libkcddb - en to ne translation catalogue (159 entries)

en: Blues
ne: ब्लुज

en: Classical
ne: शास्त्रीय

[ctx: music genre]
en: Country
ne: राष्ट्रिय

en: Data
ne: डेटा

en: Folk
ne: लोक

en: Jazz
ne: ज्याज

en: New Age
ne: नयाँ पुस्ता

en: Reggae
ne: रेगी

en: Rock
ne: रक

en: Soundtrack
ne: ध्वनिट्रयाक

en: Unknown
ne: अज्ञात

en: A Cappella
ne: ए क्यापेला

en: Acid Jazz
ne: एसिड ज्याज

en: Acid Punk
ne: एसिड पङ्क

en: Acid
ne: एसिड

en: Acoustic
ne: अकस्टिक

en: Alternative
ne: अल्टरनेटिभ

en: Alt. Rock
ne: अल्टरनेटिभ रक

en: Ambient
ne: एम्बिएन्ट

en: Anime
ne: एनिमी

en: Avantgarde
ne: एभ्यान्टगार्ड

en: Ballad
ne: बलाड

en: Bass
ne: बास

en: Beat
ne: ताल

en: Bebop
ne: बेबुप

en: Big Band
ne: बिग ब्याण्ड

en: Black Metal
ne: ब्ल्याक मेटल

en: Bluegrass
ne: ब्लुग्रास

en: Booty Bass
ne: बुटि बास

en: BritPop
ne: ब्रिटपप

en: Cabaret
ne: क्याबरेट

en: Celtic
ne: सेल्टिक

en: Chamber Music
ne: च्याम्बर सङ्गीत

en: Chanson
ne: च्यानसन

en: Chorus
ne: कोरस

en: Christian Gangsta Rap
ne: क्रिस्चियन ग्याङ्स्ट र्याप

en: Christian Rap
ne: क्रिस्चियन र्याप

en: Christian Rock
ne: क्रिस्चियन रक

en: Classic Rock
ne: शास्त्रिय रक

en: Club-house
ne: क्लब-घर

en: Club
ne: क्लब

en: Comedy
ne: हाँस्य

en: Contemporary Christian
ne: समकालीन क्रिस्चियन

en: Crossover
ne: क्रसओभर

en: Cult
ne: सम्प्रदाय

en: Dance Hall
ne: नाँच घर

en: Dance
ne: नाँच

en: Darkwave
ne: डार्कवेभ

en: Death Metal
ne: डेथ मेटल

en: Disco
ne: डिस्को

en: Dream
ne: सपना

en: Drum & Bass
ne: ड्रम र ब्यास

en: Drum Solo
ne: ड्रम सोलो

en: Duet
ne: युगल गित

en: Easy Listening
ne: सुन्न सजिलो

en: Electronic
ne: विद्युतीय

en: Ethnic
ne: जातिय

en: Eurodance
ne: युरोडान्स

en: Euro-House
ne: युरो-हाउस

en: Euro-Techno
ne: युरो-टेक्नो

en: Fast-Fusion
ne: फास्ट-फ्युजन

en: Folklore
ne: फोल्कलोर

en: Folk/Rock
ne: फोल्क/रक

en: Freestyle
ne: फ्रीस्टाइल

en: Funk
ne: फङ्क

en: Fusion
ne: फ्युजन

en: Game
ne: गेम

en: Gangsta Rap
ne: ग्याङ्ग्स्टा र्याप

en: Goa
ne: गोवा

en: Gospel
ne: गस्पेल

en: Gothic Rock
ne: गोथिक रक

en: Gothic
ne: गोथिक

en: Grunge
ne: ग्रञ्ज

en: Hardcore
ne: हार्डकोर

en: Hard Rock
ne: हार्ड रक

en: Heavy Metal
ne: हेभी मेटल

en: Hip-Hop
ne: हिप-हप

en: House
ne: घर

en: Humor
ne: ह्युमर

en: Indie
