kcmcddb - en to it translation catalogue (21 entries)

en: Cache Locations
it: Indirizzi della cache

en: Could not fetch mirror list.
it: Impossibile scaricare l'elenco dei mirror.

en: Could Not Fetch
it: Impossibile scaricare

en: Select mirror
it: Seleziona un mirror

en: Select one of these mirrors
it: Seleziona uno di questi mirror

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
it: Impostazioni CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
it: &Ricerca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
it: Attiva la ricerca MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
it: Attiva la ricerca freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
it: Server freedb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
it: Server freedb:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
it: Nome del server CDDB da usare per ottenere informazioni sul CD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
it: Porta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
it: Porta di connessione del server CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
it: &Trasporto:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
it: Tipo di ricerca da provare ad effettuare sul server CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
it: &Mostra l'elenco dei mirror

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
it: &Invio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
it: Indirizzo di posta elettronica:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
it: Metodo di invio

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
it: CDDB è utilizzato per prelevare informazioni come artista, titolo e nomi canzoni nel CD
