gothic Rock
hne: गोथिक राक

en: Gothic
hne: गोथिक

en: Grunge
hne: ग्रंग

en: Hardcore
hne: हार्डकोर

en: Hard Rock
hne: हार्ड राक

en: Heavy Metal
hne: हेवी मेटल

en: Hip-Hop
hne: हिप-हाप

en: House
hne: घर

en: Humor
hne: ह्यूमर

en: Indie
hne: इंडी

en: Industrial
hne: इंडस्ट्रीयल

en: Instrumental Pop
hne: इंस्ट्रूमेंटल पाप

en: Instrumental Rock
hne: इंस्ट्रूमेंटल राक

en: Instrumental
hne: इंस्ट्रूमेंटल

en: Jazz+Funk
hne: जैज+फंक

en: JPop
hne: जे-पाप

en: Jungle
hne: जंगल

en: Latin
hne: लातिन

en: Lo-Fi
hne: लो-फाई

en: Meditative
hne: मेडिएटिव

en: Merengue
hne: मेरेंग्यू

en: Metal
hne: मेटल

en: Musical
hne: संगीतमय

en: National Folk
hne: रास्ट्रीय लोक संगीत

en: Native American
hne: नेटिव अमेरिकी

en: Negerpunk
hne: नेगर-पंक

en: New Wave
hne: न्यू वेव

en: Noise
hne: नाइज

en: Oldies
hne: ओल्डीज

en: Opera
hne: ओपेरा

en: Other
hne: अन्य

en: Polka
hne: पोल्का

en: Polsk Punk
hne: पाल्स्क पंक

en: Pop-Funk
hne: पाप-फंक

en: Pop/Funk
hne: पाप/फंक

en: Pop
hne: पाप

en: Porn Groove
hne: पार्न ग्रूव

en: Power Ballad
hne: पावर बालाड

en: Pranks
hne: प्रैंक्स

en: Primus
hne: प्राइमस

en: Progressive Rock
hne: प्रगतिसील राक

en: Psychedelic Rock
hne: साइकेडेलिक राक

en: Psychedelic
hne: साइकेडेलिक

en: Punk Rock
hne: पंक राक

en: Punk
hne: पंक

en: Rap
hne: रैप

en: Rave
hne: रैव

en: Retro
hne: रीट्रो

en: Revival
hne: रिवाइवल

en: Rhythmic Soul
hne: रिदमिक साल

en: Rock & Roll
hne: राक अउ रोल

en: Salsa
hne: साल्सा

en: Samba
hne: साम्बा

en: Satire
hne: सेटायर

en: Showtunes
hne: सो-ट्यून्स

en: Ska
hne: स्का

en: Slow Jam
hne: स्लो जैम

en: Slow Rock
hne: स्लो राक

en: Sonata
hne: सोनाटा

en: Soul
hne: साल

en: Sound Clip
hne: अवाज क्लिप

en: Southern Rock
hne: सदर्न राक

en: Space
hne: खाली जगह

en: Speech
hne: स्पीच

en: Swing
hne: स्विंग

en: Symphonic Rock
hne: सिम्फनी राक

en: Symphony
hne: सिम्फनी

en: Synthpop
hne: सिंथ-पाप

en: Tango
hne: टैंगो

en: Techno-Industrial
hne: टेक्नो-इंडस्ट्रियल

en: Techno
hne: टेक्नो

en: Terror
hne: टेरर

en: Thrash Metal
hne: थ्रेस मेटल

en: Top 40
hne: टाप 40

en: Trailer
hne: ट्रेलर

en: Trance
hne: ट्रैंस

en: Tribal
hne: आदिवासी

en: Trip-Hop
hne: ट्रिप-हाप

en: Vocal
hne: वोकल

en: Success
hne: सफलता

en: Server error
hne: सर्वर गलती

en: Host not found
hne: होस्ट नइ मिलिस

en: No response
hne: कोई प्रतिकिरिया नइ

en: No record found
hne: कोई रेकार्ड नइ मिलिस.

en: Multiple records found
hne: बहुत से रेकार्ड मिले

en: Cannot save
hne: सहेज नइ सकिस

en: Invalid category
hne: अवैध वर्ग

en: Unknown error
hne: अग्यात गलती
