libkcddb - en to nn translation catalogue (98 entries)

en: Cache Locations
nn: Mellomlagerstadar

en: Could not fetch mirror list.
nn: Klarte ikkje henta spegellista.

en: Could Not Fetch
nn: Klarte ikkje henta

en: Select mirror
nn: Vel spegel

en: Select one of these mirrors
nn: Vel éin av desse speglane

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
nn: CDDB-innstillingar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
nn: O&ppslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
nn: Slå på oppslag i MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
nn: Slå på oppslag i freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
nn: Freedb-tenar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
nn: Freedb-tenar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
nn: Namnet på CDDB-tenaren som skal brukast til å henta CD-informasjon frå.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
nn: Port for tilkopling til CDDB-tenar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
nn: Type oppslag som skal prøvast på CDDB-tenaren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
nn: Vis &spegelliste

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
nn: Send &inn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
nn: E-postadresse:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
nn: Metode for innsending

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
nn: Tenar:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
nn: CDDB vert brukt til å henta informasjon om artist, tittel og songnamn på CD-plater

en: Classical
nn: Klassisk

en: Miscellaneous
nn: Ymse

en: Soundtrack
nn: Filmmusikk

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Acid Jazz
nn: Acid-jazz

en: Acid Punk
nn: Acid-punk

en: Acoustic
nn: Akustisk

en: Alternative
nn: Alternativ

en: Alt. Rock
nn: Alt. rock

en: Ballad
nn: Ballade

en: Big Band
nn: Storband

en: Black Metal
nn: Svartmetall

en: BritPop
nn: Britpop

en: Cabaret
nn: Kabaret

en: Celtic
nn: Keltisk

en: Chamber Music
nn: Kammermusikk

en: Chorus
nn: Kor

en: Christian Gangsta Rap
nn: Kristen gangsterrap

en: Christian Rap
nn: Kristenrap

en: Christian Rock
nn: Kristenrock

en: Classic Rock
nn: Klassisk rock

en: Comedy
nn: Komedie

en: Contemporary Christian
nn: Kristen samtidsmusikk

en: Cult
nn: Kult

en: Death Metal
nn: Daudmetall

en: Drum & Bass
nn: Drum and bass

en: Drum Solo
nn: Trommesolo

en: Duet
nn: Duett

en: Easy Listening
nn: Easy listening

en: Electronic
nn: Elektronisk

en: Ethnic
nn: Etnisk

en: Folk/Rock
nn: Folk-rock

en: Gangsta Rap
nn: Gangsterrap

en: Gothic Rock
nn: Gotisk rock

en: Gothic
nn: Gotisk

en: Hard Rock
nn: Hardrock

en: Heavy Metal
nn: Tungmetall

en: Hip-Hop
nn: Hip-hop

en: Industrial
nn: Industriell

en: Instrumental Pop
nn: Instrumentell pop

en: Instrumental Rock
nn: Instrumentell rock

en: Instrumental
nn: Instrumentell

en: Jazz+Funk
nn: Jazz and funk

en: Meditative
nn: Meditativ

en: Metal
nn: Metall

en: Musical
nn: Musikal

en: National Folk
nn: Nasjonal folk

en: Native American
nn: Innfødd-amerikansk

en: Other
nn: Anna

en: Polsk Punk
nn: Polsk-punk

en: Pop-Funk
nn: Pop-funk

en: Pop/Funk
nn: Pop-funk

en: Progressive Rock
nn: Progressiv rock

en: Psychedelic Rock
nn: Psykedelisk rock

en: Psychedelic
nn: Psykedelisk

en: Punk Rock
nn: Punk-rock

en: Rhythmic Soul
nn: Rytmisk soul

en: Rock & Roll
nn: Rock and roll

en: Sound Clip
nn: Lydklipp

en: Southern Rock
nn: Sørleg rock

en: Speech
nn: Tale

en: Symphonic Rock
nn: Symfonisk rock

en: Symphony
nn: Symfoni

en: Techno-Industrial
nn: Techno-industriell

en: Thrash Metal
nn: Thrash-metall

en: Top 40
nn: Topp-40

en: Trip-Hop
nn: Trip-hop

en: Vocal
nn: Vokal

en: Success
nn: Vellukka

en: Server error
nn: Feil på tenaren

en: Host not found
nn: Fann ikkje verten

en: No response
nn: Ingen svar

en: No record found
nn: Fann ikkje posten

en: Multiple records found
nn: Fann fleire postar

en: Cannot save
nn: Kan ikkje lagra

en: Invalid category
nn: Ugyldig kategori

en: Unknown error
nn: Ukjend feil

en: %1 (disc %2)
nn: %1 (plate %2)
