libkcddb - en to ka translation catalogue (180 entries)

en: Cache Locations
ka: ქეშის მდებარეობები

en: Could not fetch mirror list.
ka: სარკეების სიის გამოთხოვის შეცდომა.

en: Could Not Fetch
ka: გამოთხოვის შეცდომა

en: Select mirror
ka: აირჩიეთ სარკე

en: Select one of these mirrors
ka: აირჩიეთ ერთ-ერთი სარკე

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
ka: CDDB-ის მორგება

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
ka: &მოძებნა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
ka: MusicBrainz -ით ძებნის ჩართვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
ka: FreeDB-ით ძებნის ჩართვა

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
ka: Freedb -ის სერვერი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
ka: Freedb -ის სერვერი:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
ka: CDDB სერვერის მისამართი, რომელიც CD-ის ინფორმაციის მოსაძებნად გამოიყენება.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
ka: პორტი:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
ka: CDDB სერვერთან მისაერთებელი პორტი.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
ka: &ტრანსპორტი:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
ka: CDDB სერვერზე ძებნის მეთოდები.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
ka: &სარკეების სიის ჩვენება

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
ka: &გადაცემა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
ka: ელფოსტის მისამართი:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
ka: გადაცემის მეთოდი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
ka: სერვერი:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
ka: CDDB გამოიყენება CD-ების შესახებ ისეთი ინფორმაციის მისაღებად, როგორიცაა შემსრულებელი, სათაური და ა.შ