ne: इन्दी

en: Industrial
ne: औद्योगिक

en: Instrumental Pop
ne: औजार सहितको पप

en: Instrumental Rock
ne: औजार सहितको रक

en: Instrumental
ne: औजार सहितको

en: Jazz+Funk
ne: ज्याज‌+फङ्क

en: JPop
ne: जी पप

en: Jungle
ne: जङ्गल

en: Latin
ne: ल्याटिन

en: Lo-Fi
ne: लो-फि

en: Meditative
ne: भावनाशील

en: Merengue
ne: मिरनगु

en: Metal
ne: मेटल

en: Musical
ne: साङ्गीतिक

en: National Folk
ne: राष्ट्रिय लोक

en: Native American
ne: रैथाने अमेरिकी

en: Negerpunk
ne: निगरपङ्क

en: New Wave
ne: नयाँ तरङ्ग

en: Noise
ne: हल्ला

en: Oldies
ne: पुराना

en: Opera
ne: ओपेरा

en: Other
ne: अन्य

en: Polka
ne: पोल्का

en: Polsk Punk
ne: पोल्स्क पङ्क

en: Pop-Funk
ne: पप-लोक

en: Pop/Funk
ne: पप/फन्क

en: Pop
ne: पप

en: Porn Groove
ne: पर्न ग्रूभ

en: Power Ballad
ne: पावर ब्यालड

en: Pranks
ne: प्र्याङ्कस

en: Primus
ne: प्रिमस

en: Progressive Rock
ne: प्रोग्रेसिभ रक

en: Psychedelic Rock
ne: साइकेडेलिक रक

en: Psychedelic
ne: साइकेडेलिक

en: Punk Rock
ne: पङ्क रक

en: Punk
ne: पङ्क

en: R&B
ne: आर एन्ड बी

en: Rap
ne: र्याप

en: Rave
ne: रेभ

en: Retro
ne: रेट्रो

en: Revival
ne: रिभाइभल

en: Rhythmic Soul
ne: रिदमिक सोल

en: Rock & Roll
ne: रक एन्ड रोल

en: Salsa
ne: साल्सा

en: Samba
ne: साम्बा

en: Satire
ne: सटाइर

en: Showtunes
ne: सोट्युन्स

en: Ska
ne: स्का

en: Slow Jam
ne: स्लो जाम

en: Slow Rock
ne: स्लो रक

en: Sonata
ne: सोनाटा

en: Soul
ne: आत्मा

en: Sound Clip
ne: ध्वनि टुक्रा

en: Southern Rock
ne: दक्षिणी रक

en: Space
ne: खालीस्थान

en: Speech
ne: भाषण

en: Swing
ne: स्विङ्ग

en: Symphonic Rock
ne: सिम्फोनिक रक

en: Symphony
ne: सिम्फोनि

en: Synthpop
ne: सिन्थ पप

en: Tango
ne: ट्याङ्गो

en: Techno-Industrial
ne: टेक्नो-औद्योगिक

en: Techno
ne: टेक्नो

en: Terror
ne: त्रास

en: Thrash Metal
ne: थ्याश मेटल

en: Top 40
ne: उच्च ४०

en: Trailer
ne: ट्रेलर

en: Trance
ne: ट्रयान्स

en: Tribal
ne: जातीय

en: Trip-Hop
ne: ट्रिप-हप

en: Vocal
ne: आवाज

en: Success
ne: सफल

en: Server error
ne: सर्भर त्रुटि

en: Host not found
ne: होस्ट फेला परेन

en: No response
ne: प्रतिक्रिया छैन

en: No record found
ne: रेकर्ड फेला परेन

en: Multiple records found
ne: बहुविध रेकर्ड फेला पर्यो

en: Cannot save
ne: बचत गर्न सकिँदैन

en: Invalid category
ne: अवैध कोटि

en: Unknown error
ne: अज्ञात त्रुटि
