kcmcddb - en to ro translation catalogue (19 entries)

en: Cache Locations
ro: Depozitează locațiile

en: Could not fetch mirror list.
ro: Imposibil de preluat lista oglinzilor.

en: Could Not Fetch
ro: Imposibil de preluat

en: Select mirror
ro: Alegeți oglinda

en: Select one of these mirrors
ro: Alegeți una dintre aceste oglinzi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
ro: Configurări CDDB

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
ro: &Căutare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
ro: Activează căutarea MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
ro: Activează căutarea freedb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
ro: Server Freedb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
ro: Server Freedb:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
ro: Numele serverului CDDB care va fi utilizat la căutarea informațiilor despre CD-uri.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
ro: Portul la care se conectează la serverul CDDB.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
ro: Tipul de căutare de executat pentru informații CDDB.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
ro: Arată lista &oglinzilor

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
ro: &Trimitere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
ro: Adresă de email:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Submit Method
ro: Metodă de trimitere

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
ro: <h1>Informații CDDB</h1><p>CDDB este utilizat pentru a obține informații despre artist, titlu și numele melodiilor de pe CD-uri.</p>
