kcmcddb - en to nb translation catalogue (20 entries)

en: Cache Locations
nb: Mellomlagersteder

en: Could not fetch mirror list.
nb: Kunne ikke hente speil-lista.

en: Could Not Fetch
nb: Kunne ikke hente

en: Select mirror
nb: Velg speil

en: Select one of these mirrors
nb: Velg ett av disse speilene

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
nb: CDDB-innstillinger

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
nb: O&ppslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
nb: Slå på MusicBrainz oppslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
nb: Slå på freedb oppslag

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
nb: Freedb-tjener

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
nb: Freedb-tjener:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
nb: Navnet på CDDB-tjeneren som skal brukes til å hente CD-informasjon fra.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
nb: Port for tilkopling til CDDB-tjener.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
nb: Hva slags oppslag som skal prøves i CDDB-tjeneren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
nb: Vis &speil-liste

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
nb: Send &inn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
nb: E-postadresse:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
nb: Metode for innsending

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
nb: Tjener:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
nb: CDDB blir brukt til å hente informasjon om artist, tittel og navn på sanger på CD-plater
