libkcddb - en to it translation catalogue (85 entries)

en: Cache Locations
it: Indirizzi della cache

en: Could not fetch mirror list.
it: Impossibile scaricare l'elenco dei mirror.

en: Could Not Fetch
it: Impossibile scaricare

en: Select mirror
it: Seleziona un mirror

en: Select one of these mirrors
it: Seleziona uno di questi mirror

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
it: Impostazioni CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
it: &Ricerca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
it: Attiva la ricerca in MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
it: Attiva la ricerca in freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
it: Server freedb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
it: Server freedb:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
it: Il nome del server CDDB da usare per ottenere informazioni sul CD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
it: Porta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
it: Porta di connessione del server CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
it: &Trasporto:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
it: Tipo di ricerca da provare ad effettuare sul server CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
it: &Mostra l'elenco dei mirror

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
it: &Invio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
it: Indirizzo di posta elettronica:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
it: Metodo di invio

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
it: CDDB è utilizzato per prelevare informazioni come artista, titolo e nomi canzoni nel CD

en: Classical
it: Classica

en: Data
it: Dati

en: Miscellaneous
it: Varia

en: Soundtrack
it: Colonna sonora

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Acoustic
it: Acustica

en: Alternative
it: Alternativa

en: Alt. Rock
it: Rock alt.

en: Avantgarde
it: Avanguardia

en: Ballad
it: Ballata

en: Bass
it: Basso

en: Celtic
it: Celtica

en: Chamber Music
it: Musica da camera

en: Chorus
it: Coro

en: Christian Gangsta Rap
it: Gangsta rap cristiano

en: Christian Rap
it: Rap cristiano

en: Christian Rock
it: Rock cristiano

en: Classic Rock
it: Rock classico

en: Comedy
it: Commedia

en: Contemporary Christian
it: Cristiana contemporanea

en: Cult
it: Culto

en: Dance Hall
it: Sala da ballo

en: Duet
it: Duetto

en: Electronic
it: Elettronica

en: Ethnic
it: Etnica

en: Eurodance
it: Dance europea

en: Euro-House
it: House europea

en: Euro-Techno
it: Techno europea

en: Gothic Rock
it: Rock gotico

en: Gothic
it: Gotico

en: Instrumental Pop
it: Pop strumentale

en: Instrumental Rock
it: Rock strumentale

en: Instrumental
it: Strumentale

en: Latin
it: Latina

en: Meditative
it: Meditativa

en: National Folk
it: Folk nazionale

en: Native American
it: Nativa americana

en: Oldies
it: Classici

en: Other
it: Altro

en: Polsk Punk
it: Punk polacco

en: Progressive Rock
it: Rock progressivo

en: Psychedelic Rock
it: Rock psichedelico

en: Psychedelic
it: Psichedelica

en: Satire
it: Satira

en: Slow Rock
it: Rock lento

en: Sonata
it: Suonata

en: Sound Clip
it: Clip sonoro

en: Space
it: Spaziale

en: Speech
it: Parlato

en: Symphonic Rock
it: Rock sinfonico

en: Symphony
it: Sinfonia

en: Terror
it: Terrore

en: Tribal
it: Tribale

en: Vocal
it: Vocale

en: Success
it: Successo

en: Server error
it: Errore sul server

en: Host not found
it: Host non trovato

en: No response
it: Nessuna risposta

en: No record found
it: Nessun disco trovato

en: Multiple records found
it: Trovati multipli riferimenti

en: Cannot save
it: Non è possibile salvare

en: Invalid category
it: Categoria non valida

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: %1 (disc %2)
it: %1 (disco %2)
