KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (21 entries)

en: Cache Locations
hu: Másodlagos helyek (cache)

en: Could not fetch mirror list.
hu: Nem sikerült letölteni a tükrök listáját.

en: Could Not Fetch
hu: Nem sikerült a letöltés

en: Select mirror
hu: Tükör kiválasztása

en: Select one of these mirrors
hu: Válasszon egyet a tükrök közül

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
hu: CDDB-beállítások

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
hu: Lekér&dezés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
hu: Keresés a MusicBrainzen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
hu: Keresés a Freedb-n

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
hu: Freedb-kiszolgáló

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
hu: Freedb-kiszolgáló:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
hu: A CD-adatok lekérdezéséhez használt CDDB-kiszolgáló neve.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
hu: A CDDB-kiszolgáló portszáma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
hu: &Transzport:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
hu: A CDDB-kiszolgálón végrehajtandó lekérdezés típusa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
hu: A tükrök listájának meg&jelenítése

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
hu: El&küldés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
hu: E-mail cím:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
hu: Elküldési mód

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
hu: Kiszolgáló:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
hu: A CDDB segítségével lekérdezhetők a CD-lemezen levő számok előadójának neve, a számok és az album címei stb.
