libkcddb - en to ja translation catalogue (149 entries)

en: Blues
ja: ブルース

en: Classical
ja: クラシック

[ctx: music genre]
en: Country
ja: カントリー

en: Data
ja: データ

en: Folk
ja: フォーク

en: Jazz
ja: ジャズ

en: Miscellaneous
ja: その他

en: New Age
ja: ニューエイジ

en: Reggae
ja: レゲエ

en: Rock
ja: ロック

en: Soundtrack
ja: サウンドトラック

en: Unknown
ja: 不明

en: A Cappella
ja: アカペラ

en: Acid Jazz
ja: アシッド・ジャズ

en: Acid Punk
ja: アシッド・パンク

en: Acid
ja: アシッド

en: Acoustic
ja: アコースティック

en: Alternative
ja: オルタナティブ

en: Alt. Rock
ja: オルタナティブ・ロック

en: Ambient
ja: アンビエント

en: Anime
ja: アニメソング

en: Avantgarde
ja: アバンギャルド

en: Ballad
ja: バラード

en: Bass
ja: ベース

en: Beat
ja: ビート

en: Bebop
ja: ビバップ

en: Big Band
ja: ビッグバンド

en: Black Metal
ja: ブラックメタル

en: Bluegrass
ja: ブルーグラス

en: BritPop
ja: ブリットポップ

en: Cabaret
ja: キャバレー

en: Celtic
ja: ケルト音楽

en: Chamber Music
ja: 室内楽

en: Chanson
ja: シャンソン

en: Chorus
ja: コーラス

en: Christian Gangsta Rap
ja: クリスチャン・ギャングスター・ラップ

en: Christian Rap
ja: クリスチャン・ラップ

en: Christian Rock
ja: クリスチャン・ロック

en: Classic Rock
ja: クラシック・ロック

en: Club-house
ja: クラブハウス

en: Club
ja: クラブ

en: Comedy
ja: コメディ

en: Contemporary Christian
ja: コンテンポラリー・クリスチャン

en: Crossover
ja: クロスオーバー

en: Cult
ja: カルト

en: Dance Hall
ja: ダンスホール

en: Dance
ja: ダンス

en: Darkwave
ja: ダークウェーブ

en: Death Metal
ja: デスメタル

en: Disco
ja: ディスコ

en: Dream
ja: ドリーム

en: Drum & Bass
ja: ドラム & ベース

en: Drum Solo
ja: ドラムソロ

en: Duet
ja: デュエット

en: Easy Listening
ja: イージーリスニング

en: Electronic
ja: 電子音楽

en: Ethnic
ja: 民族音楽

en: Eurodance
ja: ユーロダンス

en: Euro-House
ja: ユーロハウス

en: Euro-Techno
ja: ユーロテクノ

en: Fast-Fusion
ja: ファースト・フュージョン

en: Folklore
ja: フォルクローレ

en: Folk/Rock
ja: フォークロック

en: Freestyle
ja: フリースタイル

en: Funk
ja: ファンク

en: Fusion
ja: フュージョン

en: Game
ja: ゲーム

en: Gangsta Rap
ja: ギャングスター・ラップ

en: Goa
ja: ゴア

en: Gospel
ja: ゴスペル

en: Gothic Rock
ja: ゴシック・ロック

en: Gothic
ja: ゴシック

en: Grunge
ja: グランジ

en: Hardcore
ja: ハードコア

en: Hard Rock
ja: ハードロック

en: Heavy Metal
ja: ヘビーメタル

en: Hip-Hop
ja: ヒップホップ

en: House
ja: ハウス

en: Humor
ja: ユーモア

en: Indie
ja: インディーズ

en: Industrial
ja: インダストリアル

en: Instrumental Pop
ja: インストゥルメンタル・ポップ

en: Instrumental Rock
ja: インストゥルメンタル・ロック

en: Instrumental
ja: インストゥルメンタル

en: Jazz+Funk
ja: ジャズ+ファンク

en: JPop
ja: J-POP

en: Jungle
ja: ジャングル

en: Latin
ja: ラテン音楽

en: Lo-Fi
ja: ローファイ

en: Meditative
ja: メディテイティヴ

en: Merengue
ja: メレンゲ

en: Metal
ja: メタル

en: Musical
ja: ミュージカル

en: Native American
ja: ネイティブ・アメリカン

en: New Wave
ja: ニューウェーブ

en: Noise
ja: ノイズ

en: Oldies
ja: オールディーズ

en: Opera
ja: オペラ

en: Other
ja: その他

en: Polka
ja: ポルカ

en: Polsk Punk
ja: ポーランド・パンク

en: Pop-Funk
ja: ポップ-ファンク

en: Pop/Funk
ja: ポップ/ファンク

en: Pop
ja: ポップ

en: Porn Groove
ja: ポルノ・グルーヴ

en: Power Ballad
ja: パワー・バラード

en: Progressive Rock
ja: プログレッシブ・ロック

en: Psychedelic Rock
ja: サイケデリック・ロック

en: Psychedelic
ja: サイケデリック

en: Punk Rock
ja: パンクロック

en: Punk
ja: パンク

en: Rap
ja: ラップ

en: Rave
ja: レイブ

en: Retro
ja: レトロ

en: Revival
ja: リバイバル

en: Rock & Roll
ja: ロックンロール

en: Salsa
ja: サルサ

en: Samba
ja: サンバ

en: Ska
ja: スカ

en: Slow Jam
ja: スロージャム

en: Slow Rock
ja: スローロック

en: Sonata
ja: ソナタ

en: Soul
ja: ソウル

en: Sound Clip
ja: サウンドクリップ

en: Southern Rock
ja: サザン・ロック

en: Space
ja: スペース・ミュージック

en: Speech
ja: スピーチ

en: Swing
ja: スウィング

en: Symphonic Rock
ja: シンフォニック・ロック

en: Symphony
ja: 交響曲

en: Synthpop
ja: シンセ・ポップ

en: Tango
ja: タンゴ

en: Techno-Industrial
ja: テクノ-インダストリアル

en: Techno
ja: テクノ

en: Thrash Metal
ja: スラッシュメタル

en: Top 40
ja: トップ 40

en: Trance
ja: トランス

en: Tribal
ja: トライバル

en: Trip-Hop
ja: トリップホップ

en: Vocal
ja: ボーカル

en: Success
ja: 成功

en: Server error
ja: サーバエラー

en: Host not found
ja: ホストが見つかりません

en: No response
ja: 応答がありません

en: No record found
ja: データが見つかりません

en: Multiple records found
ja: 複数のデータが見つかりました

en: Cannot save
ja: 保存できません

en: Invalid category
ja: 無効なカテゴリ

en: Unknown error
ja: 未知のエラー
