KDE 4.0 - en to hu translation catalogue (125 entries)

en: Cache Locations
hu: Gyorsítótárhelyek

en: Could not fetch mirror list.
hu: Nem sikerült letölteni a tükörszerverek listáját.

en: Could Not Fetch
hu: Nem sikerült letölteni

en: Select mirror
hu: Válasszon tükörszervert

en: Select one of these mirrors
hu: Válassza ki az alábbi tükörszerverek egyikét

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
hu: CDDB beállítások

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
hu: &Keresés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
hu: MusicBrainz keresés bekapcsolása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
hu: freedb keresés bekapcsolása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
hu: Freedb kiszolgáló

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
hu: Freedb kiszolgáló:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
hu: A CD-információk letöltéséhez használt CDDB kiszolgáló neve.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
hu: A CDDB kiszolgáló portja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
hu: Á&tvitel:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
hu: A CDDB kiszolgálón használni kívánt keresési mód.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
hu: Tükörszerverek listájának &megjelenítése

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
hu: &Elküldés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
hu: E-mail cím:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
hu: Küldési mód

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
hu: Kiszolgáló:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
hu: A CDDB-t zenei CD-k információinak letöltésére használják, mint például előadó, cím és dalnév.

en: Classical
hu: Klasszikus

en: Data
hu: Adat

en: Folk
hu: Népzene

en: Miscellaneous
hu: Egyéb

en: Soundtrack
hu: Filmzene

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Acid Jazz
hu: Acid jazz

en: Acid Punk
hu: Acid punk

en: Acoustic
hu: Akusztikus

en: Alternative
hu: Alternatív

en: Alt. Rock
hu: Alternatív rock

en: Ambient
hu: Ambiens

en: Avantgarde
hu: Avantgard

en: Ballad
hu: Ballada

en: Bass
hu: Basszus

en: Big Band
hu: Big band

en: Black Metal
hu: Black metal

en: Booty Bass
hu: Booty bass

en: BritPop
hu: Britpop

en: Cabaret
hu: Kabaré

en: Celtic
hu: Kelta

en: Chamber Music
hu: Kamarazene

en: Chanson
hu: Sanzon

en: Chorus
hu: Kórus

en: Christian Gangsta Rap
hu: Keresztény gangsta rap

en: Christian Rap
hu: Keresztény rap

en: Christian Rock
hu: Keresztény rock

en: Classic Rock
hu: Klasszikus rock

en: Comedy
hu: Vígjáték

en: Contemporary Christian
hu: Kortárs keresztény

en: Cult
hu: Kultikus

en: Dance Hall
hu: Dance hall

en: Dance
hu: Tánczene

en: Death Metal
hu: Death metal

en: Drum & Bass
hu: Drum & bass

en: Drum Solo
hu: Dobszóló

en: Duet
hu: Duett

en: Easy Listening
hu: Könnyen hallgatható

en: Electronic
hu: Elektronikus

en: Ethnic
hu: Etnikai

en: Euro-House
hu: Euro-house

en: Euro-Techno
hu: Euro-techno

en: Folklore
hu: Folklór

en: Folk/Rock
hu: Folk-rock

en: Game
hu: Játék

en: Gangsta Rap
hu: Gangsta rap

en: Gothic Rock
hu: Gótikus rock

en: Gothic
hu: Gótikus

en: Hard Rock
hu: Hard rock

en: Heavy Metal
hu: Heavy metal

en: Hip-Hop
hu: Hip-hop

en: Humor
hu: Humoros

en: Industrial
hu: Ipari

en: Instrumental Pop
hu: Hangszeres pop

en: Instrumental Rock
hu: Hangszeres rock

en: Instrumental
hu: Hangszeres

en: Jazz+Funk
hu: Jazz-funk

en: Meditative
hu: Meditatív

en: National Folk
hu: Nemzeti folk

en: Native American
hu: Régi amerikai (őslakos)

en: Negerpunk
hu: Fekete punk

en: New Wave
hu: Újhullámos

en: Other
hu: Egyéb

en: Polsk Punk
hu: Lengyel punk

en: Pop-Funk
hu: Pop-funk

en: Pop/Funk
hu: Pop/funk

en: Porn Groove
hu: Porn groove

en: Power Ballad
hu: Power ballad

en: Progressive Rock
hu: Progresszív rock

en: Psychedelic Rock
hu: Pszichadelikus rock

en: Psychedelic
hu: Pszichadelikus

en: Punk Rock
hu: Punk-rock

en: Retro
hu: Retró

en: Rhythmic Soul
hu: Ritmikus soul

en: Rock & Roll
hu: Rock and roll

en: Samba
hu: Szamba

en: Satire
hu: Szatíra

en: Slow Jam
hu: Lassú jam

en: Slow Rock
hu: Lassú rock

en: Sonata
hu: Szonáta

en: Sound Clip
hu: Hangklip

en: Southern Rock
hu: Déli rock

en: Space
hu: Űr

en: Speech
hu: Beszéd

en: Swing
hu: Szving

en: Symphonic Rock
hu: Szimfonikus rock

en: Symphony
hu: Szimfónia

en: Synthpop
hu: Szintetikus pop

en: Tango
hu: Tangó

en: Techno-Industrial
hu: Techno-ipari

en: Thrash Metal
hu: Thrash metal

en: Tribal
hu: Törzsi

en: Trip-Hop
hu: Trip-hop

en: Vocal
hu: Vokális

en: Success
hu: Sikerült

en: Server error
hu: Hiba a kiszolgálón

en: Host not found
hu: A gép nem található

en: No response
hu: Nincs válasz

en: No record found
hu: Nem található rekord

en: Multiple records found
hu: Több rekord található

en: Cannot save
hu: Nem sikerült menteni

en: Invalid category
hu: Érvénytelen kategória

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: %1 (disc %2)
hu: %1 (%2. lemez)
