libkcddb - en to pt_BR translation catalogue (86 entries)

en: Cache Locations
pt_BR: Pastas de cache

en: Could not fetch mirror list.
pt_BR: Não foi possível obter lista de sites espelho.

en: Could Not Fetch
pt_BR: Não foi possível obter

en: Select mirror
pt_BR: Selecionar site espelho

en: Select one of these mirrors
pt_BR: Selecione um destes sites espelho

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
pt_BR: Configurações do CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
pt_BR: &Procurar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
pt_BR: Habilitar procura no MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
pt_BR: Habilitar procura no freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
pt_BR: Servidor freedb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
pt_BR: Servidor freedb:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
pt_BR: Nome do servidor CDDB que será usado para procurar informações de CDs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Port:
pt_BR: Porta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
pt_BR: Porta para conexão no servidor CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
pt_BR: &Transporte:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
pt_BR: Tipo de pesquisa que deve ser testada no servidor CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
pt_BR: &Mostrar lista de sites espelho

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
pt_BR: E&nviar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
pt_BR: Endereço de e-mail:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
pt_BR: Método de envio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Server:
pt_BR: Servidor:

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
pt_BR: O CDDB é usado para obter informações sobre artistas, títulos e nome de faixas dos CDs

en: Classical
pt_BR: Clássico

en: Data
pt_BR: Dados

en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

en: Soundtrack
pt_BR: Trilha sonora

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: A Cappella
pt_BR: A Capela

en: Acoustic
pt_BR: Acústico

en: Alternative
pt_BR: Alternativo

en: Alt. Rock
pt_BR: Rock Alternativo

en: Ballad
pt_BR: Balada

en: Bass
pt_BR: Graves

en: Cabaret
pt_BR: Cabaré

en: Celtic
pt_BR: Celta

en: Chamber Music
pt_BR: Música de Câmara

en: Chorus
pt_BR: Refrão

en: Christian Gangsta Rap
pt_BR: Gangsta Rap Cristão

en: Christian Rap
pt_BR: Rap Cristão

en: Christian Rock
pt_BR: Rock Cristão

en: Classic Rock
pt_BR: Rock Clássico

en: Club-house
pt_BR: Club-House

en: Comedy
pt_BR: Comédia

en: Contemporary Christian
pt_BR: Cristão Contemporâneo

en: Drum Solo
pt_BR: Solo de Bateria

en: Duet
pt_BR: Dueto

en: Easy Listening
pt_BR: Música de Elevador

en: Electronic
pt_BR: Eletrônico

en: Ethnic
pt_BR: Étnico

en: Folklore
pt_BR: Folclore

en: Game
pt_BR: Jogo

en: Gothic Rock
pt_BR: Rock Gótico

en: Gothic
pt_BR: Gótico

en: Hard Rock
pt_BR: Rock Pesado

en: Instrumental Pop
pt_BR: Pop Instrumental

en: Instrumental Rock
pt_BR: Rock Instrumental

en: JPop
pt_BR: Jpop

en: Latin
pt_BR: Latina

en: Meditative
pt_BR: Meditativa

en: National Folk
pt_BR: Folk Nacional

en: Native American
pt_BR: Nativo Americano

en: Negerpunk
pt_BR: NegerPunk

en: Other
pt_BR: Outro

en: Pop-Funk
pt_BR: Funk pop

en: Power Ballad
pt_BR: Balada Poderosa

en: Progressive Rock
pt_BR: Rock Progressivo

en: Psychedelic Rock
pt_BR: Rock Psicodélico

en: Psychedelic
pt_BR: Psicodélico

en: Satire
pt_BR: Sátira

en: Slow Rock
pt_BR: Rock Lento

en: Sound Clip
pt_BR: Clip Sonoro

en: Southern Rock
pt_BR: Rock Sulista

en: Space
pt_BR: Espaço

en: Speech
pt_BR: Discurso

en: Symphonic Rock
pt_BR: Rock Sinfônico

en: Symphony
pt_BR: Sinfonia

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Server error
pt_BR: Erro do servidor

en: Host not found
pt_BR: Máquina não encontrada

en: No response
pt_BR: Sem resposta

en: No record found
pt_BR: Nenhum registro encontrado

en: Multiple records found
pt_BR: Múltiplos registros encontrados

en: Cannot save
pt_BR: Não foi possível salvar

en: Invalid category
pt_BR: Categoria inválida

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: %1 (disc %2)
pt_BR: %1 (disco %2)
