kcmcddb - en to ja translation catalogue (22 entries)

en: Cache Locations
ja: キャッシュの場所

en: Could not fetch mirror list.
ja: ミラーリストを取得できませんでした。

en: Could Not Fetch
ja: 取得できません

en: Select mirror
ja: ミラーを選択

en: Select one of these mirrors
ja: 以下のミラーから一つ選択してください

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
ja: CDDB の設定

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
ja: 検索(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
ja: MusicBrainz 検索を有効にする(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
ja: Freedb 検索を有効にする(&F)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
ja: Freedb サーバ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
ja: Freedb サーバ(&V):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
ja: CD 情報を検索するために使う CDDB サーバの名前

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
ja: ポート:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
ja: CDDB サーバと接続するためのポート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
ja: 転送方法(&T):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
ja: CDDB サーバで試す検索タイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
ja: ミラーリストを表示(&M)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
ja: 送信(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
ja: メールアドレス:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
ja: 送信方法

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
ja: サーバ:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
ja: CDDB は、CD のアーティストやタイトルや曲名などの情報を入手するために使われます。
