kcmcddb - en to nn translation catalogue (20 entries)

en: Cache Locations
nn: Mellomlagerstadar

en: Could not fetch mirror list.
nn: Klarte ikkje henta spegl-lista.

en: Could Not Fetch
nn: Klarte ikkje henta

en: Select mirror
nn: Vel spegl

en: Select one of these mirrors
nn: Vel eitt av desse spegla

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
nn: CDDB-innstillingar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
nn: O&ppslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
nn: Gjer oppslag i MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
nn: Gjer oppslag i freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
nn: Freedb-tenar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
nn: Freedb-tenar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
nn: Namnet på CDDB-tenaren som skal brukast til å henta CD-informasjon frå.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
nn: Port for tilkopling til CDDB-tenar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
nn: Type oppslag som skal prøvast på CDDB-tenaren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
nn: Vis &spegl-liste

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
nn: Send &inn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
nn: E-postadresse:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
nn: Metode for innsending

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
nn: Tenar:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
nn: CDDB vert brukt til å henta informasjon om artist, tittel og songnamn på CD-plater
