libkcddb - en to nds translation catalogue (141 entries)

en: Cache Locations
nds: Steden twischenspiekern

en: Could not fetch mirror list.
nds: Spegelserverlist lett sik nich halen.

en: Could Not Fetch
nds: Halen nich mööglich

en: Select mirror
nds: Spegelserver utsöken

en: Select one of these mirrors
nds: Een vun disse Spegelservers utsöken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
nds: CDDB-Instellen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
nds: &Affraag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
nds: Bi MusicBrainz nakieken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
nds: Bi FreeDB nakieken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
nds: FreeDB-Server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
nds: FreeDB-Server:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
nds: Naam vun den CDDB-Server, de för de Affraag vun CD-Informatschonen bruukt warrt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
nds: Port för't Tokoppeln na den CDDB-Server.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
nds: Ö&verdreegmetood:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
nds: De Affraag-Metood, mit de Du op den CDDB-Server söken wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
nds: &Spegelserverlist wiesen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
nds: &Loosstüern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
nds: Nettpostadress:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
nds: Överdreegmetood

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
nds: CDDB warrt för't Halen vun CD-Informatschonen as Künstler-, Titel- un Stücknaams bruukt

en: Classical
nds: Klassik

en: Data
nds: Daten

en: Folk
nds: Folklore

en: Miscellaneous
nds: Anner Saken

en: New Age
nds: Nieg Tietöller

en: Soundtrack
nds: Filmmusik

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: A Cappella
nds: Reen Gesang

en: Acid Jazz
nds: Süür-Jazz

en: Acid Punk
nds: Süür-Punk

en: Acid
nds: Süür

en: Acoustic
nds: Akustsch

en: Alternative
nds: Alternativ

en: Alt. Rock
nds: Alt. Rockmusik

en: Ambient
nds: Ümfleten

en: Ballad
nds: Ballaad

en: Big Band
nds: Jazz-Orchester

en: Black Metal
nds: Swatt Metall

en: Bluegrass
nds: Blaaggrass

en: Cabaret
nds: Kabarett

en: Celtic
nds: Keltsch

en: Chamber Music
nds: Kamermusik

en: Chanson
nds: Franzöösch Leed

en: Chorus
nds: Choor

en: Christian Gangsta Rap
nds: Christlich Gangsta-Rap

en: Christian Rap
nds: Christlich Rap

en: Christian Rock
nds: Christlich Rockmusik

en: Classic Rock
nds: Klass'sch Rockmusik

en: Club-house
nds: Krink-Huus

en: Club
nds: Krink

en: Comedy
nds: To'n Högen

en: Contemporary Christian
nds: Vundaagsch Andachtmusik

en: Crossover
nds: Överkrüüz

en: Cult
nds: Kult

en: Dance Hall
nds: Danzhall

en: Dance
nds: Danz

en: Darkwave
nds: Düüsterbülg

en: Death Metal
nds: Dood Metall

en: Disco
nds: Disko

en: Dream
nds: Drööm

en: Drum & Bass
nds: Trummel un Bass

en: Drum Solo
nds: Trummelsolo

en: Duet
nds: Duett

en: Easy Listening
nds: Eenfach Tohören

en: Electronic
nds: Elektroonsch

en: Ethnic
nds: Etnisch

en: Eurodance
nds: Eurodanz

en: Euro-House
nds: Euro-Huus

en: Fast-Fusion
nds: Gau-Fuschoon

en: Folklore
nds: Folkloor

en: Freestyle
nds: Freestil

en: Fusion
nds: Fuschoon

en: Game
nds: Speel

en: Gangsta Rap
nds: Gangsta-Rap

en: Gothic Rock
nds: Gotisch Rock

en: Gothic
nds: Gotisch

en: Grunge
nds: Grummel

en: Hardcore
nds: Hartkarn

en: Hard Rock
nds: Hartrock

en: Heavy Metal
nds: Swoormetall

en: House
nds: Huus

en: Humor
nds: Humoor

en: Industrial
nds: Industriell

en: Instrumental Pop
nds: Instrumentaal-Pop

en: Instrumental Rock
nds: Instrumentaal- Rock

en: Instrumental
nds: Instrumentaal

en: Jazz+Funk
nds: Jazz un Funk

en: Jungle
nds: Dschungel

en: Latin
nds: Söödamerikaansch

en: Meditative
nds: Meditativ

en: Metal
nds: Metall

en: Musical
nds: Singspeel

en: National Folk
nds: Natschonaal Folk

en: Native American
nds: Indianermusik

en: Negerpunk
nds: Swattenpunk

en: New Wave
nds: Nieg Bülg

en: Noise
nds: Geruus

en: Oldies
nds: Ole Leder

en: Opera
nds: Oper

en: Other
nds: Annerswat

en: Polsk Punk
nds: Poolsch Punk

en: Porn Groove
nds: Pornospoor

en: Power Ballad
nds: Metallballaad

en: Pranks
nds: Schavernack

en: Progressive Rock
nds: Progressiv Rock

en: Psychedelic Rock
nds: Psychedeelsch Rock

en: Psychedelic
nds: Psychedeelsch

en: Punk Rock
nds: Punkrock

en: R&B
nds: Rytmus un Blues

en: Rave
nds: Afdreihen

en: Revival
nds: Wedderbeleven

en: Rhythmic Soul
nds: Ryhmisch Seel

en: Rock & Roll
nds: Rock un Roll

en: Showtunes
nds: Show-Leder

en: Slow Jam
nds: Langsam Jam

en: Slow Rock
nds: Langsam Rock

en: Sonata
nds: Sonaat

en: Soul
nds: Seel

en: Sound Clip
nds: Klang-Stück

en: Southern Rock
nds: Söödrock

en: Space
nds: Ruum

en: Speech
nds: Spraak

en: Symphonic Rock
nds: Symfoonsch Rock

en: Symphony
nds: Symfonie

en: Techno-Industrial
nds: Techno-Industriell

en: Thrash Metal
nds: Döschmetall

en: Top 40
nds: Böverst 40

en: Trailer
nds: Vöransicht

en: Trance
nds: Trangs

en: Tribal
nds: Stammhaftig

en: Vocal
nds: Gesang

en: Success
nds: Hett funkscheneert

en: Server error
nds: Serverfehler

en: Host not found
nds: Reekner nich funnen

en: No response
nds: Keen Antwoort

en: No record found
nds: Keen Indrag funnen

en: Multiple records found
nds: Mehr Indrääg funnen

en: Cannot save
nds: Sekern nich mööglich

en: Invalid category
nds: Leeg Kategorie

en: Unknown error
nds: Nich begäng Fehler

en: %1 (disc %2)
nds: %1 (Schiev %2)