en: Blues
ka: ბლუზი

en: Classical
ka: კლასიკა

[ctx: music genre]
en: Country
ka: ქვეყანა

en: Data
ka: მონაცემები

en: Folk
ka: ფოლკი

en: Jazz
ka: ჯაზი

en: Miscellaneous
ka: სხვადასხვა

en: New Age
ka: ნიუ ეიჯი

en: Reggae
ka: რეგა

en: Rock
ka: როკი

en: Soundtrack
ka: საუნდტრეკი

en: Unknown
ka: უცნობი

en: A Cappella
ka: კაპელა

en: Acid Jazz
ka: ესიდ ჯაზი

en: Acid Punk
ka: ესიდ პანკი

en: Acid
ka: ესიდი

en: Acoustic
ka: აკუსტიკური

en: Alternative
ka: სხვები

en: Alt. Rock
ka: ალტ.როკი

en: Ambient
ka: ემბიენთი

en: Anime
ka: ანიმე

en: Avantgarde
ka: ავანგარდი

en: Ballad
ka: ბალადა

en: Bass
ka: ბასი

en: Beat
ka: დასარტყამი

en: Bebop
ka: ბებო

en: Big Band
ka: დიდი ბენდი

en: Black Metal
ka: ბლექ მეტალი

en: Bluegrass
ka: ბლუგრასი

en: Booty Bass
ka: ბუთი პასი

en: BritPop
ka: ბრიტპოპი

en: Cabaret
ka: კაბარე

en: Celtic
ka: კელტური

en: Chamber Music
ka: ჩეიმბერ მიუზიქი

en: Chanson
ka: შანსონი

en: Chorus
ka: ქორი

en: Christian Gangsta Rap
ka: ქრისტიანული განგსტა რეპო

en: Christian Rap
ka: ქრისტიანული რეპო

en: Christian Rock
ka: ქრისტიანული როკი

en: Classic Rock
ka: კლასტიკური როკი

en: Club-house
ka: კლაბ-ჰაუსი

en: Club
ka: კლუბი

en: Comedy
ka: კომედია

en: Contemporary Christian
ka: თანამედროვე ქრისიანული

en: Crossover
ka: კროსოვერი

en: Cult
ka: კულტი

en: Dance Hall
ka: დენსჰოლი

en: Dance
ka: საცეკვაო

en: Darkwave
ka: დარკვეივი

en: Death Metal
ka: დეს მეტალი

en: Disco
ka: დისკო

en: Dream
ka: დრიმი

en: Drum & Bass
ka: დრამნბასი

en: Drum Solo
ka: დრამ სოლო

en: Duet
ka: დუეტი

en: Easy Listening
ka: ადვილად მოსასმენი

en: Electronic
ka: ელექტრონული

en: Ethnic
ka: ეთნიკური

en: Eurodance
ka: ევროდენსი

en: Euro-House
ka: ევროჰაუსი

en: Euro-Techno
ka: ევროტექნო

en: Fast-Fusion
ka: ფასტ-ფიუჟენი

en: Folklore
ka: ფოლკლორი

en: Folk/Rock
ka: ფოლკი/როკი

en: Freestyle
ka: ფრისტაილი

en: Funk
ka: ფანკი

en: Fusion
ka: ფიუჟენი

en: Game
ka: თამაში

en: Gangsta Rap
ka: განგსტა რეპი

en: Goa
ka: გოა

en: Gospel
ka: გოსპელი

en: Gothic Rock
ka: გოთიკური როკი

en: Gothic
ka: გოთური

en: Grunge
ka: გრანჟი

en: Hardcore
ka: ჰარდკორი

en: Hard Rock
ka: ჰარდროკი

en: Heavy Metal
ka: ჰევი მეტალი

en: Hip-Hop
ka: ჰიპჰოპი

en: House
ka: ჰაუსი

en: Humor
ka: იუმორი

en: Indie
ka: ინდი

en: Industrial
ka: ინდასტრიალი

en: Instrumental Pop
ka: ინსტრუმენტული პოპი

en: Instrumental Rock
ka: ინსტრუმენტული როკი

en: Instrumental
ka: ინსტრუმენტული

en: Jazz+Funk
ka: ჯაზი+ფანკი

en: JPop
ka: ჯპოპი

en: Jungle
ka: ჯუნგლი

en: Latin
ka: ლათინური

en: Lo-Fi
ka: ლოუფაი

en: Meditative
ka: მედიტაციური

en: Merengue
ka: მერენგა

en: Metal
ka: ლითონი

en: Musical
ka: მუსიკალური

en: National Folk
ka: ნაციონალური ფოლკი

en: Native American
ka: ადგილობრივი ამერიკული

en: Negerpunk
ka: ნეგერპანკი

en: New Wave
ka: ნიუ ვეივი

en: Noise
ka: ხმაური

en: Oldies
ka: ძველები

en: Other
ka: სხვა

en: Polka
ka: პოლკა

en: Polsk Punk
ka: პოლსკ-პანკი

en: Pop-Funk
ka: პოპ-ფანკი

en: Pop/Funk
ka: პოპი/ფანკი

en: Pop
ka: პოპი

en: Porn Groove
ka: პორნ გრუვი

en: Power Ballad
ka: პაუერ ბალადა

en: Pranks
ka: პრანკები

en: Primus
ka: პრიმუსი

en: Progressive Rock
ka: პროგრესივ როკი

en: Psychedelic Rock
ka: ფსიქოდელიური როკი

en: Psychedelic
ka: ფსიქოდელია

en: Punk Rock
ka: პანკი როკი

en: Punk
ka: პანკი

en: Rap
ka: რეპი

en: Rave
ka: რეივი

en: Retro
ka: რეტრო

en: Revival
ka: რევაივალი

en: Rhythmic Soul
ka: რითმული სოული

en: Rock & Roll
ka: როკნროლი

en: Salsa
ka: სალსა

en: Satire
ka: სატირა

en: Showtunes
ka: შოუტუნსი

en: Ska
ka: სკა

en: Slow Jam
ka: ნელი ჯემი

en: Slow Rock
ka: ნელი როკი

en: Sonata
ka: სოტანა

en: Soul
ka: სოული

en: Sound Clip
ka: ხმის კლიპი

en: Southern Rock
ka: სამხრეთული როკი

en: Space
ka: გამოტოვება

en: Speech
ka: საუბარი

en: Swing
ka: სვინგი

en: Symphonic Rock
ka: სიმფონიური როკი

en: Symphony
ka: სიმფონია

en: Synthpop
ka: სინთპოპი

en: Tango
ka: ტანგო

en: Techno-Industrial
ka: ტექნო-ინდასტრიალი

en: Techno
ka: რექნო

en: Terror
ka: ტერორი

en: Thrash Metal
ka: თრეშ-მეტალი

en: Top 40
ka: ტოპ 40

en: Trailer
ka: ტრეილერი

en: Trance
ka: ტრანსი

en: Tribal
ka: ტრიბალი

en: Trip-Hop
ka: ტრიპ-ჰოპი

en: Vocal
ka: ვოკალი

en: Success
ka: წარმატება

en: Server error
ka: სერვერის შეცდომა

en: Host not found
ka: ჰოსტი ნაპოვნი არაა

en: No response
ka: პასუხის გარეშე

en: No record found
ka: ჩანაწერი ვერ ვიპოვე

en: Multiple records found
ka: ნაპოვნია ერთზე მეტი ჩანაწერი

en: Cannot save
ka: შენახვა შეუძლებელია

en: Invalid category
ka: არასწორი კატეგორია

en: Unknown error
ka: უცნობი შეცდომა

en: %1 (disc %2)
ka: %1 (დისკი %2)
