libkcddb - en to is translation catalogue (34 entries)

en: Cache Locations
is: Staðsetningar í skyndiminni

en: Could not fetch mirror list.
is: Gat ekki sótt speglalista.

en: Could Not Fetch
is: Gat ekki sótt

en: Select mirror
is: Veldu spegil

en: Select one of these mirrors
is: Veldu einn af eftirfarandi speglum

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
is: CDDB stillingar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
is: &Uppfletting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
is: Virkja MusicBrainz uppflettingu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
is: Virkja freedb uppflettingu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
is: Freedb þjónn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
is: Freedb miðlari:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
is: Heiti CDDB miðlara sem nota á til að athuga upplýsingar um CD-disk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
is: Gátt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
is: Gátt sem tengjast á við á CDDB miðlara.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
is: Flu&tningsleið

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
is: Gerð athugunar sem á að reyna á CDDB miðlara.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
is: Sýna &speglalista

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
is: &Senda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
is: Póstfang:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
is: Sendingaraðferð

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
is: Þjónn:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
is: CDDB er notaður til að fá upplýsingar um t.d. listamann, tilil og lagaheiti á CD hljóðdiskum

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Success
is: Tókst

en: Server error
is: Villa á þjóni

en: Host not found
is: Vél fannst ekki

en: No response
is: Ekkert svar

en: No record found
is: Engin færsla fannst

en: Multiple records found
is: Margar færslur fundust

en: Cannot save
is: Get ekki vistað

en: Invalid category
is: Ógildur flokkur

en: Unknown error
is: Óþekkt villa

en: %1 (disc %2)
is: %1 (diskur %2)
