libkcddb - en to pt translation catalogue (75 entries)

en: Cache Locations
pt: Localizações do 'Cache'

en: Could not fetch mirror list.
pt: Não foi possível obter a lista de réplicas.

en: Could Not Fetch
pt: Não Foi Possível Obter

en: Select mirror
pt: Seleccione a réplica

en: Select one of these mirrors
pt: Escolha uma destas réplicas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
pt: Configuração do CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
pt: &Procurar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
pt: Activar a pesquisa no MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
pt: Activar a pesquisa no FreeDB

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
pt: Servidor de FreeDB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
pt: Servidor de FreeDB:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
pt: Nome do servidor CDDB que será utilizado para procurar informações de CDs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
pt: Porto:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
pt: Porto ao qual se ligar no servidor CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
pt: &Transporte:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
pt: Tipo de procura que deve ser tentada no servidor CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
pt: &Mostrar Lista de Réplicas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
pt: En&viar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
pt: Endereço de e-mail:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
pt: Método de Envio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
pt: Servidor:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
pt: O CDDB é usado para obter informações como o artista, o título e os nomes das músicas nos CDs.

en: Classical
pt: Clássico

en: Data
pt: Dados

en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: Soundtrack
pt: Banda Sonora

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Acoustic
pt: Acústico

en: Alternative
pt: Alternativo

en: Alt. Rock
pt: Rock Alternativo

en: Ambient
pt: Ambiente

en: Ballad
pt: Balada

en: Bass
pt: Graves

en: Celtic
pt: Celta

en: Chamber Music
pt: Música de Câmara

en: Chorus
pt: Coro

en: Christian Rock
pt: Rock Cristão

en: Classic Rock
pt: Rock Clássico

en: Comedy
pt: Comédia

en: Contemporary Christian
pt: Cristão Contemporâneo

en: Dance
pt: Dança

en: Drum Solo
pt: Solo de Bateria

en: Duet
pt: Dueto

en: Ethnic
pt: Étnica

en: Folklore
pt: Foquelore

en: Fusion
pt: Fusão

en: Game
pt: Jogo

en: Gothic Rock
pt: Rock Gótico

en: Gothic
pt: Gótico

en: Instrumental Pop
pt: Pop Instrumental

en: Instrumental Rock
pt: Rock Instrumental

en: Latin
pt: Latino

en: Noise
pt: Ruído

en: Opera
pt: Ópera

en: Other
pt: Outro

en: Progressive Rock
pt: Rock Progressivo

en: Psychedelic Rock
pt: Rock Psicadélico

en: Psychedelic
pt: Psicadélico

en: Revival
pt: Revivalista

en: Satire
pt: Sátira

en: Sound Clip
pt: Trecho de Som

en: Space
pt: Espaço

en: Speech
pt: Fala

en: Symphonic Rock
pt: Rock Sinfónico

en: Symphony
pt: Sinfonia

en: Success
pt: Sucesso

en: Server error
pt: Erro no servidor

en: Host not found
pt: A máquina não foi encontrada

en: No response
pt: Sem resposta

en: No record found
pt: Nenhum registo encontrado

en: Multiple records found
pt: Vários registos encontrado

en: Cannot save
pt: Não foi possível gravar

en: Invalid category
pt: Categoria inválida

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: %1 (disc %2)
pt: %1 (disco %2)
